Katar 2022
Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022. godine održava se u Kataru, pratite sva dešavanja sa najvećeg fudbalskog takmičenja uz Sputnjik sport.

Prvak sveta u četvrtfinalu, Žiru i Embape za istoriju

© AP Photo / Ebrahim NorooziŽiru, Embape, Francuska - Poljska
Žiru, Embape, Francuska - Poljska - Sputnik Srbija, 1920, 04.12.2022
Fudbaleri Francuske aktuelnog šampiona sveta savladali su Poljsku sa 3:1 (1:0) i tako se plasirali u četvrtfinale Svetskog prvenstva. Strelci su bili Olivije Žiru i Kilijan Embape dva puta.
U prvom poluvremenu Francuska je bila ubojitija, promašila je dobru šansu preko Žirua, ali je mogla lako da primi gol.
Čak tri puta je Francuska bila na ivici da primi gol u istoj akciji u 38. minutu! I to sve je bilo jako blizu i jako opasno. Odbranili su se Trikolori nekako. Šutirali su Zjelinski i Keš u toj prilici.
Kada Poljska nije iskoristila svoje šanse, jeste Francuska i Žiru je kaznio protivnika za 1:0 u 44. minutu! Ovim golom Žiru je stigao do 52. gola i time je pretekao Tijerija Anrija i najbolji je strelac Francuske u istoriji!
Sudija Hesus Valenzuela doneo je nekoliko sumnjivih odluka. Prvo, nije video da je Kunde igrao sa lančićem oko vrata sve do kraja prvog poluvremena. Drugo, pitanje da li je bio faul pre gola Žirua koji je poništen. A, moguće da da je bio i penal nad Embapeom u drugom poluvremenu. Sudio je sumnjiv ofsajd pre toga.
Uprkos svemu, Francuska je došla kasnije i do drugog i trećeg gola preko Embapea i plasirala se u četvrtfinale.
Fenomenalni potezi francuskog majstora koji sada ima devet golova na šampionatima sveta. Francuski napadač postao je prvi igrač u istoriji koji je došao do brojke od osam golova pre 24 godine, a potom je dao i deveti.
Poljska je stigla do gola sa bele tačke u 99. minutu, a strelac je bio Levandvoski! I to iz ponovljenog pokušaja.
Može se reći potpuno zaslužena pobeda Trikolora.