00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
SVET SA SPUTNJIKOM
17:00
60 min
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
20:00
60 min
MOJ POGLED NA RUSIJU
21:00
30 min
MOJ POGLED NA RUSIJU
07:00
30 min
SPUTNJIK INTERVJU
Stefan Zdravković Princ: Za mene je pevanje najmeditativnije stanje
16:00
30 min
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
Kako će teći stvaranje novog svetskog poretka
17:00
60 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
 - Sputnik Srbija, 1920
RUSIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Rusije i Zajednice nezavisnih država

Tokijska karika: NATO planira širenje uticaja i na Azijsko-pacifički region

© AFP 2023 / Toru HanaiZastavice NATO-a i Japana
Zastavice NATO-a i Japana - Sputnik Srbija, 1920, 06.05.2023
Pratite nas
Plan NATO alijanse da otvori svoje predstavništvo u Japanu pokazatelj je da ova organizacija ima nameru da pokuša da obuzda Kinu i ojača svoj uticaj u Azijsko-pacifičkom regionu, ocenjuju za Sputnjik ruski eksperti.
Mogućnost otvaranja predstavništva NATO-a u Tokiju je, ističu stručnjaci, pokušaj Sjedinjenih Američkih Država da stvore globalni savez usmeren protiv Rusije i Kine.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning, povodom planova NATO da otvori predstavništvo u Japanu, izjavila je da će napredovanje Severnoatlanske alijanse ka istoku dovesti do narušavanja stabilnosti u Azijsko-pacifičkom regionu.
„Nastavak širenja NATO-a na istok, u Azijsko-pacifički region, kao i njegovo mešanje u regionalne poslove neizbežno će potkopati mir i stabilnost“, izjavila je Ning, naglašavajući da Azija ne treba da postane arena geopolitičke borbe.

SAD i Japan veruju u priču o „agresivnoj Kini“

Valerij Kistanov, rukovodilac Centra za japanske studije na Institutu Kine i savremene Azije na Ruskoj akademiji nauka (RAN), smatra da NATO planira da otvori predstavništvo u Japanu jer se u Sjedinjenim Državama, Japanu i drugim zemljama-članicama Alijanse sve više pokreće priča o navodnoj vojnoj pretnji od strane Kine.
„Oni smatraju da Peking navodno vodi veoma „agresivnu“ politiku prema susednim državama. Ovde se radi o situacijama u Istočnom i Južno-kineskom moru. Što se tiče Istočnog kineskog mora, tamo Japan i Kina imaju veoma jak sukob oko nenaseljenih ostrva Senkaku koja kontroliše Tokio. Međutim, Peking ih smatra svojim i želi da ih Japan vrati. Generalno, situacija je veoma napeta“, objašnjava sagovornik Sputnjika.
Pored toga, Japanci i Amerikanci smatraju da Kina navodno vodi „agresivnu“ politiku i u Južno- kineskom moru, kaže stručnjak.

„Po njima, Peking ima velike teritorijalne pretenzije prema svojim susedima po ostrvima Vijetnama, Malezije i drugih zemalja. Osim toga, oni smatraju da ova zemlja navodno tamo stvara veštačka ostrva koja militarizuje, vojne baze, kao i da polaže pravo na devedeset procenata prostora Južno- kineskog mora“, precizira naš sagovornik.

Valerij Kistanov napominje da velika tenzija vlada između Kine i Japana i zbog pitanja Tajvana.
„Peking je veoma pojačao stav prema Tajvanu iz razloga što SAD vode provokativnu politiku prema kini vezano za ovo ostrvu. Kina smatra da je Tajvan njena otcepljena provincija i postavlja sebi zadatak da se ujedini sa ovim ostrvom. Naravno, pre svega, mirnim putem. Međutim, SAD i Japan pokušavaju da odbrane pozicije Tajvana. Oni su za to da Tajvan zadrži nezavisnost i u političkom i ekonomskom smislu jer zauzima veoma važnu stratešku poziciju. Zbog svega ovoga i postoje tenzije oko Tajvana“, objašnjava naš sagovornik.

Pokušaj obuzdavanja Kine

Prema mišljenju stručnjaka, plan zemalja-članica NATO je da otvaranjem predstavništva u Japanu pokušaju da obuzdaju Kinu.
„U poslednjoj strategiji nacionalne bezbednosti Japana, koja je usvojena u decembru 2022.godine, Kina je predstavljena kao izazov bez presedana po japansku bezbednost uopšte. Takođe, u strategiji nacionalne bezbednosti SAD, usvojenoj 2022.godine, Peking je predstavljen ne kao izazov, nego kao pretnja. Isto tako vide Kinu i ostale zemlje-članice Alijanse. Jednostavno, NATO i Japan se ujedinjuju da bi mogli da „obuzdaju“ Kinu“, objašnjava sagovornik Sputnjika.
Zbog toga, kako kaže Valerij Kistanov, Japan i jača saradnju sa zemljama-članicama NATO.
„Tokio ima bezbednosni sporazum sa Sjedinjenim Američkim Državama već nekoliko decenija. I generalno, saradnja između Japana i Alijanse je već u toku. Na primer, Velika Britanija, Engleska i Francuska šalju svoje brodove u Indo-pacifički region, gde izvode zajedničke manevre sa japanskim snagama samoodbrane i sa SAD. Sve je ovo usmereno protiv Kine“, ističe sagovornik Sputnjika.

Globalni savez usmeren protiv Rusije i Kine

Vasilij Kašin, direktor Centra za sveobuhvatne evropske i međunarodne studije na Nacionalnom istraživačkom univerzitetu „Visoke škole ekonomije“, smatra da je Japan ključni saveznik SAD u azijsko-pacifičkom regionu i da će upravo ovoj zemlji i biti poveren zadatak da ojača uticaj NATO u ovom regionu.
„To će biti prva zemlja koja će otvoriti stalno predstavništvo NATO u azijsko-pacifičkom regionu. Sa Japanom je započeta saradnja jer ova država ima maksimalni industrijski potencijal od svih saveznika SAD i već ima veliko iskustvo u bilateralnoj vojnoj saradnji sa nekim evropskim zemljama, uključujući Veliku Britaniju i Francusku. Japanci su daleko napredovali u razvoju bilateralnih veza ne samo sa SAD, već i sa nekim drugim članicama NATO. I sada će početi da sarađuju sa Alijansom u celini. Istovremeno, Japan predstavlja jezgro konsolidacije azijskog sistema saveza usmerenih na obuzdavanje Kine“, izjavio je stručnjak za RT.
Kašin smatra da je moguće otvaranje predstavništva NATO u Japanu jasan signal da Alijansa ima ambiciozne planove za azijsko-pacifički region.
„Predstavništvo će im omogućiti da brzo rešavaju pitanja vezana za saradnju, zajedničke vežbe i druge vojne integracije. Ova situacija pokazuje da se interakcija između Japana i NATO dramatično širi. Ovo je prilično zabrinjavajući znak koji ukazuje na pokušaj SAD da stvore globalni savez koji bi mogao biti iskorišćen protiv Rusije i Kine“, zaključio je Kašin.
Prema rečima Valerija Kistanova, nije isključeno da će se u ovom predstavništvu nalaziti više stotina ljudi koji će prikupljati i analizirati potrebne informacije ne samo o Kini, nego i o Rusiji.
„Oni će koordinirati svoje aktivnosti sa Japanom, u smislu razvijanja planova za zajedničke vojne operacije protiv Kine, Rusije, Severne Koreje. Predstavništvo NATO-a u Japanu obavljaće obaveštajnu, analitičku i koordinacionu funkciju“, objašnjava sagovornik Sputnjika.
Podsetimo, japanski list „Nikei“ objavio je 3. maja da NATO sledeće godine namerava da otvori predstavništvo u Japanu. Predstavništvo će predstavljati Kancelariju za vezu preko koje se Japan i zemlje NATO mogu konsultovati o raznim pitanjima. List je istakao da i drugi saveznici Alijanse u regionu, posebno Južna Koreja, Australija i Novi Zeland, mogu učestvovati u takvim konsultacijama preko Kancelarije za vezu u Tokiju.
Japanski list navodi da odgovarajuća odluka može biti zvanično odobrena pre sledećeg samita NATO, koji će biti održan od 11-12. juna u Viljnusu u Litvaniji.
Radnik čisti interkontinentalnu balističku raketu Topolj-M na aeromitingu u Moskvi. - Sputnik Srbija, 1920, 01.05.2023
RUSIJA
Jasan signal Alijansi: Belorusija priprema poligone za razmeštanje strateških raketnih sistema
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala