Detektovana voda u prstenovima jedinstvenog nebeskog tela u Sunčevom sistemu
© Foto : NASA/JPL-Caltech/IPAC Ilustracija asteroida 3200 Paeton

© Foto : NASA/JPL-Caltech/IPAC
Pratite nas
U oktobru 2022. „Džejms Veb“ je posmatrao kako kentaur Čariklo, sićušni prstenasti asteroid, pomračuje zvezdu. Ovaj događaj, nazvan okultacija, bio je prvi koji je „Veb“ uočio. Na kraju meseca, Veb se ponovo okrenuo Čariklu i zabeležio još jednu pobedu: astronomi su uočili jasne znake vodenog leda, čije se prisustvo do sada samo nagoveštavalo.
Ova zapažanja će voditi astronome da bolje razumeju prirodu i ponašanje sićušnih tela u spoljašnjim krajevima našeg Sunčevog sistema.
Iako je najveći te vrste, „Čariklo“ je i dalje premali i predaleko da bi ga čak i teleskop mogao direktno fotografisati. Umesto toga, astronomi su odlučili da posmatraju okultaciju.
„Ovo je bio prvi pokušaj okultacije zvezda ‘Vebom‘“, napisao je Nasin tim u saopštenju.
Peek-a-boo 🫣
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) January 25, 2023
This is Webb's 1st look at a stellar occultation (when a foreground object passes in front of a star from our viewpoint on Earth). The moving object here is Chariklo, a small icy body between Saturn and Uranus, and the star is at the center. https://t.co/OOsXZ3z5sq pic.twitter.com/EAmLSaEyNt
„Mnogo je napornog rada uloženo u identifikaciju i preciziranje predviđanja za ovaj neobičan događaj. Osamnaestog oktobra 2022. ‘Čariklo‘ i njegov sistem od dva prstena ukrstili su se ispred zvezde. Koristeći ‘Vebovu‘ blisku infracrvenu kameru, astronomi su pratili sjaj zvezde sat vremena. Dobijeni podaci pokazali su dva pada u sjaju zvezde kao što se očekivalo: kada su prstenovi asteroida prvi put sakrili zvezdu kada je pomračenje počelo, i ponovo kada je poslednji od njegovih prstenova obavio okultaciju.“
„U ovom najnovijem istraživanju, astronomi su ponovo uperili Veba u Čariklo. Ovog puta su koristili instrument teleskopa za merenje sunčeve svetlosti koju reflektuje Čariklo i njegova dva prstena. Dobijeni spektar je pokazao tri apsorpcione trake vodenog leda, označavajući prvu jasnu indikaciju kristalnog leda. Prisustvo kristalnog leda verovatno ukazuje da je ‘Čariklo‘ podložan stalnom bombardovanju“, kaže Din Hajns, astronom sa Naučnog instituta za svemirski teleskop u Merilendu.
„Pošto visokoenergetske čestice pretvaraju led iz kristalnog u amorfna stanja, otkrivanje kristalnog leda ukazuje na to da sistem ‘Čariklo‘ doživljava kontinuirane mikrosudare koji ili izlažu netaknuti materijal ili pokreću procese kristalizacije“, rekao je Hajns u saopštenju Nase.
Kentauri su malo proučena mala nebeska tela koja imaju nestabilne orbite u spoljašnjem Sunčevom sistemu i pokazuju karakteristike kometa i asteroida.
Poluprečnik „Čarikla“ je oko 124 kilometra i to je najveći predstavnik kentaura. Objekat je otkriven 1997. godine, a 2013. oko njega je pronađen sistem od dva prstena, svaki širok nekoliko kilometara i orbitalnih poluprečnika od 391 i 405 kilometara.
Ovo je „Vebovo“ prvo zapažanje zvezdane okultacije (kada objekat u prvom planu prođe ispred zvezde sa naše tačke gledišta na Zemlji). Pokretni objekat ovde je „Čariklo“, malo ledeno telo između Saturna i Urana, a zvezda je u centru.