Vučić: Ovo je moj poslednji mandat, a uskoro neću biti ni na čelu stranke /video/
18:10 04.01.2023 (Osveženo: 20:25 04.01.2023)
© Sputnik / Lola ĐorđevićAleksandar Vučić
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da mu je ovo poslednji mandat kao šefu države i da uskoro neće biti ni predsednik Srpske napredne stranke.
"Ovo je moj poslednji mandat. Neću da menjam Ustav. A sledeće godine neću više biti ni predsednik partije. Moj posao je da budem na strani građana i svakog čoveka u zemlji, i to ću da činim na najbolji način, uprkos teškim prilikama sa kojima se suočavamo", kazao je on.
On je na godišnjoj konferenciji sumirajući rezultate rada u 2022. rekao da ne možemo da ne budemo zadovoljni kako smo završili tu godinu.
Kako je naveo, uspeli smo da sačuvamo finansijsku stabilnost, ekonomiju, da imamo rast između 2,3, i 2,5 odsto i da podignemo plate i penzije najviše u Evropi.
„Uspeli smo da budemo u prve tri zemlje po stopi rasta u Evropi, naša stopa javnog duga je u prvih 5 zemalja u Evropi, što je ogroman uspeh Srbije“, naveo je predsednik u obraćanju.
U martu 735 evra prosečna plata u Srbiji
Predsednik je rekao da je ogroman uspeh postignut po pitanju smanjenja stope javnog duga, i istakao da nije moguće izvući i jedan parametar u ekonomiji, i da je moguće gledati deset različitih parametara.
"Dovoljno je da jedan ne valja, a da sve ostalo pada u vodu. Mi sada imamo najnižu stopu nezaposlenosti. Nikada nije bila 8.9 odsto. Uprkos strašnoj situaciji u svetu. Stopa javnog duga je 55 odsto. Takođe, veoma je važno da je kurs dinara čvrst kao stena, od 2012 godine je na 117, ili 118 dinara", istakao je Vučić.
On je rekao da Srbija to nikada nije imala, i da što se tiče stranih direktnih investicija sami imamo 66 odsto.
"Od 2012 je ukupna stopa BDP-a sa 33,7 milijardi porasla 2022. na 63 milijarde. Neću se smiriti dok ne bude 100 milijardi", naglasio je Vučić.
"Učešće nenaplativih kredita (NPL) u zemlji 2012. godine je bilo 18,6 posto a 2022 je 3,03 post. Penzija prosečna je porasla sa 203 na 320 evra plate sa 331 na 648 evra. U martu očekujemo 735 evra prosečnu mesečnu platu u Srbiji", najavio je on.
Ova godina će biti mnogo teža
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će 2023. godina biti mnogo teža nego 2022. godina, ali da će uprkos svemu biti godina daljeg razvoja i napretka.
„Stopa rasta Amerike pada, bliži se recesiji, Kini pada stropa rasta, Evropa se bliži recesiji. Mi smo deo lanca, pogodiće i nas ono što se zbiva u svetu“, rekao je Vučić.
Vučić je rekao da se očekuje dalji rast plata i penzija i da bi prosečna plata u martu trebalo da bude 735 evra.
Predsednik Srbije je rekao da je nezaposlenost u ovom trenutku na istorijski rekordnom nivou od 8, odsto i da je u ovoj godini glavni zadatak da se takav nivo nezaposlenosti održi.
„Zadatak je da se održi postojeći nivo nezaposlenosti na ovako rekordnom nivou, zato se drže niske cene struje (druga najniža u Evropi) i gasa (prva najniža u Evropi), da bismo na taj način subvencionisali preduzeća kako bi održala postojeći nivo zaposlenosti“, rekao je Vučić.
Vučić je podsedio da se SAD bliže recesiji i da je FED podigao stopu na pet odsto, da stopa rasta pada u Kini i da se EU bliži recesiji.
„Naravno da i kod nas stopa pada. U skladu sa tim to će pogoditi i nas, mi smo deo lanca. Ali neki imaju stopu javnog duga i 200 odsto poput Grčke, a neki 55 odsto poput Srbije. Mi smo po pitanju fiskalne stabilnosti u povoljnijem položaju. Uspeli smo da u prethodne tri godine budemo među prve tri zemlje u Evropi po stopi rasta. U prvih pet u Evropi nam je stopa javnog duga. U ekonomiji nije moguće izvući jedan parametar i reći to je dovoljno, već mora deset. Dovoljno je da jedan parametar ne valja i da sve pada u vodu. Kurs dinara je čvrst kao stena, od 2012. godine je na 117 ili 118 dinara“, rekao je Vučić.
On je rekao Srbije u ovom trenutku ima dovoljno gasa i uglja i da može spremna da uđe u narednu zimu koja će biti, kako je rekao, teža nego tekuća.
Vučić je rekao da se ove godine završava nova termoelektrana „Kostolac“, a što se prehrambene sigurnosti tiče da ima dovoljno rezervi pšenice (20 meseci), suncokreta (30 meseci), kukuruza (13 meseci), kao i da ima dovoljno soli i šećera za naredne godine.
Pogledajte još: