Novak Đoković - Sputnik Srbija

Đoković preko Amerikanca do finala Australijan opena – za desetu titulu i povratak na broj 1!

Novak Đoković, najbolji srpski teniser, plasirao se u finale Australijan opena pobedom nad Tomijem Polom iz Amerike i u nedelju će se, od 9.30, protiv Stefanosa Cicipasa, koji je prethodno savladao Rusa Karena Hačanova, boriti za desetu titulu u Australiji i povratak na prvu poziciju ATP liste.
Đoković je pobedio maksimalnim rezultatom, u tri seta (7:5, 6:1, 6:2), a čini se da je posao protiv 35. tenisera na ATP listi mogao da završi i mnogo ranije, naročito zbog prvog seta gde je imao priliku za to u šestom gemu, ali ga je rasprava sa sudijom izbacila iz ritma i produžila set.
Uprkos tome, pojedinim burnim dijalozima sa svojim stručnim štabom, neiznuđenim greškama, brejk šansama za rivala, čarkama sa publikom, ali i očiglednim poteškoćama zbog povrede leve noge, Đoković je u dominantnom stilu srušio još jednu prepreku i u nedelju će se boriti za desti trofej na Australijan openu, ukupno 22. Gren slem titulu.
Nisu u najboljem ritmu bili teniseri na početku duela, nizale su se greške na obe strane, Đokoviću je to išlo na ruku jer je imao više pogođenih direktnih poena i brzo je poveo sa 3:0.
Pol je uspeo da osvoji jedan gem na svoj servis, ali je u narednom Novak napravio još jedan brejk i poveo sa 5:1.
Marijana Kovačević, loža, Novak Đoković - Sputnik Srbija, 1920, 27.01.2023
Novo lice u Đokovićevom timu – čuvena doktorka je uz Novaka: „Mnogo mi je pomogla“
Delovalo je da nas očekuje laka završnica, međutim jedna rasprava sa sudijom oko peškira i vremena dozvoljenog za pauzu između poena je potpuno poremetila Đokovića.
Ne samo da je propustio set loptu, već je dozvolio rivalu da izjednači na 5:5 i delovalo je da sledi taj-brejk.
Đoković ne bi bio jedan od najboljih igrača svih vremena da ne može da pronađe dodatnu snagu, u 12. gemu je iznenadio zahuktalog rivala, ostvario brejk i završio prvi set za tačno sat vremena igre.
I u drugom setu je Đoković stigao do 3:0, ponovo je spasavao brejk lopte, a delovalo je i da ima problem sa umorom, odnosno da ga muči leva noga, što je problem sa kojim se suočavao tokom čitavog turnira, ali je uprkos tome napravio novi brejk i ponovo poveo sa 4:0, kao u prvom setu.
Srđan Đoković - Sputnik Srbija, 1920, 27.01.2023
Bio sam sa navijačima kao i uvek, sad ću gledati meč od kuće: Poruka Srđana Đokovića povodom hajke
Povezao je Đoković i sedmi osvojeni gem zaredom bez izgubljenog poena, Pol je uspeo da se „upiše“ u narednom, ali nije bilo reprize prvog seta i Đoković je sa 6:1 završio drugi period meča.
Recept iz prvog i drugog Đoković je primenio i za treći set, napravio je dva brejka i poveo sa 4:0 i zatim je samo rutinski priveo meč kraju, sa ukupnih 6:2 u trećem i finalnom periodu ovogodišnjeg polufinala Australijan opena koje mu je omogućilo plasman u meč za titulu i prvo mesto na ATP listi.
Tok meča ste mogli da pratite uz Sputnjik:
12:06 27.01.2023
7:5, 6:1, 6:2 – Kraj! Novak je u finalu!
Opet smeč i opet poen za Đokovića zbog loše reakcije Pola, usledio je jedan dug, ali lagan, a servis-volej igrom došao je do tri meč lopte.
Iskoristio je prvu i završio deseto polufinale na Australijan openu!
12:01 27.01.2023
7:5, 6:1, 5:2 – Gem za Pola
Dobio je prvi poen, ali je drugi iz forhenda ispucao daleko van granica igrališta.
„Jao, jao, jao...“, prokomentarisao je Đoković.
Pol je realizovao naredni servis, Novak je uzvratio riternom, ali nije uspeo da izjednači.
11:58 27.01.2023
7:5, 6:1, 5:1 – Bravo!
Gem sa nulom za Đokovića!
11:54 27.01.2023
7:5, 6:1, 4:1 – Prvi gem za Pola
Povezao je dva promašaja Đoković, u maniru igre iz prvog seta, ali je kod trećeg poena bio na visini zadatka.
Pol je došao do dve prilike za kraj gema jer je Novak zamalo promašio skraćenu forhend paralelu, ali nije bilo greške kod narednog udarca, neuhvatljivog za rivala.
Amerikanac je ipak uspeo da okonča gem.
11:50 27.01.2023
7:5, 6:1, 4:0 – Siguran!
Nije odustajao Pol u četvrtom gemu, iznudio je izjednačenje na 30:30, a potom stigao i do brejk šanse.
Đoković je neutralisao opasnost fantastičnim bekhendom da bi zatim iznudio grešku rivala za prednost koju je i iskoristio.
11:43 27.01.2023
7:5, 6:1, 3:0 – Novi brejk!
Briljantnim ritern udarcima Đoković je stekao dve brejk lopte i već prvu je iskoristio!
11:40 27.01.2023
7:5, 6:1, 2:0 – Potvrda brejka
Konačno je proradio drop udarac, usledio je silovit servis, a potom je dug poen realizovao za tri gem lopte.
Nije imao previše poteškoća da potvrdi brejk.
11:34 27.01.2023
7:5, 6:1, 1:0 – Odmah brejk Đokovića!
Stekao je Novak brejk loptu na startu trećeg seta, uspeo je Tomi da neutrališe opasnost odličnim visokim bekhend volejem za izjednačenje.
Nije Đoković odustao, ponovo je stekao priliku za brejk, fenomenalnom bekhend paralelom, ali je Pol ponovo bio na visini zadatka i iz dalekog smeča je ponovo izjednačio.
Narednu priliku za taj udarac nije dobio, Đoković ga je lobovao za treću brejk loptu koju je i iskoristio!
11:21 27.01.2023
7:5, 6:1 – Sada nema greške, i drugi set za Đokovića!
Nije se ponovio scenario iz prvog seta, mirni i sigurni Đoković je završio drugi set u sedmom gemu!
11:17 27.01.2023
7:5, 5:1 – Kraj Novakove serije
Želeo je Novak da napadne, ali je Pol imao odgovore i došao je do dve prilike da završi gem.
Prvu je Đoković neutralisao direktnim poenom iz riterna, ali je Pol potom raspalio za kraj serije.
11:12 27.01.2023
7:5, 5:0 – Furija!
Brutalan gem za Đokovića!
11:10 27.01.2023
7:5, 4:0 – I opet brejk za Đokovića!
Brza dva poena za Đokovića na servis Pola, ali je propustio šansu da dođe do tri brejk lopte dolaznim forhendom.
Kratak ritern je omogućio rivalu da izjednači iz forhend paralele, ali je greškom dozvolio Đokoviću brejk priliku.
Novak je ponovo istezao levu butinu, očigledno sa problemima, ali je uprkos tome realizovao brejk šansu!
11:05 27.01.2023
7:5, 3:0 – Novak spasao tri brejk lopte!
Poveo je Pol sa 30:15, servisom je Đoković izjednačio, ali je dupla servis greška dozvolila rivalu novu brejk loptu.
Ponovo nije ušao prvi servis, drugi je bio daleko sigurniji i omogućio je Novaku da neutrališe opasnost.
Vrh mreže je ovoga puta pomogao Polu za novu brejk priliku, ali je ponovo Đoković bio siguran posle dugog poena.
Servis nije radio kako treba i Amerikanac je dobio još jednu brejk šansu posle čega je Novak ostao nešto duže u povijenom položaju, držeći se za levu nogu, sa kojom ima problema.
As udarac je anulirao brejk priliku za treće izjednačenje, a greška Pola je donela prednost Novaku koju je iskoristio.
10:54 27.01.2023
7:5, 2:0 – Brejk za Novaka!
Izgubio je prvi, ali je zatim osvojio tri uzastopna poena za dve brejk lopte, ali je Pol iskoristio drop udarac Đokovića za laku realizaciju.
Amerikanac je narednu loptu izbacio u aut za brejk!
10:49 27.01.2023
7:5, 1:0 – Silovito!
Silovito je krenuo Đoković u drugi set, uzeo je prva tri poena, ali je potom izbacio bekhend u aut.
Savršenim forhendom je završio gem.
10:44 27.01.2023
7:5 – Brejk i set za Đokovića!
Siguran na servisu Pol za prva dva poena, ali je zatim promašio bekhend, što je učinio i u narednom poenu pošto je Novak imao neverovatan povratak posle veoma dobrog servisa.
Promašio je Pol prvi servis, Novak je krenuo ka napred i iskoristio je priliku stigavši do nove set lopte, druge u prvom setu.
Pet gemova posle prve iskoristio je drugu za kraj prvog seta!
10:39 27.01.2023
6:5 – Konačno dobar gem za Novaka!
Dva dobra servisa za 30:0, potom i loš ritern Pola za 40:0.
Drugi servis je bio odličan, a zatim i smeč za kraj.
10:36 27.01.2023
5:5 – Nerešeno!
Nije se dobro namestio za udarac i promašio je Đoković, Pol je potom osvojio i drugi poen, novom greškom srpskog tenisera, a usledio je as udarac Amerikanca za 40:0.
Pogrešio je Pol, odnos u neiznuđenim greškama u tom momentu bio je 24:14 na strani Đokovića, a narednim dobrim poenom Amerikanac je izjednačio na 5:5!
10:32 27.01.2023
5:4 – Novak gubi i drugi brejk!
Trećom dvostrukom servis greškom u meču Novak je dozvolio prvi poen rivalu, promašio je i naredni prvi servis, a posle novog poena za rivala uspeo je da smanji zaostatak.
Međutim, ne i da izjednači, Pol je stekao dve brejk lopte, prvu je Novak neutralisao, ali posle duge razmene nije drugu!