Novak Đoković  - Sputnik Srbija

Đoković eliminisan – Rim će dobiti novog vladara

Novak Đoković eliminisan je u četvrtfinalu Mastersa u Rimu, nakon što ga je u tri seta porazio njegov učenik Holger Rune rezultatom 2:6, 6:4, 2:6. Srpski as i branilac titule, loše je otvorio meč, lako je izgubio prvi set, da bi se u drugom vratio i bio je jači od bolova u laktu i prekida zbog kiše, ali je na kraju morao da pruži ruku Dancu.
Zbog eliminacije u četvrtfinalu Mastersa u Rimu, Novak će na narednoj ATP listi imati 680 bodova manje od prvoplasiranog Karlosa Alkarasa.
Impresivno je talentovani Danac otvorio susret protiv branioca trofeja u Rimu. Plenio je sigurnošću, uprkos tome što je imao izuzetno niske procente ubačenog servisa, samo 30 odsto.
Ipak, čak 86 odsto osvojenih poena posle ubačenog prvog servisa potvrđuju koliko je precizne i jake udarce slao Holger Rune.
Novak nije ličio na sebe, mučio ga je desni lakat, dok je Danac napravio samo tri greške u prvom setu koji je i otvorio brejkom u uvodnom gemu.
Na krilima tog ranog brejka, Danac je „lomio“ Đokovića. Uspeo je sedmi teniser planete da spasi dve brejk lopte u drugom gemu, ali je posle toga za njega sve bilo lakše.
Holger Rune - Sputnik Srbija, 1920, 17.05.2023
Kratak fitilj „Novakovog malog“ – i obrušavanje na sudiju: „Zbog vas uvek ispada da sam negativac!“
Stigao je do nove „krađe servisa“ u petom gemu, a Novak nije pokazivao emocije, već se činilo da se bori s bolovima u desnom laktu. Posle 39 minuta igre, Rune je uspeo da povede 1:0 u setovima.
Nastavak susreta doneo je daleko veću borbu, igralo se gem za gem. U trećem gemu, pri rezultatu 1:1, Đoković je bio primoran da popije tabletu protiv bolova jer je lakat pravio sve veći problem. Ipak, ono što je bilo jasno, ujedno i ohrabrujuće, jeste da nije pretilo da se povreda pogorša, pa je Novak u dogovoru sa svojim timom nastavio uz pomoć „pejnkilera“.
Ubrzo su isti počeli da deluju, a Đoković je počeo da pokazuje emocije, započeo je konačno i interakciju sa Ivaniševićem i ostatkom stručnog štaba, što je bio „okidač“ za ono što će uslediti.
Šesti gem drugog seta bio je trenutak kada je Novak uspeo da stigne do prvog brejka u meču! Iako se činilo da će Danac osvojiti gem, najbolji teniser Srbije uspeo je da se vrati iz ponora. Ispostaviće se da mu je u tome pomogao i sudija Lojani, koji je jednu loptu koju je Novak poslao u aut okorakterisao kao liniju, što je razbesnelo i psihološki izbacilo iz takta Runea. Đoković je nanizao još dva poena i stigao je do vođstva 4:2.
Usledio je rutinski gem u režiji branioca trofeja u Rimu, ali je kiša počela da pravi probleme i da preti prekidom meča. Rune nikako nije mogao da izbaci iz glave situaciju iz šestog gema i bio je besan na sudiju, kom je čak poručio da je „smešan“ i da je „šala“, pitajući ga da li će biti kažnjen zbog greške.
Danac je zatim upomoć pozvao trominutni medicinski tajmaut u trenucima kada je Đoković dominirao.
Iako je Novak hitao ka osvajanju drugog seta i izjednačenja, Danac se neočekivano razigrao i vratio je brejk – 5:4. Tu je odigran i najduži poen u meču, čak 34 razmene, okončane elegantnim dropštotom Holgera Runea.
Usledio je prekid zbog kiše koji je trajao 67 minuta, da bi Đoković zatim nastavio tamo gde je stao pre prekida. Dva brza poena i izjednačenje u setovima – 2:6, 6:4.
Činilo se da Đoković ponovo drži ključeve igre u rukama, ali je Danas „vaskrsao“ i baš kao i u prvom setu, otvorio je treći, odlučujući brejkom.
Slao je izuzetno oštre slajseve i fantastične dropšotove za koje Đoković nje imao rešenje. Potvrda brejka, zatim i novi brejk za ogromnih 3:0, a ubrzo i 4:0.
Novak je bio besan, a bes je iskalio na svojim trenerima, poručujući im u nekoliko navrata da igra sam i da su beskorisni. Na kraju je Đoković morao na mreži da pruži ruku svom učeniku Runeu, a rezultat trećeg seta bio je 6:2.
Tok susreta mogli ste da pratite uživo uz Sputnjik.
Novak Đoković i Miloš Raonić - Sputnik Srbija, 1920, 17.05.2023
Miloš „pojeo slona“ pa najavio veliki povratak
16:38 17.05.2023
2:6, 6:4, 2:6 – Kraj! Rune je eliminisao Đokovića!
Velika borba viđena je osmom gemu u kojem je Rune servirao za meč. Đoković je pretio, imao je brejk loptu, ali je Danac na kraju slavio.
16:29 17.05.2023
2:6, 6:4, 2:5 – Đoković siguran, Rune servira za meč
Brzo je Novak stigao do 40:0, ali je onda usledila dupla servis greška, treća u setu. Rune, koji ništa ne poklanja, uspeo je da dođe do dva poena i izjednačenja. Ipak, Đoković je nanizao još dva poena i smanjio zaostatak na 5:2.
16:26 17.05.2023
2:6, 6:4, 1:5 – Rune ide ka setu i meču
Trudi se Novak Đoković, pokušava, ali ne uspeva jer Holger Rune igra fantastičan tenis.
16:22 17.05.2023
2:6, 6:4, 1:4 – Gem za Đokovića
Konačno je srpski i svetski teniski as stigao do prvog gema u trećem setu. Učinio je to samo s jednim izgubljenim poenom.
16:21 17.05.2023
2:6, 6:4, 0:4 – Siguran Rune
Danac posle velike borbe i dva izjednačenja uspeva da dođe i do četvrtog gema i velike prednosti.
16:12 17.05.2023
2:6, 6:4, 0:3 – Novak na konopcima, novi brejk Danca!
Ne ide, pa ne ide. Atomski tenis demonstriraju u trećem setu Đoković i Rune, ali je Danac taj koji osvaja gemove i stiže do novog brejka i prednosti 3:0.
16:04 17.05.2023
2:6, 6:4, 0:2 – Potvrda brejka
Ne da se Danac! Iako je Novak poveo 30:15, i činilo se da bi mogao da uzvrati ribrejkom, to se nije dogodilo. Miksovao je udarce Rune, ponovo je strašne slajseve slao i na kraju je obezbedio potvrdu brejka.
15:56 17.05.2023
2:6, 6:4, 0:1 – Brejk Runea!
Rune je ekspresno stigao do tri brejk lopte, slao je oštre slajseve i Novak nije imao adekvatan odgovor. Preživeo je prvu brejk loptu Novak jer je poslao jednu loptu u sam ćošak terena i kačila je liniju. Ipak, već u sledećem poenu srpski as je pogrešio i poslao je duboko loptu u aut.
15:49 17.05.2023
2:6, 6:4 – Brejk i set za Đokovića!
S obzirom na to da je meč nastavljen od 0:30 za Novaka, Đoković je osvojio prvi naredni poen u nastavku i stigao je do tri set lopte. Prvu je iskoristio posle dva loša servisa Runea i stigao je do izjednačenja!
15:43 17.05.2023
2:6, 5:4 – Nastavlja se meč!
Iako crni oblaci koji su se nadvili nad kompleksom Foro Italiko nisu ukazivali da će biti tenisa, kiša je za manje od sat prestala i meč će biti nastavljen posle 67 minuta od prekida.
14:42 17.05.2023
2:6, 5:4 – Prekid meča!
Danac je pozvao sudiju Lojanija da pregleda teren jer su linije klizave zbog kiše. To je učinio u trenucima kada je Đokovića poveo 30:0 na servis Runea. Lojani je jasno poručio igračima da je njihova bezbednost na prvom meču i igrači su otišli u svlačionice.
14:37 17.05.2023
2:6, 5:4 – Rune uzvraća udarac!
Vratio je Danac brejk, mora se priznati sjajnom igrom. Ekspresno je poveo 30:0, da bi zatim osvojio poen posle razmene od čak 34 udarca. Završio je taj poen nestvarnim dropšotom koji nije mogao da stigne Đoković.
14:32 17.05.2023
2:6, 5:3 – Rune siguran
S nulom je Danac stigao do osvajanja trećeg gema u drugom setu. Novak Đoković serviraće za osvajanje seta. Stigle su i nove loptice u idealnom trenutku.
14:27 17.05.2023
Rune zvao medicinski tajmaut
Holger Rune zatražio je trominutni medicinski tajmaut, u trenucima kada Novak Đoković apsolutno dominira na terenu.
14:24 17.05.2023
2:6, 5:2 – Rutinski gem!
Đoković je bez većih problema uspeo da dođe do novog gema. Ali, ono što brine jeste pljusak koji počinje u Rimu, i to u trenucima kada se razigrao srpski as.
14:22 17.05.2023
2:6, 4:2 – BREEEJK!
Šest gemova igra se u drugom setu i Novak je konačno uspeo da dođe do brejka. Interesantna situacija bila za izjednačenje 40:40, kada je sudija Lojani pokazao da je jedna loptica koju je uputio Novak dirala liniju, dok je rune tvrdio da je u pitanju bio aut. Pao je psihološki posle toga Danac, što je Novak iskusno kaznio i stigao do prvog brejka u meču.
Ono što raduje, jesu emocije koje je počeo da pokazuje Đoković. Nakon jednog poena stisnuo je pesnicu, a pre toga bio je potpuno ravan što je nešto što svakako nije dobro. Proradila je i interakcija sa trenerom Ivaniševićem.
14:12 17.05.2023
2:6, 3:2 – Novak vodi
Ako ga nešto sluša u ovom drugom setu to je servis. Uspeva Nole da stigne do novog vođstva uz samo jedan izgubljeni poen.
14:09 17.05.2023
2:6, 2:2 – Siguran Rune
Dok lekovi počnu da deluju, Runeovi udarci lagano prolaze pa je rezultat izjednačen u drugom setu.
14:07 17.05.2023
2:6, 2:1 – Medicinski tajm-aut
Uspeo je Nole da spasi brejk loptu Runea i dobije ovaj gem. Zatim je pozvao fizioterpauta i doktora koji su ga pregledali i dali mu lek protiv bolova. Izgleda da je lakat u pitanju. Idemo dalje.
14:00 17.05.2023
2:6, 1:1 – Izjednačenje
Siguran je Danac na svoj servis, upisao je i prvi as i izjednačio rzultat u drugom setu.