Sevilja - Sputnik Srbija

Nije Liga Evrope, to je Liga Sevilje – Murinjo posle drame i penala izgubio prvo UEFA finale

Fudbaleri Sevilje rekordni sedmi put u istoriji su se okitili trofejom Lige Evrope pošto su u velikom finalu savladali Romu u Budimpešti posle produžetaka i penala sa 4:1 (1:1, 0:1). Strelci u regularnom delu meča bili su Dibala u 35. i Manćini (autogol) u 55. minutu.
Nije ovo finale bilo jedno od spektakularnijih. Više je u prvih 45 minuta bilo duela, borbe na sredini, glave su pucale od sudaranja, onako kako Žoze Murinjo voli. Zicer Spinacole koji je golman Sevilje Bono sjajno odbranio u 12. minutu bio je najava koliko je Roma opasna u tranziciji, kad deluje da se brani.
Sevilja je imala prividno veći posed u prvom delu, ali je greška Rakitića u 35. minutu omogućila Rimljanima da dođu do prednosti. Manćini je iskoristio grešku rivala, poslao loptu u prostor za Argentinca Dibalu koji je posle prodora od nekoliko metara blago iskosa, sa leve strane, gađao u dalji ugao za slavlje Rimljana - 0:1.
© AP Photo / Petr David JosekPaulo Dibala
Paulo Dibala - Sputnik Srbija, 1920, 01.06.2023
Do kraja prvog dela Sevilja je pokazala da može do gola posle pokušaja Fernanda glavom posle kornera u 43. minutu i stative koju je pogodio Rakitić minut pre odlaska na odmor. Ti trenuci kao da su bili najava oluje koja sledi...
Murinjo, kao Murinjo, računao je da mu je samo bunker-defanziva prošla protiv Leverkuzena u polufinali u donela prolaz bez šuta na gol, ali je Mendilibar na drugoj strani uveo Susa i Lamelu, i dobio ozbiljnu silu na krilima. Teljesov pokušaj preko gola u 51. bila je prva pretnja, a u 55. je usledilo izjednačenje.
Hezus Navas je centrirao ka En Neziriju, a lopta pogodila Manćinija i završila u mreži Rome za 1:1. Ako je neko očekivao da Sevilja jurne i po drugi gol i zaleti se, to nije bio slučaj. Španski tim je zaigrao mirno i staloženo, a može se reći da je Roma do kraja regularnih 90 minuta imala bolje šanse.
© AP Photo / Petr David JosekRoma Sevilja, finale Lige Evrope
Roma Sevilja, finale Lige Evrope - Sputnik Srbija, 1920, 01.06.2023
Ibanjez i Abraham se nisu snašli pred golom Sevilje u 67. minutu, dok je na drugoj strani Entoni Tejlor u 77. dosudio pa poništio penal za španski tim posle duela Ibanjeza i Okamposa u šesnaestercu.
Beloti je propustio najbolju priliku za Romu u drugom poluvremenu jer je imao zicer u 81. dok je u samoj nadoknadi Fernando loše zahvatio loptu nakon što se Okampos spetljao u petercu Rome.
Produžeci nisu doneli ništa od fudbala. Samo gomilu udaraca, duela, povreda, kao da su svi čekali da ovo finale bude odlučeno sa bele tačke. Nemanja Matić, koji je igrao sjajan meč i to pod teretom ranog žutog kartona, izašao je iz igre zobg povrede u 120. minutu.
© AP Photo / Darko VojinovicSevilja - Roma, finale Lige Evrope
Sevilja - Roma, finale Lige Evrope - Sputnik Srbija, 1920, 01.06.2023
Na penal-ruletu je sreća bila naklonjena Sevilji. Ponovo. Promašaji štopera Manćinija i Ibanjeza u drugoj i trećoj seriji doneli su prednost španskom velikanu, a vrhunac se dogodio u četvrtoj kada je Entoni Tejlor ponovio promašeni penal Montijela jer je Rui Patrisio prerano izašao sa gol-linije.
Argentinac je popravni izveo perfektno i doneo Sevilji rekordnu, sedmu titulu u Ligi Evrope, ujedno naneo i prvi poraz Žozeu Murinju u finalima UEFA takmičenja. Nemanja Gudelj sjajno je odigrao svih 130 minuta u redovima pobednika, dok je Marko Dmitrović sa klupe za rezerve ispratio slavlje svog tima.

Promašaj - Ibanjez pogađa stativu
4:1 - Montijel je prvo pogodio stativu, ali je VAR konstatovao da je Rui Patrisio istrčao ranije sa gol-linije. Penal je ponovljen, a Argentinac nepogrešiv.
23:51 31.05.2023
120' – Kraj utakmice! Idemo na penale!
Prljav drugi produžetak, prenemaganje Nemanje Matića i žuti karton za Murinja koji se sukobio sa klupom Sevilje, gomila duela i na kraju 1:1 posle 120 minuta.
23:30 31.05.2023
110' – Žestok finiš
Sve puca od duela na sredini terena u ovim trenucima, a posle duela Lamele i Ibanjeza, štoper Rome je ostao na travi da leži sa krvavom usnom.
23:21 31.05.2023
105' – Kraj prvog produžetka!
Tri izmene, žuti karton i jedan neprecizan udarac igrača Rome je sve što smo videli u ovom delu. Ništa.
23:05 31.05.2023
90' – Počeo prvi produžetak!
Izmena kod Rome, umesto Zekija Čelika na terenu je Poljak Zalevski.
23:00 31.05.2023
90'+7' – Kraj! Bez pobednika u Budimpešti!
Idemo u produžetke, dva puta po 15 minuta, posle 1:1 u regularnih 90 minuta. Imala je Sevilja sjajnu priliku u poslednjem minutu nadokande, ali je Suso izblokiran, zatim Fernando šutirao pored gola.
22:54 31.05.2023
90' – Još šest minuta!
Toliko iznosi minimalna nadoknada u drugom poluvremenu.
22:49 31.05.2023
83' – Beloti!
I Roma je tražila penal, ali je VAR rekao da nema osnova. Zatim je sjajnu šansu imao Beloti, ali mu je golman Bono sjajno skinuo zicer. Ostaje 1:1.
22:43 31.05.2023
77' – Sevilja bez penala
Entoni Tejlor je pokazao na 11 metara posle duela Ibanjeza i Okamposa, ali su ga iz VAR sobe savetovali da pogleda još jednom situaciju. Potom je Englez preinačio odluku - nema penala.
22:31 31.05.2023
67' – Bono!
Opet golman Sevilje maestralno čuva svoju mrežu. Posle slobodnog udarca stvorila se gužva na dva metra od gola, bili su tamo i Ibanjez i Abraham, ali se nisu snašli pa je marokanski golman sačuvao mrežu.
22:30 31.05.2023
66' – Tejlor se razmahao
Podelio još dva žuta kartona, Kristanteu i Rakitiću.
22:18 31.05.2023
55' – Gol! Sevilja izjednačila!
Autogolom Manćinija! Videlo se da je Murinjo ušao u nastavak sa željom da se brani. A ako su to propustili Fejenord i Leverkuzen, nije tata-mata ovog takmičenja koji stiže zasluženo do izjednačenja.
22:12 31.05.2023
48' – Dolijao Manćini
Verovatno najprljaviji fudbaler u Evropi u ovom trenutku dobio je javnu opomenu zbog potezanja za dres rivala s leđa. Defanzivac Rome prečesto preteruje u duelima sa protivnicima.
22:09 31.05.2023
46' – Počelo je drugo poluvreme
Dve izmene u Sevilji, i to ofanzivne. Suso i Lamela su na terenu umesto Brajana Hila i Olivera Toresa.
21:54 31.05.2023
45' + 8' – Kraj prvog poluvremena!
Murinjovski, bez neke preterane lepote, Roma stiže do prednosti posle prvih 45 minuta. Sevilja se probudila posle primljenog gola što obećava zanimljiv nastavak utakmice.
21:53 31.05.2023
45' + 6' – Rakitić!
Uputio je udarac Hrvat sa 20 metara i ozbiljno uzdrmao stativu. Malo je nedostajalo Sevilji da izjednači u poslednjem minutu pred odlazak na odmor.
21:47 31.05.2023
45' – Pelegrini požuteo
Zbog pokušaja da simulira jedanaesterac. On je drugi upisani igrač Rome. Igraće se još sedam minuta nadoknade u prvom poluvremenu.
21:46 31.05.2023
43' – Fernando!
Najbolja šansa za Sevilju. Rakitić je iz kornera pronašao Fernanda, ali je ovaj šutirao neprecizno glavom sa nekeoliko metara.
21:36 31.05.2023
35' – Gol! Vodi Roma!
Strelac je Paulo Dibala... Manćini je iskoristio grešku rivala, poslao loptu u prostor za Argentinca koji je posle prodora od nekoliko metara blago iskosa, sa leve strane, gađao u dalji ugao za slavlje Rimljana.
21:32 31.05.2023
32' – Gudelj napravio penal?
VAR proverava situaciju... Srpski reprezentativac je izbio loptu, Abraham podmetnuo glavu, ali je sudijski tim presudio da nema penala za Romu.