Vučević o razgovorima u Briselu: Kompromis nije kapitulacija
© Sputnik / Lola ĐorđevićMinistar odbrane Miloš Vučević
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević kazao je danas da ne očekuje da će se situacija u ukrajinsko -ruskom sukobu skoro smiriti i dodao da je i za Srbiju ovo momenat kada se bukvalno preživljava i spasava država. Kada je u pitanju briselski dijalog o Kosovu i Metohiji, Vučević kaže da treba da težimo kompromisnom rešenju, što ne znači kapitulaciju.
Vučević je rekao da neki vide Kosovo i Metohiju „kao dobar ili loš primer za ukrajinsku krizu“ i žele da to pitanje što pre bude rešeno tako što očekuju da Srbija prihvati ono što joj se nameće već dugo vremena.
Sankcije pogađaju običan narod
Vučević je, gostujući na TV Prva kazao da smatra da će se ići u dublje i teže sukobe u ukrajinsko - ruskom sukobu.
„Ništa tamo ne zavisi od nas i ne moramo mi da budemo najveći stručnjaci da li će Putin da krene u ovu ili onu ofanzivu. Imaju službe koje se bave time. Ne mislim da će doći do smirivanja, a ne vidim da ima nagoveštaja za neke mirovne procese , što ne znači da to ne može da se desi posle izvesnog vremena. Rekao bih da se i jedna i druga strana spremaju za još veći sukob“, naveo je on.
Dodao je da „na žalost, već godinu dana traje bratoubilački rat između dva slovenska naroda“ i da bi Srbija volela „da što brže dođe do mirnog rešenja i da stane stradanje i ukrajinskog i ruskog naroda“.
Govoreći o uvođenju sankcija Rusiji, Vučević je ocenio da Srbija ima najprincipijelniju poziciju i drži se međunarodnog prava.
„Srbija nema dilemu po pitanju teritorijalnog integriteta Ukrajine i mi priznajemo Ukrajinu u granicama u kojima je međunarodno priznata. Sa druge strane mi ne verujemo u politički pritisak uvođenja ekonomskih sankcija, jer one pogađaju običan narod, a mi najbolje o tome možemo da svedočimo na osnovu devedesetih godina i neko ko je to doživeo u najgorem aspektu ne može da bude deo takvog sistema ili se trudi da ne bude deo takvog sistama“, naveo je Vučević.
On je dodao da takav stav otežava poziciju Srbije.
„Naravno da je teško jer ste vi jedini, a niste najveći i najjači, ali svima smetate, jer niko ne voli da vidi na mapi da jedna tačka nije obojena u boji kako bi svi želeli da bude obojena. Zato moramo da razumemo koliko je složena naša pozicija, a ono što je najsloženije za sve nas, a to je pitanje Kosova i Metohije, koje dobija dodatno složenu dimenziju u odnosu na ukrajinski sukob“, naveo je Vučević.
Ocenio je da bi bilo neozbiljno govoriti do kada Srbija može da izdrži da ne uvede sankcije Rusiji.
„Videćemo kako će se dalje razvijati situacija, svesni naravno svoje realnosti, okruženja, svih aspekata koji utiču na nas, a opet da vodimo racionalnu i patriotsku politiku , a patriotizam jeste da država preživi, da Srbi na KiM ostanu, da nam rastu plate i penzije, da nam jača vojska, da gradimo nove puteve, da ljudi mogu da putuju . Sve to je kontekst o kome moramo voditi računa kada donosimo političke odluke“, istakao je ministar.
Na pitanje kako komentariše to što pojedini mediji najavljuju da je dokument u Briselu već spreman za potpis Vučića 27. februara, Vučević kaže da 10 godina sluša kako će Vučić da izda Kosovo.
Kompromis nije kapitulacija
„Niti je to uradio niti će to da uradi. Predsednik Republike je jasno i pre dva dana podvukao da ostaje sa crvenim linijama koje su da nema priznanja nezavisnosti Kosova, da nema stolice u UN za Kosovo, a da mi treba da razgovaramo i tražimo kompromisno rešenje, to ne znači da kapituliramo. Treba da živimo i racionalno sagledamo šta je ono što mi možemo da dobijemo iz svega, a da ne budemo izolovano ostrvo ili poligon za kažnjavanje, jer ne mogu kazne neke druge, pa bi im Srbija bila idealna meta“, naveo je on.
Dodao je da je Srbiji sada potrebna mudrost.
„Ne treba da se upecamo na svaku udicu koja nam se ponudi, već da probamo da izbegnemo scenario koji smo doživeli devedesetih i razmišljamo za buduća vremena, da jačamo ekonomski, ali i bezbednosno i budemo spremni na nove izazove koji nas očekuju. Ovo je momenat kada se bukvalno preživljava i spasava država“, istakao je Vučević.
Ministar odbrane Vučević je kazao da Srbija mora da prihvati da se vlada na osnovu realnih činjenica i onoga što je okružuje, a to ne znači da je po sredi kapitulacija ili predaja, već sagledavanje kako naša zemlja može iz cele situacije izađe najmanje povređena i sa što manje negativnih posledica.
„To nije priprema za nešto što neko prizivao ako predaju i izdaju. Naprotiv, to je mudar pristup. Čuvamo ovo što možemo da čuvamo, državu, narod na Kosovu i građane Srbije“, istakao je Vučević.
Izmene zakona o upotrebi vojske u multinacionalnim operacijama
Ministar odbrane Miloš Vučević rekao je danas u Skupštini Srbije da se Zakon o upotrebi Vojske u multinacionalnim operacijama menja i dopunjuje kako bi se omogućilo učešće u novim takvim operacijama.
On je obrazlažući izmene precizirao da se radi o učešću u operacijama u vojnim misijama EU u Mozambiku, na Sinaju, kao i učešću u misijama preko borbene grupe EU HEBROK gde su pripadnici snaga više država.
Prema njegovim rečima, bitno je da se deluje u kratkom roku od pet do 10 dana i da se blagovremeno dobije saglasnost Narodne Skupštine.
Naglasio je da se izmenama Zakona obezbeđuje pravni osnov za angažovanje, a da će se zatim Srbija naknadno izjasniti o pojedinačnim potrebama.
Vučević je istakao značaj angažovanja vojnih, policijski i drugih snaga Srbije u multinacionalnim operacijama i dodao da su u 2023. godini planirana angažovanja vojske na Kipru, Libanu, Bliskom Istoku, Centralnoj Afričkoj republici, Somaliji, pripadnika MUP-a na Kipru i Ministarstva pravde u Južnom Sudanu.
Rekao je da su planirani troškovi angažovanja budžetskih 1,5 milijardi dinara, a da će biti i učešća iz međunarodnih izvora.
Ministar Miloš Vučević govorio je o kosovskom problemu, ali i drugim temama, u intervjuu za Sputnjik