Katar 2022
Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022. godine održava se u Kataru, pratite sva dešavanja sa najvećeg fudbalskog takmičenja uz Sputnjik sport.
Hulijan Alvares i Lionel Mesi - Sputnik Srbija

Magični Mesi i snalažljivi Alvares porazili Hrvate i odveli Argentinu u finale Mundijala!

Fudbaleri Argentine plasirali su se u finale Mundijala u Kataru pobedom nad Hrvatskom rezultatom 3:0, u utakmici koju je obeležio Lionel Mesi, golom i briljantnom asistencijom, a dva pogotka je postigao Hulijan Alvares.
Argentina je do prednosti došla u 34. minutu, Alvaresa je u kaznenom prostoru faulirao golman Hrvatske Dominik Livaković, a Mesi je bio siguran egzekutor.
Svega pet minuta kasnije Alvares je postigao prvi pogodak pošto se sjajno snašao i iskoristio to što se lopta odbila od dvojice rivalskih igrača, a drugim golom, posle briljantnog solo prodora Mesija, stavio je u 69. minutu.
Uvodni deo utakmice je protekao u ispitivanju snaga, vodila se velika borba na sredini terena, mnogo oštrih startova, dosuđenih i nedosuđenih prekršaja na obe strane, ali bez šansi.
Hrvatska je posle desetak minuta igre uspela da se otrgne od pritiska i preuzme loptu, ali je Argentina vrebala iz kontranapada i posle jednog od njih Modrić je morao da reaguje kao defanzivac.
Hrvatski tim je prvi stigao do kornera u 16. minutu, a šest minuta kasnije Mesi se našao u prilici za gol, ali je u kaznenom prostoru rivala bila veoma gusta odbrana koja je neutralisala opasnost.
Niz ataka na gol Hrvatske dogodio se u 25. minutu, pokušaji kontranapada su bili jalovi, a sedam minuta kasnije golman Livaković je faulirao Alvaresa u šesnaestercu za penal.
Nije bilo sumnje, napadač Mančester sitija je prvi stigao do lopte posle dugog dodavanja iz sredine terena, čuvar mreže Hrvatske je kasnio i sudario se sa rivalom što je bilo dovoljno za arbitra Orsata da pokaže na belu tačku.
Siguran izvođač bio je Mesi, od 34. minuta Argentina je vodila, a svega pet minuta kasnije iz kontranapada, i uz mnogo sreće, Alvares je i sam savladao Livakovića, pošto se lopta koju je sebično vodio odbila od dvojice bekova Hrvatske, ostala mu u dometu i nije imao težak posao da je odloži u mrežu.
U 42. minutu je Argentina mogla da reši pitanje pobednika, Mekalister je glavom pokušao, Livaković je odlično reagovao, a Juranović otklonio opasnost izbacivši loptu van granica igrališta.
Do kraja poluvremena Hrvati su imali još jednu šansu, u 45. minutu je Pašalić zapretio, dobro je zahvatio loptu, ali nije imao najbolji ugao i ona je pogodila spoljni deo mreže.
Sve karte na napad je bacio selektor Dalić, u igru je poslao Vlašića, Oršića i Petkovića, sredina terena je oslabljena, ali je Argentina ipak imala bolje prilike, ali je Livaković bio na visini zadatka i u 58. minutu je zaustavio udarac Mesija.
Četiri minuta kasnije Lovren se našao na ivici gola, nastala je gužva u petercu Argentine posle slobodnog udarca, malo je nedostajalo da defanzivac zatrese mrežu rivala, ali je golman Martines bio priseban.
Pravo fudbalsko čudo se dogodilo u 69. minutu, Mesi je nekoliko puta ostavio Gvardiola u prašini, uleteo je u kazneni prostor krenuvši sa desnog krila i samo je poslužio Alvaresa koji je lako upisao i drugi gol, za ukupnih 3:0 u korist južnoameričke ekipe.
U poslednjih desetak minuta utakmice Hrvatska je na terenu bila bez kapitena Modrića, u 85. minutu je priliku za gol imao Lovren, na drugoj strani je iz izgledne pozicije loše šutirao Mekalister, a ni u dodatnih pet minuta nije bilo promene rezultata pa Argentina sa 3:0 ide u finale.
Gaučosi će svog rivala u finalu saznati u sredu, kada u drugom polufinalu igraju Maroko i Francuska, a poraženi iz tog duela ići će na megdan Hrvatskoj u meču za treće mesto.
Meč ste mogli da pratite uz Sputnjik sport.
21:56 13.12.2022
90+5' – Kraj! Argentina ide u finale!
Pobeda nad Hrvatskom od 3:0!
Mesi i Gvardiol - Sputnik Srbija
21:50 13.12.2022
90' – Još pet minuta
Ali, čini se da Hrvati nemaju energiju za preokret.
21:45 13.12.2022
85' – Prilika!
Lovren je kasnio posle kornera.
21:42 13.12.2022
83' – Umalo i četvrti
Brzo izvođenje slobodnog udarca, volej Mekalistera, ali pored gola.
21:41 13.12.2022
81' – Modrić je završio
Izlazi kapiten Hrvatske, na terenu je Lovro Majer.
21:32 13.12.2022
73' – Daleko...
Sa tridesetak metara je probao Perišić, šut jeste bio dobar, ali nedovoljno jak...
21:30 13.12.2022
69' –Mesijeva magija, treći gol za Argentinu!
Prošetao se, ali bukvalno se prošetao Mesi kroz odbranu Hrvatske, „izvrteo“ je Gvardiola nekoliko puta, ušao u kazneni prostor i pronašao otvorenog Alvaresa koji nije imao veći problem da ponovo zatrese mrežu Hrvatske!
Argentina vodi 3:0!
Mesi i Gvardiol - Sputnik Srbija, 1920, 13.12.2022
Katar 2022
Hrvatski Zoro je isuviše mali za Mesija
21:27 13.12.2022
68' – Romero je požuteo
Žestok start nad Petkovićem.
21:22 13.12.2022
62' – Gužva!
Velika gužva u petercu Argentine, Lovren nije dobro zahvatio loptu, golman Martines je uspeo da reaguje.
21:17 13.12.2022
58' – Livaković sjajan!
Velika prilika za Mesija posle akcije, šutirao je gotovo iz mrtvog ugla i Livaković je odlično pokrio stranu.
21:16 13.12.2022
56' – Gvardiol u poslednjem momentu!
Argentinci su se ušetali u šesnaesterac Hrvatske, nadomak prilike za šut, ali je Gvardiol odlično reagovao i otklonio opasnost.
21:10 13.12.2022
50' – Sve u napad!
Brozović je van terena, u napadu je Petković, a prethodno su se na terenu našli Oršić i Vlašić.
21:09 13.12.2022
49' – Šut pa prekid
Mekalister je ostao na travi, šutirao je Paredes, ali je Livaković bio siguran.
20:50 13.12.2022
45+4' – Poluvreme!
Kraj prvog dela polufinala, Argentina vodi protiv Hrvatske sa 2:0!
Hrvatska i Argentina - Sputnik Srbija
20:45 13.12.2022
45' – Šansa!
Posle udarca Modrića iz odbitka je Pašalić zapretio, ali je lopta otišla u spoljni deo mreže.
20:42 13.12.2022
42' – Zamalo i treći!
Livaković je spasao čist gol posle udarca glavom Mekalistera, a potom je Juranović skrenuo loptu u korner.
20:40 13.12.2022
39' – Drugi gol za Argentinu!
Hulijan Alvares je rešio sve sam da završi u kontranapadu, imao je dve opcije i levo i desno, rešio je sam da ide ka golu, odbila se lopta od Juranovića, potom i od Sose, ostala je pred Argentincem koji je lako savladao zbunjenog Livakovića!
Argentina vodi 2:0!
Hulijan Alvares - Sputnik Srbija
20:37 13.12.2022
37' – Crveni karton za Mandžukića!
Legendarni fudbaler, sada pomoćni trener, dobio je crveni karton!
20:34 13.12.2022
34' – Argentina vodi!
Mesi je zakucao loptu sa bele tačke u gornji levi ugao, Livaković je bio nemoćan!
Argentina vodi protiv Hrvatske sa 1:0!
Dominik Livaković - Sputnik Srbija, 1920, 13.12.2022
Katar 2022
Čeoni sudar koban po Hrvate
20:32 13.12.2022
32' – Penal za Argentinu!
Iz kontranapada se pojavila šansa za Argentinu, Alvares se pojavio iz drugog plana i na njega je natrčao golman Livaković!
Penal i žuti kartoni za Livakovića i Kovačića!