Šta mogu Japanci, mogu i Pećanci! Životna priča Bogoljuba Karića – igrao i kolo u Jeljcinovom avionu
19:19 15.01.2023 (Osveženo: 11:23 13.03.2023)
© Sputnik / Aleksandar MilačićBogoljub Karić
© Sputnik / Aleksandar Milačić
Pratite nas
O svom surovom detinjstvu, odrastanju u siromaštvu, talentu za biznis i imperiji koju je izgradio zajedno sa svojom braćom za emisiju Dok anđeli spavaju govorio je preduzetnik i političar – Bogoljub Karić.
Bogoljuba je kao jedno od petoro dece siromašne kosovske porodice život vrlo rano prisilio da se snalazi i svojom snalažljivošću zarađuje pare. U početku je zajedno sa braćom i sestrom u svojoj garaži napravio radionicu za izradu motika, ašova i plugova.
Nakon toga projekti su se nizali sami, da bi na kraju postao izvođač radova u Rusiji pri gradnji čitavog jednog grada. Ipak, rodnu Peć ni Bogoljub ni njegovi potomci nisu zaboravili.
Čovek tamo gde se rodi, tamo gde poraste, vodu sa reke koju pije, gde život provede, mladost, lepotu, to smo mi. To je deo nas. Ono što ponesete od kuće, od svoje majke i oca, svoje porodice, svoje bake i deke, da li je u pitanju vaspitanje, da li je u pitanju kuhinja, da li je to krompir čorba, to je ono što vas prati ceo život.
Karić ističe da ga upravo vaspitanje koje mu je pruženo sprečava da ljude deli po poreklu, kako u privatnom, tako i u poslovnom svetu.
„Kod nas se niko nikada po veri nije odvajao. To kod nas ne postoji, mi nemamo to u sebi. Kod nas su svi ljudi isti, bez obzira koje su vere ili boje“.
Međutim, njegov preduzetnički duh mu pruža jedan specifičan pogled na hrišćanstvo.
„Vera nas uči da budemo popustljivi, da opraštamo. Ja se baš sa tim najviše ne slažem. Da mogu da izmenim nešto, ja bih to debelo izmenio. Ja sam više za onu opciju da se vrati svakome ko nešto uradi.„
Umetnost preduzetništva
Govoreći o svojim motivacijama i silama pokretačima, Karić sebe poredi sa onim ljudima koji napred idu radi cilja i ideje, a ne radi novca.
„Ja sam stvaralac. Ja to ljudima objašnjavam prosto. Sebe vidim kao nekog slikara, kao nekog umetnika. Nije to stvar koju radiš zbog para, već je u pitanju uvek nešto novo. Ima nešto što mi je bog dao, a to je da pokrećem neviđene projekte“.
© Tanjug / DIMITRIJE GOLLBogoljub Karić na aerodromu Nikola Tesla, prilikom povratka u Srbiju
Bogoljub Karić na aerodromu Nikola Tesla, prilikom povratka u Srbiju
© Tanjug / DIMITRIJE GOLL
Karićeva perestrojka
O istorijskom značaju svoje kompanije koje je tokom vremena menjala svoje ime ali zadržavala suštinu – porodično jedinstvo, svedoči angažovanje Karića u nekadašnjem Sovjetskom Savezu.
„Redovi su se čekali u Moskvi za kupovinu čizama, cipela, naše obuće iz Novog Pazar i drugih krajeva odakle smo izvozili za Sovjetski Savez. Čekalo se danima i noćima. Smenjivali su se roditelji i deca u porodici, bez obzira da li je u pitanju zima ili leto. U redu se čekalo po tri, četiri dana. Mi kad smo došli, mi smo napravili tu Gorbačovljevu perestrojku. Ona je počela sa našom idejom, sa našim stvarima".
© Tanjug / DIMITRIJE GOLL/Bogoljub Karić na aerodromu Nikola Tesla, prilikom povratka u Srbiju
Bogoljub Karić na aerodromu Nikola Tesla, prilikom povratka u Srbiju
© Tanjug / DIMITRIJE GOLL/
Užičko kolo u Jeljcinovom avionu
Veliku obavezu prema zaposlenima ali i prema klijentima prati isto tako veliko umeće uživanja. Kada se radi – radi se. Kada se slavi – slavi se. Karić se tim povodom prisetio i jedne specifične scene prilikom avionskog leta za daleku Jakutiju.
Znali smo i da igramo i da plešemo Užičko kolo na 10 hiljada metara u Jeljcinovom avionu. Jeljcin nam da svoj avion, putuemo sa našim tadašnjim ambasadorom u Rusiji, a ja sam uzeo KUD Abrašević iz Beograda. Letimo za Jakutiju, dakle nekih šest sati leta. Tu su harmonika, tu je i votka, a mi opletemo Užičko…
Čitavu emisiju Marine Rajević Savić sa Bogoljubom Karićem poslušajte ovde.