- Sputnik Srbija, 1920
SVET
Najnovije vesti iz sveta

Ruski stručnjak objasnio zašto SAD ne pokušavaju da obore navodno kineski balon

© AP Photo / Larry MayerPentagon je uočio nešto za šta veruje da je balon za nadzor na severu Sjedinjenih Američkih Država i pomno ga prati
Pentagon je uočio nešto za šta veruje da je balon za nadzor na severu Sjedinjenih Američkih Država i pomno ga prati - Sputnik Srbija, 1920, 03.02.2023
Pratite nas
Amerika ne preduzima ništa protiv izviđačkog vazdušnog balona iznad njene teritorije, a koji Vašington smatra kineskim, jer je teška meta za protivvazdušni sistem, izjavio je za Sputnjik vojni ekspert, direktor Centra za kompleksna evropska i međunarodna istraživanja pri Naučno- istraživačkom institutu „Viša ekonomska škola“ Vasilij Kašin.
Ekspert je dodao i da Amerikanci nisu sigurni da bi tehnički uspeli da obore balon sa predvidljivim rezultatom.
Prema njegovim rečima, SAD su tokom Hladnog rata neprestano slale izviđačke balone iznad teritorije Sovjetskog Saveza i SSSR se suočio sa problemom da je obaranje balona specifičan zadatak.

Kašin je pojasnio da je problem sa eliminisanjem balona to što se nalazi na veoma velikoj visini i predstavlja veliku metu sa mekim omotačem, što stvara poteškoće i sistemima za navođenje raketa i detonatorima raketa.

On smatra da je malo verovatno da otkriveni balon može pripadati SAD nad kojim su mogle da izgube kontrolu.

Izviđački baloni imaju mnogo prednosti

Istovremeno, inženjer, stručnjak za aeronautiku i generalni direktor DOO „Stratonautika“ Denis Jefremov ispričao je za Sputnjik o kakvom se, zapravo, balonu radi.
Stručnjak objašnjava da ovakvi stratosferni baloni lete na visini od 25-35 kilometara u smeru duvanja vetra i rade koristeći sunčeve panele, nalazeći se u vazduhu više od godinu dana.
Šta se, zapravo, nalazi u takvom balonu, može da zna samo proizvođač.

„Oni lete u smeru vetra. Ne mogu da lete protiv vetra, ali zbog promene visine mogu uhvatiti tokove neophodne za kretanje“, objašnjava Jefremov.

Stručnjak ističe da se ovakvi baloni uglavnom koriste u naučnim ciljevima, ali da izviđački nesumnjivo postoje i imaju mnoge prednosti.
„Oni su, umnogome, bolji od satelita. Lete niže, imaju precizniji pregled, jeftiniji su. Takođe, operativnije se pokreću“, ocenjuje Jefremov.

Još jedan napad na Kinu

Bivši glavni urednik Global Tajmsa Hu Siđing, prokomentarisao je na društvenim mrežama ovu situaciju, nazvavši je još jednim trikom za napad na Kinu. On je naglasio da Peking nikada ne bi poslala izviđački balon za praćenje SAD, jer će ga neizostavno otkriti, a to će izazvati međunarodni skandal.
Pored toga, iako se na teritoriji američke države Montane nalaze i vojni objekti, on smatra da to nije nikakva pretnja po Kinu i da tamo jednostavno ne postoji ništa što treba pratiti.
Portparolka Ministarstva inostranih poslova Kine Mao Ning, komentarišući objave o navodnom kineskom izviđačkom vazdušnom balonu na nebu iznad SAD, kazala je da spekulacije oko „kineskog špijunskog balona“, dok se svi detalji ne razjasne, ne doprinose rešavanju pitanja.
Pentagon je ranije saopštio da je uočio nešto za šta veruje da je balon za nadzor, koji pripada Kini, na severu Sjedinjenih Američkih Država i pomno ga prati, ali je Bela kuća savetovala da vojska ne pokreće akciju obaranja.
Ministarstvo odbrane je saopštilo da je uvereno da balon pripada Kini, a američki zvaničnici su u komunikaciji sa Pekingom jer sve opcije ostaju na stolu u pogledu narednih koraka.
Peking nije preuzeo odgovornost za balon. Incident se dogodio nekoliko dana uoči planiranog putovanja američkog državnog sekretara Entonija Blinkena u Peking, prve posete na tako visokom nivou Kini od 2020. godine.
Američki vojnici 1. pešadijske brigade na vojnim vežbama u Tbilisiju - Sputnik Srbija, 1920, 31.01.2023
SVET
Američki general: Vojska SAD nije spremna za rat sa Kinom
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala