Čarke na terenu pred golom Zvezde: Borjan, Rikardo i Dragović u guranju i raspravi - Sputnik Srbija

Večiti derbi rešen u petom minutu – autogol Partizana za pobedu Zvezde

Fudbaleri Crvene zvezde savladali su Partizan u 169. večitom derbiju sa 1:0 autogolom Uroševića i uvećali prednost na tabeli na velikih 16 bodova. Ako je i postojala šampionska trka u Srbiji do večeras, više je nema, crno-beli ni sa novim trenerom Igorom Duljajem na klupi nisu uspeli da postignu gol na Marakani posle četiri godine u prvenstvu.
Od starta je Zvezda krenula ofanzivno, a do vođstva je stigla srećno. Igrao se peti minut, Bukari je odložio loptu za Aleksa Viga u visini bekovskog prostora, Argentinac centrirao i pogodio u glavu levog beka Uroševića, a lopta skrenula u mrežu i prevarila golmana Popovića - 1:0.
Argentinac je u naletu emocija proslavio gol pred jugom i tako prvocirao Grobare, ali se situacija smirila. Odmah čim je utakmica nastavljena Partizan je uzvratio, Natho je pokušao sa 30 metara, pravo u ruke Milana Borjana.
© Sputnik / Lola ĐorđevićVečiti derbi
Večiti derbi - Sputnik Srbija, 1920, 03.03.2023
Zvezda je dominirala u prvih 45 minuta, a Aleksandar Katai propustio tri prilike da poveća prednost. Najbolju šansu imao je u 32. minutu kada mu je Popović skinuo zicer sa osam metara posle centaršuta Bukarija sa desne strane.
Inače, „uništio“ je hitronogi reprezentativac Gane, Slobodana Uroševića po desnom krilu u prvom poluvremenu, zadavo je puno problema defanzivcu crno-belih i to je deo terena po kome je Zvezda najčešće napadala i stvarala višak.
Partizan je prvi put konkretno zapretio tek u 41. minutu kada je Natho poslužio Rikarda iz šesnaesterca na drugoj stativi, ali se napadač Partizana sudario glavom sa Vigom i poslao loptu preko gola.
CRVENA ZVEZDA - PARTIZAN 1:0 (1:0)
/Urošević 5. autogol/
Stadion: Rajko Mitić
Gledalaca: 35.078.
Sudija: Aleksandar Živković
Crveni karton: Rikardo (Partizan) u 90. minutu.
CRVENA ZVEZDA (4-2-3-1): Borjan - Vigo, Eraković, Dragović, Rodić - Kanga, Mijailović - Bukari, Katai (od 75. Milunović, od 88. Mijatović), Mitrović (od 64. Kangva) - Pešić.
PARTIZAN (4-2-3-1): Popović - Filipović (od 65. Živković), Marković, Vujačić, Urošević - Belić (od 74. Traore), Kolorado (od 65. Baždar) - Dijabate, Natho, Menig (od 74. Jović) - Rikardo.
Pre toga videli smo dva koškanja igrača dva tima, prvo je Natho napao Kangu zbog odugovlačenja kod izvođenja kornera, a zatim su i Eraković i Dragović nasrnuli na Rikarda posle duela u petercu sa Milanom Borjanom.
Drugo poluvreme krenulo je novom ofanzivom Zvezde, ali su obe prilike Pešića i Kataija bile plod ofsajd pozicije. Petominutni prekid zbog bakljade Grobara razdrmao je fudbalere Partizana koji su odigrali sjajnih desetak minuta i propustili nekoliko šansi da stignu do izjednačenja.
Najpre se sudija Živković „pogubio“ i zaustavio neshvatljivo opasan napad crno-belih umesto da pusti prednost, a potom Milan Borjan krajnjim naporom ukrotio snažan šut Kolorada u 63. minutu.
Kapiten Zvezde je bio na visini zadatka i u 65. kada je Urošović opasno šutirao, a skrenuo loptu u korner. Sreća ga je pogledala posle sjajne kontre u 69. iz tri poteza, Rikardo je centirao Menigu na nekih 15 metara, a Holanđanin iz voleja šutirao pored gola.

Zvezdina „bunkerica“

Miloš Milojević se u tim trenucima potpuno povukao (izveo ofanzivne Kataija i Mitrovića, a ubacio defanzivne Milunovića i Kangvu), Zvezda u drugih 45 minuta nije ni zapretila mreži koju je čuvao Aleksandar Popović.
Poslednjih 15 minuta doneli su više sukoba i tuče na terenu nego pravog fudbala, ali je Partizan imao i najbolju šansu u 84. kada je posle gužve Rikardo snažno šutirao sa desetak metara, a Borjan još jednom vrsno intervenisao.
© Sputnik / Lola ĐorđevićMilan Borjan
Milan Borjan - Sputnik Srbija, 1920, 03.03.2023
Potom je došao finiš i isključenje Rikarda zbog hvatanja za kosu Erakovića. Štoper Zvezde je inicirao prekid prekršajem, ali je posle svega dobio samo žuti karton. Inače, Dragović je isključenje Rikarda proslavio kao da je Zvezda dala gol.
U 11 minuta nadoknade Partizan nije imao snage da zapreti, Zvezda je bila nezainteresovana, ali je konačno uputila šut preko Pešića, pa je meč po ko zna koj put završen samo jednim golom.
Generalno, loš derbi, kvalitet fudbala daleko ispod evropskog i treneri dva tima nemaju ama baš ničim da se pohvale. Oko 30.000 duša na najvećem srpskom stadionu zaslužilo je više...
Direktan prenos mogli ste pratite na Sputnjiku:
21:10 03.03.2023
90’+11’ – Kraj utakmice!
Pobeda Crvene zvezde i novi korak ka šampionskoj tituli. Partizan je tek na momente pokazao dobar fudbal, generalno utakmica za zaborav crno-belih.
Večiti derbi - Sputnik Srbija
21:01 03.03.2023
90’ – Igraće se još 11 minuta
Toliko iznosi nadoknada na ovoj utakmici.
20:58 03.03.2023
90’ – Novi sukobi na terenu
Obe ekipe su se pokoškale, a posle tri minuta Rikardo je isključen zbog uskoba sa Erakovićem. Štoper Zvezde je inicirao prekid prekršajem, ali je dobio samo žuti karton. Inače, Dragović je isključenje Rikarda proslavio kao da je postigao gol.
20:55 03.03.2023
87’ – Novi višeminutni prekid
Sada je na travi Milunović kome se ukazuje pomoć. Ovde ima uslova za deset i više minuta nadoknade.
20:54 03.03.2023
84’ – Sjajni Borjan
Posle kornera i gužve u šesanaestercu lopta je došla do Rikarda koji je snažno šutirao, ali je Borjan bio maestralan i sačuvao prednost Zvezde.
20:49 03.03.2023
81’ – Rikardo slabo glavom
Centirao je Dijabate sa desne strane, ali slab udarac glavom najboljeg strelca crno-belih.
20:45 03.03.2023
76’ – Borjan siguran
Pokušao je Urošević glavom posle slobodnog udarca, lak plen za japitena Zvezde.
76’ – Milojević pravi bunker
Uostalom, kako objasniti činjenicu da je Kataija zamenio štoper Milunović.
20:44 03.03.2023
75’ – Traore menja Belića, izašao i Menig
Uzdrman je vezista Partizana koji ne može da nastavi igru. Umesto njea na terenu je Traore. Meniga je zamenio Nemanja Jović.
20:42 03.03.2023
72’ – Drama Kristijana Belića
Žestok sudar veziste Partizana i Aleksndra Pešića posle kog je vezista crno-belih ostao nepomično da leži na travi. Intervenisali su lekari, Pešić dobio samo žuti karton.
20:38 03.03.2023
69’ – Promašaj Meniga
Kakva kontra Partizana iz tri poteza, Rikardo je centirao Menigu na nekih 15 metara, a Holanđanin iz voleja šutirao pored gola.
20:35 03.03.2023
65’ – Borjan sprečio evrogol Uroševića
Sjajan udarac levog beka Partizana, kapiten Zvezde je odbio loptu u korner. Partizan pritiska, u međuvremenu su u igru kod crno-belih ušli i Živković i Baždar umesto Filipovića i Kolorada.
20:33 03.03.2023
64’ – Zvezda defanzivnija
Povlače se crveno-beli u nešto defanzivniju formaciju Kings Kangva je zamenio Stefana Mitrovića.
20:32 03.03.2023
63’ – Kolorado
Snažan udarac sa oko 30 metara, Borjan je odbranio. Partizan u ofanzivi, Zvezda se povlači.
20:29 03.03.2023
61’ – Pogubio se sudija Živković
I upropastio prednost crno-belih koji su bili nadomak gola Zvezde. Neshvatljivo im je prekinuo akciju i dosudio ofsajd napadača Crvene zvezde.
20:28 03.03.2023
59’ – Žuti za Belića
Zaslužen, povukao je sa dve ruke Kataija u kontri.
20:23 03.03.2023
55’ – Novi prekid
Ovaj put jer su Grobari upalili pirotehniku. Prekid je trajao celih pet minuta.
20:22 03.03.2023
51’ – Prečka pa ofsajd
Pogodio je Katai prečku posle odbitka iz kornera, ali je bio u ofsajdu skoro metar pa pogodak ne bi važio.
20:15 03.03.2023
46’ – Pešić u ofsajdu
Izbio je centarfor Zvezde sam pred Popovića, ali mu je golman Partizana odbranio udarac. Potom je podignuta zastavica i signaliziran ofsajd. Opravdano.
20:13 03.03.2023
46’ – Počelo je drugo poluvreme