- Sputnik Srbija, 1920, 24.01.2022
KULTURA
Rubrika koja prati kulturne fenomene i događaje, stvaraoce i ličnosti koji svojim delom kreiraju savremenu kulturnu scenu u zemlji i u svetu.

Spor od milijardu dolara: Naslednici bogatog Jevrejina protiv Japanaca zbog nacističke Nemačke i SAD

© AFP 2023 / DON EMMERTJapanska i američka zastava
Japanska i američka zastava - Sputnik Srbija, 1920, 19.01.2023
Pratite nas
Potomci Jevrejina od kojeg su nacisti oduzeli jedno od Van Gogovih remek dela tuže japansku kompaniju koja ga poseduje, tražeći ne samo da se njihovoj porodici vrati slika, već i da joj se isplati čak 1,44 milijardi dolara kao odšteta za gubitak koji je pretrpela usled toga što proteklih decenija nisu mogli da je izlažu.
Ljubitelje umetnosti u Japanu proteklih dana uznemirila je vest da bi domaća osiguravajuća kompanija „Sonpo“, koja poseduje jednu od pet slika suncokreta čuvenog holandskog majstora Vinsenta Van Goga, mogla da ostane bez tog dragocenog umetničkog dela zbog tužbe koja je protiv nje nedavno podignuta u SAD.
„Sonpo“ u svom trezoru drži Van Gogove „Suncokrete“ koje je 1987. godine (tada pod imenom „Jasuda osiguranje“) za sumu od 38 miliona dolara kupio u Londonu na aukciji brokerske kuće „Kristi“.
Ta slika, međutim, pripadala je nemačkom bankaru Paulu Von Mendelson-Bartoldiju, pre nego što je 1934. godine bio prisiljen da je ustupi francuskoj dilerskoj kući zbog masovnog progona nad Jevrejima u kojima im je oduzimana sva vredna svojina.
Njegovi potomci sada tuže japansku kompaniju tvrdeći da je ona Van Gogovo delo otkupila iako je znala da je ono bilo predato pod prinudom, te pored slike traže odštetu od neverovatnih 1,44 milijarde dolara: 690 miliona zbog „nepravednog bogaćenja“ i 750 miliona kao kaznenu odštetu.
© Foto : Wikipedia/Vincent Van Gogh/Sompo Japan Museum of Art/Public domainSlika "Suncokreti" Vinsenta Van Goga u vlasništvu japanske kompanije "Sonpo"
Slika Suncokreti Vinsenta Van Goga u vlasništvu japanske kompanije Sonpo - Sputnik Srbija, 1920, 19.01.2023
Slika "Suncokreti" Vinsenta Van Goga u vlasništvu japanske kompanije "Sonpo"
Jedna od osnova za njihovu tvrdnju je i-mejl koji je 2002. japanska kompanija poslala Institutu umetnosti u Čikagu, a u kojem, navodno, njeno osoblje kaže da bi slika mogla da bude konfiskovana u SAD zbog kontroverze u vezi pritiska nacista na nemačke Jevreje.
Tužba je podneta pred američkim federalnim sudom u državi Ilinois u decembru, te s obzirom da on nema ingerencije nad japanskim državljanima i teritorijom u ovom trenutku, čini se, ima za cilj prvenstveno pritisak na japansku kompaniju kroz medije, a onda i sudsku zaplenu u slučaju da „Suncokreti“ u njenom posedu budu izloženi u SAD.
Slika, međutim, nije napustila Zemlju izlazećeg sunca već punih 20 godina. Zato je verovatno realniji rasplet u kojem bi se „Sonpo“ složio da tužiocu isplati određenu sumu novca kako bi mogao da njome slobodno raspolaže i u SAD.
Japanska kompanija osim povremenog muzejskog izlaganja, Van Gogovo delo često koristi za sopstvenu promociju i jedna od podružnica grupe „Sonpo“ zbog nje u svom nazivu nosi reč „suncokreti“. Upravo ta gradnja brenda na osnovu poseda slike je jedna vrsta koristi, odnosno, profita, koji je firma stekla i za koji sada treba da plati, smatraju tužioci.
Porodica Mendelson-Bartoleti, javljaju američki mediji, u proteklih nekoliko godina podnela je tužbu protiv više američkih muzeja i galerija, među kojima su i Gugenhajm i Nacionalna galerija u Vašingtonu, i od njih uspela da izdejstvuje vansudske nagodbe, pa čak i povratak jednog Pikasovog dela.
Japanska kompanija izdala je saopštenje medijima u kojem je iznela mišljenje da nije učinila ništa nezakonito, te je najavila da će se snažno boriti da odbrani svoje vlasništvo nad slikom holandskog majstora iz druge polovine 19. veka, prenosi RTS.
KULTURA
Pseudoreligijski pir: Kako "borci" za životnu sredinu postaju uništitelji baštine čovečanstva
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala