- Sputnik Srbija, 1920
EKONOMIJA
Sputnjik Ekonomija prati najnovije vesti, analize i izveštaje iz Rusije, regiona i sveta.

Brnabićeva: Do nas je da redizajniramo budućnost

© Tanjug / STRAHINJA AĆIMOVIĆObeležavanje 100 dana rada Vlade Srbije u Lebanu
Obeležavanje 100 dana rada Vlade Srbije u Lebanu - Sputnik Srbija, 1920, 13.02.2023
Pratite nas
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas u Dubaiju da se svet nalazi u nikad većem haosu i da je više nego ikad kompleksno mesto za život.
Govoreći na panelu pod nazivom „Održivi razvojni ciljevi na delu“, koji je održan u okviru Svetskog samita Vlada, Brnabić je istakla tri ključna izazova sa kojima se svet suočava, a kao prvi je navela rat.
„Da li će neko baciti nuklearnu bombu, šta će se desiti mojoj porodici, mojoj deci. To je veće pitanje od toga da li će naše ekonomije izdržati. Drugi izazov su klimatske promene i njene posledice, a treći problemi sa populacijom“, navela je premijerka. Ona je istakla da „sa jedne strane imamo nedostatak stanovništva, a sa druge prenaseljenost“, i dodala da to dovodi do sličnih problema, samo sa suprotnih strana.
„Nedostatak posla, energije, a sve se to odražava na zdravstvenu negu“, upozorila je Brnabićeva.
Premijerka je istakla da je frustrirajuće to da se sve to dešava u vremenu kada smo, kako je ocenila, otkrili najveće bogatstvo – tehnologiju.
„Tehnologija može, ako sarađujemo i delimo iskustva, stvoriti dobrobit za sve. Ako pogledamo svih 17 održivih razvojnih ciljeva, svih 17 mogu biti dostignuti uz pametnu upotrebu tehnologije“, rekla je Brnabićeva i istakla Srbiju kao primer.
„Pre šest godina uzeli smo reformu obrazovnog sistema i digitalizaciju kao ključne prioritete. Mnogo vremena smo izgubili u prošlosti. Ratovi 90-ih, sunovrat ekonomije prve decenije 21. veka. Pre deset godina smo bili na ivici bankrota. I morali smo da nešto promenimo. Švatili smo da je četvrta industrijska revolucija naša prilika. Počeli smo da se menjamo, transformacija obrazovnog sistema bila je apsolutni prioritet“, istakla je premijerka.
Ona je navela da je Srbija danas jedna od svega 11 zemalja u svetu koja je uvela veštačku inteligenciju u osnovne i srednje škole na nacionalnom nivou.
„Naš cilj je da pripremimo stanovništvo za poslove u budućnosti, rekla je Brnabić i dodala da su u Srbiji već izgrađena četiri naučno-tehnološka parka, i da je 'Bio4' kampus zalog za budućnost i da bi trebalo da bude završen do 2025. godine.
„ICT sektor je daleko najbrže rastući sektor u zemlji, sa rastom od više od 25 odsto godišnje, a samo prošle godine porastao je za 40 odsto. Svaki drugi novi posao u 2022. u zemlji bio je iz ICT sektora, a svojim rastom je pomogao i rastu industrije i agrikulture, kao i društvenu sigurnost, tako što pomaže onim najranjivijima“, rekla je predsednica vlade.
„Tehnologija daje mladima prilike koje nikada pre nisu imali. Do nas je da redizajniramo budućnost, kako bismo izgradili svet koji će više biti fer i u kojem niko neće zaostajati“, zaključila je Brnabić.

"Deo aranžmana sa MMF iskoristićemo za energetiku, deo za stabilnost"

Brnabićeva je izjavila da je Srbija potpisala stend-baj aranžman sa MMF-om vredan 2,4 milijarde evra, koji će jednim delom biti iskorišten za energetiku, a delom za stabilnost.
Ona je novinarima u Dubaiju rekla da se saradnja sa MMF-om nastavlja i po pitanju reformi javnih preduzeća i u javnom sektoru, što će, kako je istakla, biti deo rasta Srbije.
"Direktorka MMF-a Kristalina Georgijeva najavila je da će ova godina biti teža od 2022., ali da je Srbija tokom pandemije pokazala otpornost i uspela da zadrži stabilnost. Preživela je vaša privreda i nastavila da se bori, rekla je ona. Zato nam je važan ovaj aranžman", rekla je Brnabić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić na obeležavanju 100 godina penzionog sistema u Srbiji - Sputnik Srbija, 1920, 10.02.2023
DRUŠTVO
Vučić: Penzije će da prate plate, u pripremi nove penzionerske kartice
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala