Liga šampiona - Sputnik Srbija

Gvardiol šokirao Gvardiolu, a Inter izbegao „nulu“ u meču koji je obeležio sudija Jovanović

Srđan Jovanović, srpski fudbalski sudija, bio je glavni akter utakmice osmine finala Lige šampiona između Intera i Porta koja je završena minimalnom pobedom domaćih, dok je u Lajpcigu Mančester siti, trenera Pepa Gvardiole, ostao bez pobede, zahvaljujući njegovom gotovo imenjaku – hrvatskom fudbaleru Jošku Gvardiolu.
Iako je obećavala, utakmica Intera i Porta je okončana sa samo jednim golom i to Romelua Lukakua za domaće u 86. minutu, iako je upisano pregršt prilika za obe ekipe, ali su se istakli i golmani Andre Onana i Diogo Kosta.
Više od svih aktera bio je aktivan srpski sudija Jovanović, ne samo da je u 78. minutu isključio igrača Porta Otavija zbog drugog žutog kartona, već je u brojnim momentima morao da reaguje smireno i da zaustavi potencijalan haos zbog ratobornih fudbalera.
Sa druge strane, Mančester siti, iako favorit, nije uspeo da ostvari pobedu na gostovanju Lajpcigu – jeste engleski tim poveo u 27. minutu golom Rijada Mahreza, ali je u 70. sve šokirao Joško Gvardiol, briljantnim skokom i golom pored „zaplivalog“ čuvara mreže Edersona.
Favoriti su krenuli u utakmice silovito, Inter je očekivano pritisnuo Porto, dok je Siti svojom već tradicionalnom igrom kratkih pasova pleo mrežu ka golu Lajpciga u početnih deset minuta.
Mreže su, međutim, mirovale, mnogo uzbuđenja je bilo u Milanu gde je Inter beležio šanse u nizu, ali je veliki posao imao i srpski arbitar Srđan Jovanović, u pokušajima da smiri strasti igrača obe ekipe.
Za to vreme, Siti je držao loptu, konstantno nizao šanse, odbrana Lajpciga se nalazila pod pravom opsadom, ali nijedan od udaraca gostujućih igrača nije bio dovoljno dobar da ugrozi golmana Blasviča.
Ipak, odbrana nemačkog tima je sama sebi bila najveći rival, u 27. minutu utakmice je greška za dodavanje bila kobna po njih, sjajno su se snašli igrači Sitija, a siguran egzekutor bio je Rijad Mahrez.
Dok je Lajpcig pokušavao da se oporavi od šoka, u Milanu je domaći Inter bio u opasnosti posle greške Škrinijara – Pepe je bio u poziciji da dobro šutira, ali to nije učinio i italijanska ekipa je mogla da odahne u momentima kada je Porto preuzeo inicijativu i kontrolu poseda lopte.
Žestoka svađa igrača Intera, golmana Onane i napadača Edina Džeka, dozvolila je fudbalerima Porta da kreiraju novi žestok napad, na kraju je srpski reprezentativac Marko Grujić topovski šutirao, ali je pogodio čuvara mreže protivničke ekipe u 37. minutu.
Tri minuta kasnije se istakao sudija Jovanović, najpre nije pao pod pritisak da dodeli penal Interu, a potom i smirio haos koji su izazvali igrači obe ekipe, žestokim verbalnim sukobom i nagurivanjem.
Do poluvremena Siti nije uspeo ponovo da ugrozi ekipu Lajpciga, a u poslednjim trenucima prvog poluvremena golman Kosta je spasao Porto primljenog gola posle briljantnog šuta Bastonija sa peterca.
U istom ritmu su nastavljene utakmice, Inter i Porto su razmenili po priliku, a šansu da duplira prednost Sitija u Lajpcigu imao je Mahrez u 50. minutu.
Nizale su se prilike na oba terena, Hendrihs je zamalo izjednačio udarcem glavom, Taremiju je malo nedostajalo da donese prednost Portu protiv Intera, a zatim je Onana upisao dve intervencije sa gol-linije.
Ritam je na isteku prvog sata igre, ekipe su se pregrupisale, a u 70. minutu je u Lajpcigu nastala prava euforija pošto je Joško Gvardiol briljantnim skokom i egzekucijom uspeo da zatrese mrežu Sitija za izjednačenje na 1:1.
Dok je Siti napadao svim silama, Porto je u Milanu ostao sa igračem manje i to veoma zasluženo, sudija Jovanović je Otavija poslao u svlačionocu dodelivši mu drugi žuti karton.
Osokoljeni Inter je napadao preko raspoloženog Barele, ali je do gola stigao tek u 86. minutu preko Romelua Lukakua koji je najpre glavom pogodio stativu, a potom je zahvatio svoj odbitak i prosledio ga u mrežu skamenjenog Koste, obezbedivši pobedu svom timu.
KRAJ – Pobeda Intera, remi Sitija!
Sjajne dve utakmice za kraj prvog kruga osmine finala Lige šampiona!
22:45 22.02.2023
MILANO 86' – Lukaku!
Gol za otpisanog napadača Intera, prihvatio je svoj odbitak i spakovao loptu u mrežu!
Inter – Porto 1:0!
22:38 22.02.2023
MILANO 78' – Crveni karton!
Otavio je preterao, Jovanović ga je bez razmišljanja poslao u svlačionicu i Porto ostaje sa igračem manje!
22:34 22.02.2023
LAJPCIG 74' – Brani se Lajpcig!
Gindoan je sjajno šutirao, ali je golman Blasvik ponovo bio na pravom mestu!
22:33 22.02.2023
MILANO 74' – Taremi opet loš
Nova šansa za špica Porta i ponovo loš udarac.
22:29 22.02.2023
LAJPCIG 70' – Izjednačenje!
Greška odbrane Sitija i gol za Joška Gvardiola koji je izjednačio na 1:1!
Fenomenalno je skočio hrvatski fudbaler, propao je golman Ederson i lopta je završila u mreži ekipe trenera Pepa Gvardiola.
Lajpcig – Siti 1:1!
22:28 22.02.2023
MILANO 68' – Barela!
Jak udarac, ali preko gola!
22:17 22.02.2023
MILANO 57' – Sjajni Onana!
Dve odbrane u jednom napadu, oba puta sa gol-linije!
22:14 22.02.2023
MILANO 54' – Nedovoljno!
Taremi je iz kontranapada bio opasan, ali je Onana bio priseban i odbranio je nezgodan udarac.
22:13 22.02.2023
LAJPCIG 53' – Zamalo!
Hendrihs je u prvom kontaktu s loptom glavom ugrozio gol Sitija, ali je udarac bio zamalo neprecizan.
22:12 22.02.2023
MILANO 52' – Barela!
Volej udarac iz kaznenog prostora je otišao tik pored stative.
22:10 22.02.2023
LAJPCIG 50' – Mahrez opet!
Veoma inspirisan je desnokrilni napadač Sitija, ponovo je ugrozio Lajpcig, ali ovoga puta nije bio dovoljno precizan.
22:07 22.02.2023
MILANO 48' – Ofanzivno na obe strane
Najpre je Darmijan bio aktivan pred golom Porta, a zatim je dobar pokušaj zabeležio Uribe.
Ipak, i dalje bez golova.
21:47 22.02.2023
POLUVREME – Siti vodi, Inter i Porto „na nož“
Igrači Sitija su „sakrili“ loptu od rivala iz Lajpciga i vode sa 1:0, dok mreže miruju u Milanu gde je Inter uspeo da odoli naletima Porta, dok nije uspeo da realizuje svoje više nego dobre šanse pa je tu rezultat nerešen, 0:0.
21:41 22.02.2023
MILANO 41' – Tenzije, ali Jovanović drži nivo
Želeli su igrači Intera da dobiju penal posle starta Galena, srpski sudija je bio odlučan u odluci, a potom je nastao haos na terenu zbog sukoba igrača obe ekipe.
Podelio je Jovanović žute kartone i smirio uzavrele glave.
21:37 22.02.2023
MILANO 36' – Grujić umalo postigao gol!
Topovski je šutirao iz kaznenog prostora reprezentativac Srbije, Onana je odbranio, a odbitak Galeno nije uspeo da spakuje u praznu mrežu!
LAJPCIG 36' – Velika prilika!
Mogao je Siti da duplira prednost, ali je Griliš šutirao preko gola.
21:32 22.02.2023
MILANO 31' – Šansa!
Škrinijar nije dobro izbacio loptu, Pepe je pokušao odmah udarcem, ali je on blokiran.
21:30 22.02.2023
MILANO 30' – Porto se oslobađa
Sve više lopte u posedu imaju gostujući igrači, Inter se povukao u odbranu.
21:27 22.02.2023
LAJPCIG 27' – Vodi Siti!
Konačno je pukla odbrana Lajpciga, Rijad Mahrez je bio siguran egzekutor posle greške domaćih igrača!
Lajpcig – Siti 0:1!