Marokanac i Etiopljanka najbrži u Beogradu – pao rekord i u polumaratonu

© Sputnik / Lola ĐorđevićPobednik maratona Lahgar Čakib
Pobednik maratona Lahgar Čakib - Sputnik Srbija, 1920, 23.04.2023
Marokanac Lahgar Čakib pobednik je 36. Beogradskog maratona. On je trku na 42.195 metara, u veoma uzbudljivoj završnici, završio u vremenu 2:14:28. Ovogdišnja manifestacija privukla je rekordnih 10.500 trkača iz 64 zemlje sveta.
Drugo mesto sa samo sedam sekundi zaostatka osvojio je Kenijac Čeriot Fransis (2:14:35), a treće njegov zemljak Limo Džonson Kiprop (2:17:13).
© Sputnik / Lola ĐorđevićLahgar Čakib
Pobednik maraton - Sputnik Srbija, 1920, 23.04.2023
Lahgar Čakib
Etiopljanka Gameda Fejne Gudeto pobednica je maratona u ženskoj konkurenciji. Ona je trku na 42.195 metara završila u vremenu 2:30:30, što je drugi najbolji rezultat u istoriji trke.
© Sputnik / Lola ĐorđevićPobednica maraton
Pobednica maraton - Sputnik Srbija, 1920, 23.04.2023
Pobednica maraton
© Sputnik / Lola ĐorđevićEtiopljanka Gameda Fejne Gudeto
Etiopljanka Gameda Fejne Gudeto - Sputnik Srbija, 1920, 23.04.2023
Etiopljanka Gameda Fejne Gudeto
Drugo mesto osvojila je Sradana Trofimova iz Kirgistana (2:32:35), a treće Kenijka Džejn Mora Onjandži (2:35:58). Inače, Hitna pomoć imala je pune ruke posla, a pomoć je ukazivana i pobednici maratona.
Kenijac Bernard Vambua i njegova zemljakinka Lidija Džebiči pobednici su polumaratonske trke na 36. Beogradskom maratonu.
Vambua je ostvario vreme 1:04:04 i pobedio ispred Marokanca Mohameda El Gazojana (1:04:17) i još jednog Kenijca Pola Tiongika (1:04:28).
© Sputnik / Lola ĐorđevićBernard Vambua
Polumaraton pobednik - Sputnik Srbija, 1920, 23.04.2023
Bernard Vambua
Najbolji srpski predstavnik Velibor Bojović završio je osmi (1:14:10).
Džebiči je oborila rekord staze (1:11:30) i za 11 storinki nadmašila rezultat Olivere Jevtić. Drugo i treće mesto pripalo je takođe Kenijkama, Terezi Omosi (1:11:56) i Beatris Čerono (1:16:54).
© Sputnik / Lola ĐorđevićLidija Džebiči
Pobednica polumaraton - Sputnik Srbija, 1920, 23.04.2023
Lidija Džebiči
Inače, na 36. Beogradskom maratonu učestvovalo je čak 10.500 trkača iz 64 zemlje što je novi rekord. Prethodno je 2019. zabeležen najveći broj učesnika, bilo ih je 8.500.