- Sputnik Srbija, 1920
RUSIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Rusije i Zajednice nezavisnih država

Mediji: Američki kongresmeni pozvali Bajdena da traži isključenje Rusije iz SB UN

© AP Photo / Julio CortezKongres SAD
Kongres SAD - Sputnik Srbija, 1920, 15.12.2022
Pratite nas
Američki kongresmeni Stiven Koen i Džo Vilson podneli su na razmatranje Predstavničkom domu Kongresa nacrt rezolucije u kojoj pozivaju američkog predsednika Džozefa Bajdena da traži isključenje Rusije iz Saveta bezbednosti UN zbog događaja u Ukrajini, piše list „Forin polisi“, pozivajući se na dokument.
Dvojica kongresmena, koji predstavljaju Komisiju za bezbednost i saradnju u Evropi, tvrde da je Rusija svojim postupcima u Ukrajini „prekršila Povelju UN“, što navodno dovodi u pitanje njeno pravo da i dalje zauzima mesto u Savetu bezbednosti UN. Stoga Koen i Vilson traže od Bajdena da preduzme korake „u cilju ograničavanja privilegija Rusije u UN“.
List podseća da rezolucija nije obavezujuća i da je isključivo preporuka Beloj kući.
Ranije je američka administracija više puta priznala da je jednostavno nemoguće isključiti Rusiju sa liste stalnih članica Saveta bezbednosti UN, uprkos takvim apelima sa Zapada zbog specijalne operacije u Ukrajini.
Savet bezbednosti UN je struktura koja je odgovorna za održavanje međunarodnog mira i bezbednosti. U Savetu bezbednosti uvek zaseda 15 zemalja, od kojih je pet stalnih članica i deset privremenih.
Stalne članice SB UN su: Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina i Francuska, koje imaju pravo veta. Deset ostalih članica se bira na dve godine. Prošle godine je Indija i niz drugih zemalja izabrano kao privremene članice SB UN za period 2021-2022. godine i u avgustu prošle godine je Indija predsedavala tom organizacijom.
Članovi Saveta bezbednosti UN na zasedanju u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku - Sputnik Srbija, 1920, 24.09.2022
SVET
Turska bi da ukine pravo veta u Savetu bezbednosti
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala