Plan SAD za Srbiju: Spreman novac za „vraćanje poverenja“ u američku demokratiju, smetnja Rusija i Kina
08:54 10.04.2023 (Osveženo: 08:55 10.04.2023)
© AP Photo / Luis M. AlvarezStejt department
© AP Photo / Luis M. Alvarez
Pratite nas
Američki Stejt department planira da izdvoji 800.000 dolara za promociju uključivanja srpske omladine od 18 do 30 godina u društvene procese. Kako navode, glavna smetnja „vraćanju poverenja“ u demokratske institucije u Srbiji su Rusija i Kina.
„Maligni uticaj Rusije i dezinformisanje činjenica podstiču ultranacionalističke pokrete koji odvlače zemlju od pristupanja Evropskoj uniji i demokratskog napretka, dok kineske investicije podstiču korupciju, iskorišćavanje tržišta rada i zaobilaze mere zaštite životne sredine koje zagovaraju građani Srbije“, navodi se u dokumentu Stejt departmenta.
Biro za demokratiju, ljudska prava i radna pitanja Stejt departmenta SAD spreman je da finansira projekte koji imaju za cilj podršku građanskom angažovanju i osnaživanju srpske omladine za šta će izdvojiti 800.000 dolara.
„Cilj ovog projekta je da oživi poverenje javnosti u demokratske instrumente i institucije kroz uključivanje mladih u društvene procese“, navodi se u dokumentu.
Cilj nove inicijative je, između ostalog kako se navodi, da pomogne mladima, uključujući i pripadnike manjina, da postanu „agenti pozitivnih društvenih promena“ u zemlji.
Dodaje se da se aktivnosti u okviru projekta mogu odnositi na uključivanje mladih u proučavanje demokratije, ljudskih prava, demokratskog dijaloga i drugih aktivnosti.
Podsetimo, ranije je Stejt department najavio planove za izdvajanje do 160.000 dolara za program koji ima za cilj, između ostalog, „proširenje pristupa informacijama“, „razvoj veština kritičkog mišljenja i medijske pismenosti“ građana Srbije.
Kako je navedeno u dokumentu, budući saradnici će pomoći američkoj strani da ostvari svoje ciljeve, čiji će zadaci biti i sprovođenje kurseva engleskog jezika.
Nova američka inicijativa trebalo bi uglavnom da uključi interakciju sa mladim ljudima, studentima, nastavnicima i ostalim stručnjacima. U nekim slučajevima je moguća saradnja sa predstavnicima medija ili civilnog društva.
„Ambasada SAD u Beogradu zna da poznavanje engleskog jezika otvara mogućnosti za poboljšanje perspektiva zapošljavanja građana Srbije, proširenje pristupa informacijama i znanju, kao i promociju razvoja kritičkog mišljenja i medijske pismenosti“, navodi se u tekstu.
Međutim, u okviru inicijative, od saradnika će biti zatraženo da se fokusiraju na „napredak ka pristupanju Srbije EU“. Konkretno, govori se o potrebi poboljšanja engleskog jezika lokalnih zvaničnika u cilju komunikacije sa kolegama iz Evropske unije.