Bezuslovna lojalnost Vašingtonu: Varšava se nudi da pravi municiju sa osiromašenim uranijumom
© Sputnik / Stringer / Uđi u bazu fotografijaAmerički vojnici na ceremoniji dočeka bataljona NATO-a pod rukovodstvom SAD u poljskom Ožišu
© Sputnik / Stringer
/ Pratite nas
Varšava se nudi da na svojoj teritoriji pokrene proizvodnju municije sa osiromašenim uranijom za američke tenkove „abrams“ jer na taj način može da pokaže Vašingtonu svoju bezuslovnu vernost i lojalnost - velika je želja ove zemlje da postane najvažniji saveznik Sjedinjenih Država u Evropi.
Ovako za Sputnjik ruski eksperti ocenjuju izjavu poljskog premijera Mateuša Moravjeckog da se Poljska trudi da se proizvodnja municije sa osiromašenim uranijumom organizuje na teritoriji ove zemlje.
Poljska ispunjava želje Vašingtona
Kako kaže za Sputnjik ruski politikolog Vladimir Šapovalov, Poljska se trudi da svim svojim akcijama, uključujući i ovom, pokaže Vašingtonu da je spremna da ispuni sve njegove želje.
„Ova zemlja želi da zauzme mesto prve sluge Vašingtona. To je tajna želja Varšave, poljsko rukovodstvo je za to veoma zainteresovano. Sve inicijative ove države ukazuju upravo na tu bezuslovnu lojalnost Sjedinjenim Državama. Ipak, ne isključuje se mogućnost da je ovu ideju inicirao sam Vašington. Ali, to nema nikakve veze. Poljaci će svakako uraditi sve što im Amerikanci narede. Oni su pokazali da su najvernije sluge Sjedinjenih Država“, objašnjava sagovornik Sputnjika.
Prema mišljenju Konstantina Blohina, vodećeg istraživača za bezbednosne studije Ruske akademije nauka i vojnog eksperta, ovom idejom Poljska ne pokušava samo da se dodvori i udovolji Amerikancima.
„Među evropskim državama, Poljska je možda najviše proamerička nastrojena. Ali ipak mislim da je ideja Varšave da na svojoj teritoriji pokrene proizvodnju municije sa osiromašenim uranijumom – njena samostalna odluka jer su Poljaci, u smislu rusofobije, zapravo nadmašili Sjedinjene Američke Države. Njihova rusofobija je istorijska, vekovna...I ova država je davni geopolitički protivnik Rusije. Stoga, ovim akcijama Poljaci pokušavaju, takoreći, da budu na čelu procesa obuzdavanja ruske države. Smatraju da na taj način štite Zapad i obuzdavaju navodno agresivnu Rusiju“, konstatuje naš sagovornik.
Mogućnost pokretanja proizvodnje prilično velika
Na pitanje kolike su šanse da Poljska zaista pokrene na svojoj teritoriji proizvodnju minicije sa osiromašenim uranijumom, Šapovalov kaže da je ova mogućnost prilično velika.
„Poljska u celini nastoji da postane industrijski, vojni i finansijski centar Ukrajini. Sve vojne zalihe i sredstva za Kijev su išla preko ove države. I zbog toga smatram da nije isključeno da će u Poljskoj, uz zeleno svetlo SAD, biti pokrenuta ova proizvodnja. Međutim, nisam siguran da Varšava ima dovoljno kvalifikovanih radnika i inženjera koji bi mogli da proizvode municiju sa osiromašenim uranijumom. Stoga nije isključeno da se u ovaj proces uključe i stručnjaci iz Sjedinjenih Američkih Država“, objašnjava sagovornik Sputnjika.
Konstantin Blohin ipak smatra da će u glavnom Poljaci biti angažovani u proizvodnji municije sa osiromašenim uranijumom.
„Amerikanci će ceo proces držati pod kontrolom. Oni će pratiti da li su svi tehnički zahtevi ispunjeni. Pored toga, nadgledaće i kako se ovom municijom opremaju američki i zapadni tenkovi koji se neće samo koristiti na teritoriji Ukrajine. Mislim da će čak napraviti i više municije sa osiromašenim uranijumom koju će imati u rezervi u slučaju mogućeg sukoba sa Rusijom. Odnosno, ovu municiju oni neće praviti samo za Ukrajinu, nego i za sebe“, precizira stručnjak.
Da li sudbina Srba preti i ukrajinskom narodu
Sva ova moguća akcija, prema rečima Vladimira Šapovalova, osmišljena je isključivo s ciljem nanošenja maksimalne štete Rusiji. Ali, ako zaista dođe do toga da Ukrajina upotrebi municiju sa osiromašenim uranijumom, nastradaće pre svega ukrajinsko stanovništvo.
„Municija sa osiromašenim uranijumom nanosi veliku štetu ljudima i životnoj sredini. Ovo oružje koristile su zapadne zemlje u Iraku i Jugoslaviji 1999.godine. I ta akcija je dovela do katastrofalnih posledica po civilno stanovništvo. Sve ovo preti i ukrajinskom narodu. Iz razloga što upotreba ovog oružja od strane ukrajinske države postaje vrlo moguća“, objašnjava sagovornik Sputnjika.
Sa ovom ocenom slaže se i Blohin. Prema njegovim rečima, upotreba municije sa osiromašenim uranijumom može dovesti do radioaktivne kontaminacije koja je veoma opasna po civilno stanovništvo.
Na pitanje da li Rusija ikako može da reaguje da se na teritoriji Poljske uopšte ne pokrene proizvodnja municije sa osiromašenim uranijom, ruski vojni istoričar Jurij Knutov smatra da bi Moskva trebala da upozori Varšavu na jedno: ako proizvodnja na ovoj teritoriji počne, ruska država može da upotrebiti hipersoničnu raketu „Kinžal“ koja će razneti sve u paramparčad.
Moskva će biti prinuđena da reaguje
Posdećanja radi, zamenica britanskog ministra odbrane Anabel Goldi izjavila je pre desetak dana da će London pored slanja eskadrile borbenih tenkova „čelendžer 2“ u Ukrajinu, takođe poslati municiju, uključujući oklopne granate koje sadrže osiromašeni uranijum.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova poručila je tim povodom da se isporukom municije sa osiromašenim uranijumom završavaju svi razgovori o tome da Zapad razmišlja o dobrobiti Ukrajine u budućnosti. Ona je naglasila da bi isporuka Kijevu municije sa osiromašenim uranijumom predstavljala genocid nad ukrajinskim narodom.
Predsednik Rusije Vladimir Putin upozorio je da će Moskva biti prinuđena da reaguje ako kolektivni Zapad počne da koristi oružje sa nuklearnom komponentom.