Liga šampiona - Sputnik Srbija

Čelsi se sapleo u Nemačkoj, Benfika ubedljiva u Brižu

Fudbaleri Benfike su sa 2:0 pobedili Briž na gostovanju u prvom meču osmine finala Lige šampiona, dok je Borusija u svom Dortmundu uspela da odoli favorizovanom Čelsiju i da ostvari trijumf sa minimalnih 1:0.
Golove za portugalsku ekipu, koja je bila gost u Belgiji postigli su Žoao Mario iz penala u 50. minutu i David Neres u 88, dok je pobedu Borusiji u Dortmundu, nad londonskim sastavom, predivnim golom u 63. minutu doneo Karim Adejemi.
Revanš mečevi su na programu 7. marta, u Lisabonu, odnosno Londonu.
Dortmund: Borusija Čelsi 1:0 (0:0)
(Ajedemi 63')
Briž: Klub Briž Benfika 0:2 (0:0)
(Žoao Mario 50' penal, Neres 88)
U prvih 15 minuta na oba terena domaći sastavi su imali više od igre, Briž je uspeo da se odupre startnom pritisku Benfike i pripretio je već u petom minutu, ali je Buhananov pokušaj bio nedovoljan.
Sa druge strane, Borusija je iskoristila svoju publiku da nametne ritam protiv favorizovanog Čelsija, nizala je šuteve, a gosti su se obrukali u 17. minutu, zapravo kapiten Tijago Silva, pošto je pokušao da podvali i rukom je prosledio loptu u mrežu nemačkog sastava, što je kažnjeno žutim kartonom.
U narednih deset minuta su se stvari promenile, ali samo u Belgiji gde je Benfika uspela da stigne do tri prilike za tri minuta, dok je u Dortmundu sve i dalje bilo isto, Borusija je silovito napadala, a Čelsi se grčevito branio.
Propustio je veliku šansu Sebastijan Ale u 28. minutu za Borusiju, pogodio je spoljni deo mreže iz izgledne pozicije, priliku je na drugoj strani imao i Žoao Feliks, dok je u Brižu Rafa Silva uzdrmao stativu za Benfiku, dva minuta kasnije.
Da je Čelsi uspeo da prodiše posle prvobitnog pritiska rivala posvedočio je odličan kontranapad u 32. minutu, ali Feliks nije uspeo da realizuje veliku šansu pošto je šutirao visoko preko gola, a dva minuta kasnije na isti način je pokušao Karim Adejemi na drugoj strani.
Engleska ekipa je u tim trenucima dominirala, a kao rezultat toga pojavila se i nova šansa, ponovo je Feliks bio u glavnoj ulozi, ali je ponovo nije imao sreće jer je iz izgledne pozicije pogodio prečku u 38. minutu.
Da ne bi bilo sve prazno u Brižu potrudio se Denis Odoi koji je zatresao mrežu Benfike u 45. minutu, ali je gol poništen pa se na poluvreme otišlo sa rezultatom 0:0, što je bio i ishod prvog dela meča u Dortmundu.
Benfika je žestoko ušla u drugo poluvreme i to joj se isplatilo u 50. minutu kada je Žoao Mario zatresao mrežu Briža dobrom realizacijom jedanaesterca, a pet minuta kasnije Ris Džejms je imao dobru priliku iz slobodnog udarca, ali je golman Borusije bio na visini zadatka.
U Dortmundu je utakmica dobila potpuno drugi tok u odnosu na prvi deo, otvoreno sa obe strane, nizali su se napadi, a u 55. Julijan Brant nije iskoristio veoma dobru akciju svoje ekipe započetu sa levog boka.
U skladu sa prethodnom konstatacijom bio je i momenat iz 63. minuta, kontranapad je izveo Dortmund, kao što je to u prvom delu činio Čelsi, ali je ishod bio drugačiji, Karim Adejemi je pretrčao sve rivale, zaobišao i golmana i doneo prednost domaćem sastavu.
Bilo je šansi za sve ekipe u poslednjih pola sata, Čelsi je bio najbliži golu preko Feliksa i Kulibalija, ali se mreža zatresla još samo u Brižu, gde je preko Davida Neresa u 88. minutu Benfika stekla prednost od 2:0 pred revanš za dve nedelje.
Tokove mečeva ste mogli da pratite uz Sputnjik.
22:57 15.02.2023
DORTMUND 90’ – Kraj! Pobeda Borusije!
Izdržala je nemačka ekipa i saplela Čelsi sa 1:0!
22:54 15.02.2023
BRIŽ 90’ – Kraj! Pobeda Benfike!
Na kraju ubedljivih 2:0 u Brižu za portugalsku ekipu.
22:47 15.02.2023
BRIŽ 88’ – Drugi gol za Benfiku!
David Neres se upisuje u strelce u 88. minutu i donosi prednost od 2:0!
22:41 15.02.2023
DORTMUND 78’ – Šansa!
Veliku priliku za Čelsi imao je Kulibali, ali bez uspeha!
22:33 15.02.2023
BRIŽ 75’ – Domaći su utihnuli
Čini se da je gol Benfike potpuno obeshrabrio ekipu Briža.
22:24 15.02.2023
DORTMUND 63’ – Vodi Borusija!
Kakav kontranapad i kakav gol Adejemija!
Borusija – Čelsi 1:0!
22:19 15.02.2023
DORTMUND 58’ – Šansa!
Brant je odlično šutirao, ali nije imao dobar ugao da ugrozi gol Čelsija.
22:16 15.02.2023
DORTMUND 55’ – Dobar šut!
Džejms pokušava iz slobodnog udarca, ali lopta nije imala dovoljnu visinu.
22:09 15.02.2023
BRIŽ 50’ – Vodi Benfika!
Gol iz penala postigao je Žoao Mario, pošto je prethodno faul u šesnaestercu skrivio Džek Hendri.
Briž – Benfika 0:1.
21:49 15.02.2023
POLUVREME – Nema golova!
Dva poništena, nekoliko pogođenih okvira, ali pogodaka nije bilo na dve utakmice osmine finala Lige šampiona.
21:47 15.02.2023
BRIŽ 45’ – Poništen gol!
Denis Odoi postiže pogodak u 45. minutu za Briž, ali je gol poništen i ostaje 0:0!
21:41 15.02.2023
DORTMUND 38’ – Prečka!
Feliks pogađa prečku!
21:37 15.02.2023
DORTMUND 34’ – Prohujalo je!
Revanširao se Adejemi Feliksu – jak šut i preko gola.
21:35 15.02.2023
DORTMUND 32’ – Feliks!
Kontranapad Čelsija je ponovo prošao, Feliks je raspalio, ali visoko preko gola!
21:34 15.02.2023
DORTMUND 30’ – Bljesak Feliksa!
Posle gužve u kaznenom prostoru raspalio je po lopti, ali pravo u golmana Borusije.
21:33 15.02.2023