00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
MOJ POGLED NA RUSIJU
07:00
30 min
OD ČETVRTKA DO ČETVRTKA
17:00
60 min
SPUTNJIK INTERVJU
21:00
30 min
DOK ANĐELI SPAVAJU
Prof. dr Bogoljub Šijaković: Hrišćanin – večiti putnik
16:00
60 min
SPUTNJIK INTERVJU
„Osvetnici i klevetnici“
17:00
30 min
ENERGIJA SPUTNJIKA
Sankcije NIS-u – jasno je da ništa nije izvesno
17:30
30 min
JučeDanas
Na programu
Reemiteri
Studio B99,1 MHz, 100,8 MHz i 105,4 MHz
Radio Novosti104,7 MHz FM
Ostali reemiteri
 - Sputnik Srbija, 1920
SVET
Najnovije vesti iz sveta

Nemci paralisali državu i to je samo upozorenje - šta će biti ako počne generalni štrajk

© AP Photo / Michael ProbstPrazan peron na glavnoj železničkoj stanici u Frankfurtu
Prazan peron na glavnoj železničkoj stanici u Frankfurtu - Sputnik Srbija, 1920, 27.03.2023
Pratite nas
Štrajk upozorenja zaposlenih u saobraćajnom sektoru Nemačke, koji je gotovo paralisao državu, mogao bi da motiviše i druge radnike da zahtevaju usklađivanje zarada sa inflacijom, ocena je Nenada Radičevića, dopisnika RTS -a iz Nemačke.
Zbog jednodnevnog štrajka upozorenja saobraćajnog sektora, potpuno je paralisan železnički, drumski, međugradski, vazdušni i pomorski saobraćaj, a u većem broju gradova Nemačke i lokalni prevoz. Tako, danas nisu radili, ne samo štrajkači, nego ni oni koji nisu mogli da stignu do svojih radnih mesta.

Štrajk paralisao Nemačku

Štrajkuju zaposleni koji su članovi sindikata Verdi, koji je opšti i predstavlja 2,5 miliona zaposlenih, pa i one u javnom prevozu, kao i sindikat železničara EVG. Oni traže povećanje plata od 10,5 odsto. Ponuda poslodavaca je, međutim, povećanje plata od pet odsto u dve rate, uz jednokratnu isplatu po 2.500 evra bruto i nije nova.
Radičević za Sputnjik kaže da je to treća runda pregovora, jer u prethodne dve nije bilo saglasnosti. Na pitanje, šta se dešava ako do dogovora opet ne dođe, naš sagovornik objašnjava da je ovo bio tek štrajk upozorenja, a ne generalni štrajk koji znači prestanak rada do ispunjenja zahteva. Već sutra će, kako napominje, sve funkcionisati, ali je za 24. I 25. april najavljeno da bi ponovo moglo da dođe do štrajka, ukoliko sada ne dođe do dogovora.
Ova runda pregovora će trajati do srede, što znači da imaju dva dana za dogovor. Ali prosto, štrajk neće biti odmah posle ako do dogovora ne dođe, jer to ima veze sa nemačkim Zakonom o štrajku koji podrazumeva ispunjavanje određenih uslova pa i to da štrajk na vreme treba da bude prijavljen.

Nemci nisu Francuzi, ali…

Na pitanje, da li se strahuje da bi to moglo da poprimi neke masovnije proteste, je li moguće da francuski virus zahvati Nemačku, naš sagovornik ukazuje na to da Nemci uobičajeno ne štrajkuju tako lako i rado i kada su u pitanju protesti, nevezano za radnička prava, oni nisu tako brojni kao u nekim drugim državama.
„Za sada ne liči da bi moglo da dođe do agresivnih protesta kao u Francuskoj. Ono što se u nemačkim medijima pominje kao mogućnost to je da bi ovaj štrajk mogao da podstakne druge zaposlene da traže slična prava budući da su u Nemačkoj godinama poslodavci pravdali to što su vrlo škrti u davanju povećanja plata time da ona prate inflaciju koja je proteklih deceniju - dve bila minorna“, kaže naš sagovornik.
Kad je ta, gotovo nepostojeća inflacija u Nemačkoj, prošle godine skočila na dvocifren procenat, sindikati sada kažu – dobro, držimo se onda tog principa usklađivanja plata u skladu sa inflacijom i povećajte platu u tom istom iznosu koliko je rasla inflacija.

Moguće prelivanje

Zato je, kaže on, moguće da dođe do prelivanja ovog štrajka zaposlenih u saobraćajnom sektoru i na one u drugim delatnostima, budući da su troškovi života, pre svega stanovanja i hrane, struje i gasa, dramatično porasli.
© AP Photo / Bodo MarksŠtrajk upozorenja je paralisao Nemačku, šta će tek biti u slučaju generalnog štrajka
Štrajk zaposlenih u saobraćaju u Nemačkoj - Sputnik Srbija, 1920, 27.03.2023
Štrajk upozorenja je paralisao Nemačku, šta će tek biti u slučaju generalnog štrajka
Od kada su cene počele da rastu nije bilo usklađivanja, odnosno povećanja plata i ovo bi bilo prvo, napominje dopisnik iz Nemačke.
Prethodni štrajk je bio pre tri godine i tadašnje povećanje je bilo nekoliko procenata i do njega je došlo posle štrajka upozorenja metalskih radnika, čija je zajednica u Nemačkoj velika zbog velike automobilske industrije. To najbolje pokazuje koliko su povećanja plata vrlo retka i mala u odnosu na možda neke druge zemlje“, napominje Radičević.
Nemačka vlada nije htela da komentariše današnji štrajk. Uz konstataciju da je pravo na štrajk jedno od temeljnih prava u Nemačkoj, portparol vlade Štefen Hebestrajt je rekao da vlada ne želi da se meša u pregovore poslodavaca i sindikata. Apelovao je, međutim, da što pre pronađu rešenje kako bi uticaj na svakodnevicu građana bio što manji.

Šta može država

Radičević ipak ukazuje da ne bi sasvim isključio mogućnost reagovanja vlade.
„Do toga bi možda moglo da dođe budući da štrajk u saobraćajnom sektoru dramatično usporava celu nemačku ekonomiju - od zaposlenih koji ne mogu da dođu na posao, do prevoza dobara, jer je zaustavljen i pomorski i avio-saobraćaj. Čak štrajkuju i firme koje održavaju i kontrolišu signalizaciju na auto-putevima“, precizira Radičević.
On, ipak, misli da ne treba u dogledno vreme očekivati eventualni upliv vlasti budući da sama nemačka vlada prolazi kroz nesaglasje i probleme. U štami su se mogli videti komentari gde se sindikalci kritikuju što na posredan način stavljaju pritisak pred državu i vladu u trenutku kada je ona podeljena jer se nosi sa različitim problemima.
Radičević, ipak, napominje da je u pitanju javni saobraćaj i da bi vlada mogla da pomogne. On podseća da je ona u tom sektoru već reagovala prošle godine kada je uvedena takozvana "karta za Nemačku", odnosno povlašćena karta pre svega za korišćenje železničkog saobraćaja.

Nije lako odrešiti kesu

Sada je, međutim, pitanje kojim sredstvima bi ona pomogla. Možda, dodaje on, kroz izvesnu vrstu subvencije javnog prevoza što bi firmama ostavilo više sredstava koje bi mogle da usmere na zarade zaposlenih.
© AP Photo / Kay NietfeldNemačka vlada nije komentarisala štrajk, ističući da ne želi da se meša u pregovore poslodavaca i sindikata
Analena Berbok, Olaf Šolc i Kristijan Lindner - Sputnik Srbija, 1920, 27.03.2023
Nemačka vlada nije komentarisala štrajk, ističući da ne želi da se meša u pregovore poslodavaca i sindikata
„Ministar finansija je već pre neki dan rekao kako se preračunao za budžet za sledeću godinu i da nedostaje bar 12 milijardi evra prihoda tako da nije lako odrešiti kesu, budući da se nemačka vlada u proteklom periodu 'obećala' na raznim stranama“, napominje Radičević.
Prvo je usledila pandemija, pa posle energetska kriza. Sada se ogromne sume novca daju za subvencionisanu cenu struje i gasa građanima. Ima, kaže on, tu raznih nelogičnosti budući da su svetske, pa i nemačke energetske kompanije ostvarile u prošloj godini rekordne profite, a da država subvencioniše građane koji bi bez pomoći države teško uspevali da plate račune za struju i gas.

Zahvatanje iz državne kase kao politički problem

Dopisnik iz Nemačke smatra da trenutna situacija sa najavom generalnog štrajka ako ne dođe do ispunjenja zahteva sindikata ne bi trebalo mnogo da utiče na produbljivanje već postojećih podela u vladi.
„Na izvestan način i socijaldemokrate i zeleni pokušavaju da 'love' svoje birače u radničkoj klasi. S druge strane liberali su na izvestan način uvek viđeni kao predstavnici poslodavaca i tu bi moglo da dođe do izvesnog sukoba, ali to jedino ukoliko se dođe do toga da nemačka vlada, odnosno država iz svoje kase rešava ovaj problem. Ukoliko do toga ne dođe, mislim da ovaj štrajk ne bi trebalo da tu išta poremeti,“ zaključuje sagovornik Sputnjika.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala