Košarkaši Partizana - Sputnik Srbija

Partizan kroz dramu pokorio i Monako za plej-of Evrolige!

Košarkaši Partizana ostvarili su veliku pobedu nad Monakom u gostima posle dramatične završnice rezultatom 88:84 u pretposlednjem kolu Evrolige i time su obezbedili plasman u plej-of, odnosno među osam najboljih timova Evrope!
Partizan je loše počeo utakmicu, gubio je dvocifrenom razlikom, u drugoj deonici je napravio veliki preokret, Monako se vratio u trećoj, a kroz celu četvrtu je viđena drama koja je ipak završena srećnim ishodom za tim Partizana.
Crno-beli će regularni deo sezone završiti sledeće nedelje na domaćem terenu protiv Panatinaikosa, a tada će saznati i svog protivnika u plej-ofu, odnosno trci za završno takmičenje Evrolige.
Fenomenalne partije su pružili Aleksa Avramović, koji je zategao odbranu Partizana i pogodio veliki broj šuteva u drugoj četvrtini za ukupnih 22 poena, koliko je ubacio i Zek Ledej, ali i važnije od toga, bio je neverovatno miran i upisao je 13 od 14 slobodnih bacanja.
Ipak, presudnu trojku ubacio je Kevin Panter u finišu duela, važnu rolu je imao i Džejms Naneli sa 12 poena, koliko je imao i Alen Smailagić, dok je Matijas Lesor ostao na samo četiri poena, uz devet skokova.
Četiri minuta je bilo potrebno crno-belima da ubace šut iz igre, mnogo loših napada i samo dva poena iz četiri slobodna bacanja za Smailagića što je Monako dovelo do rane dvocifrene prednosti od 12:2.
Sa dve trojke Partizan je najavio povratak u igru, odbrana je i dalje bila veoma loša, lako su probijali rivali prvu liniju i održavali prednost, ali se sve promenilo ulaskom Avramovića.
Energični bek je kao osica zujao oko bekova protivnika, sprečavao je protok lopte, inicirao je i seriju od 7:0 kojom se Partizan vratio u igru, ali je umesto egala posle uvodnih deset minuta i izgubljenog poseda za kontranapad Monako vodio sa 22:18.
Šestom izgubljenom loptom za svega 12 minuta igre Partizan je propustio novu šansu da izjednačenje, ponovo je Avramović napadima na Džejmsa uspeo da zaustavi povećanje razlike, a potom serijom od devet poena i da donese preokret na 31:28 posle polovine drugog kvartala.
Ni minut odmora nije pomogao Saši Obradoviću, nastavio je Partizan sa frenetičnom odbranom, Smailagić je ubacio svoju drugu trojku za 34:28, i seriju od 10:0 ali je Željko Obradović dobio problem jer je Papapetru skrivio i treći prekršaj.
Veoma značajan momenat je bio faul Džejmsa na Naneliju, crno-beli Amerikanac je realizovao tri penala za sedam poena prednosti, Smailagić je potom ubacio trojku, ona je poništena i dosuđen je faul Avramoviću, ali se on iskupio pogotkom za 40:32, dok je Lesor doneo i dvocifrenu prednost.
Na kraju poluvremena Partizan je vodio sa 42:35 posle dva loša napada, ali srećom poslednji šut nije pogodio Džejms, što je crno-belima obezbedilo nešto mirniji odlazak na veliki odmor.
Tiho prvo poluvreme Pantera je prekinuto sa pet poena kapitena Partizana u ranoj fazi treće deonice za višak od 11 poena, a Ledej je sa penala doneo i 13 poena viška (51:38), a za još dva je povisio ponovo Ledej, što je zahtevalo reakciju Saše Obradovića i novi sukob sa Džejmsom.
I kao da je to prodrmalo ekipu Monaka, usledila je serija koševa, Partizan nije uspevao na drugoj strani da odgovori i umanjena je razlika na jednocifrenu, a kada je ona stigla do četiri poena Željko Obradović je zatražio minut odmora da kola ne bi otišla nizbrdo zbog serije od 11:0 protivnika koju je Okobo povisio za još dva.
Seriju je prekinuo Avramović, a potom je asistirao Ledeju za trojku i odbijanje naleta rivala pa je pred početak poslednje deonice Partizan vodio sa šest poena (62:56), pošto je u finišu Lojd pogodio uz četvrti faul Lesora dok je Avramović zamalo bio neprecizan u poslednjim momentima.
Upravo se plejmejker crno-belih našao na meti kritika trenera Obradovića posle lošeg prekršaja na startu finalne četvrtine, ali se ponovo iskupio novom trojkom vrativši prednost na osam poena (67:59), a to je zatim uradio i Papapetru, dok je rival uglavnom pogađao na obruču.
I baš to je donelo Monaku povratak na dva poena zaostatka (70:68), Naneli je odbio nalet sa pet uzastopnih poena, ali je drama nastavljena jer Partizan nije koristio napade, a trojka Montejunasa je značila i preokret Monaka na 76:75, tri i po minuta pre kraja meča.
Igralo se poen za poen u narednom periodu, smenjivale su se ekipe u vođstvu, na stotinu sekundi do kraja Partizan je vodio 79:78, Hol je novim zakucavanjem preokrenuo, Ledej je opet išao na penale na ulazu u poslednji minut za novi preokret, potom je usledila izgubljena lopta Džejmsa, a zatim i velika trojka Pantera za 84:80.
Tačku je stavio briljantni Avramović sa linije slobodnih bacanja za konačnih 88:84.
Tok meča ste mogli da pratite uz Sputnjik.
23:05 07.04.2023
40’ – Kraj! Partizan je u plej-ofu!
Konačnih 88:84!
23:04 07.04.2023
40’ – Aleksa stavlja tačku!
Partizan vodi 88:84!
23:00 07.04.2023
40’ – Ledej odgovara Džejmsu!
I dalje četiri poena prednosti za Partizan, 7,4 sekunde do kraja.
Partizan vodi 86:82!
22:56 07.04.2023
40’ – Panter!
Trojka za 84:80!
40’ – Gubi loptu Džejms!
Izbacio je loptu u aut na 34 sekunde do kraja!
22:55 07.04.2023
40’ – I opet Ledej!
Iznudio je još jedan faul i vratio prednost – 81:80.
22:54 07.04.2023
39’ – Sreća!
Lopta za Partizan posle promašaja Ledeja.
22:52 07.04.2023
39’ – I opet...
Prazan reket, Hol opet zakucava.
Monako vodi 80:79.
22:51 07.04.2023
38’ – Nema nesportskog!
Gledale su sudije, ali na kraju Ledej dobija samo slobodna bacanja.
Partizan opet vodi 79:78.
Stotinu sekundi do kraja!
22:47 07.04.2023
37’ – Lesor konačno!
Partizan vodi 77:76.
22:45 07.04.2023
37’ – Preokret!
Trojka Montejunasa za 76:75!
22:44 07.04.2023
36’ – Neverovatno!
Faul u napadu Ledeja!
22:43 07.04.2023
36’ – Laki poeni...
Okobo smanjuje na samo 75:73.
36’ – Šteta...
Avramović faulira Montejunasa koji je uspeo da pogodi težak šut.
Monako smanjuje na 75:71.
22:39 07.04.2023
35’ – Naneli!
Pet poena u nizu za 75:68!
22:37 07.04.2023
34’ – I opet problem!
Monako se vraća na 70:68!
22:34 07.04.2023