Katar 2022
Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022. godine održava se u Kataru, pratite sva dešavanja sa najvećeg fudbalskog takmičenja uz Sputnjik sport.
Srbija i Švajcarska - Sputnik Srbija

Srbija je stradala na Piksijevom ruletu – poraz od Švajcarske za kraj Mundijala!

Fudbalska reprezentacija Srbije poražena je sa 3:2 od Švajcarske u utakmici u kojoj je morala da pobedi kako bi obezbedila prolaz u osminu finala Mundijala. Ofanziva koju je najavljivao selektor Dragan Stojković Piksi se pretvorila u „ruski rulet“ i „promaja“ na sredini terena, uz nedovoljnu disciplinu odbrane dovela je Srbiju do brzog povratka kući.
Srbija je prvi put kapitulirala u 20. minutu golom Đerdana Šaćirija, preokret su režirali Aleksandar Mitrović (26. minut) i Dušan Vlahović (35. minut), a do poluvremena je bilo nerešeno posle gola Brila Emboloa u 44. minutu, dok je Remo Frojler vratio vođstvo Švajcarskoj u 55. minutu.
Da li pod pritiskom javnosti koja je, putem medija, konstantno tražila od selektora da na teren pošalje najofanzivniju moguću postavu ili tek svojom odlukom za koju teško da može da nađe prave rezone, Piksi je otvorio utakmicu bez klasičnog defanzivnog veziste, sa Sergejem Milinković-Savićem na toj poziciji u tandemu sa Sašom Lukićem.
Na već poljuljanu i poroznu odbranu, to se ispostavilo kao igranje ruskog ruleta jer su lopte koje su slali vezisti Švajcarske prosto zujale ispred kaznenog prostora Srbije i stvarale velike probleme, što je na kraju kao rezultat donelo poraz.
Pokušalo se uvođenjem Nemanje Gudelja i Nemanje Maksimovića da se postigne kakav-takav balans na terenu, ali je rezultat već tada bio 3:2 i više nije bilo ni vremena, ni energije, ni znanja za novi preokret, a samo prisebnošću golmana Vanje Milinković-Savića neuspeh nije i veći.
Šokantan je bio početak utakmice za Srbiju, već u prvom napadu Švajcarska je čak tri puta ugrozila gol srpskog tima, ali je Vanja bio fenomenalan i nije dozvolio rani gol.
Oslobodila se Srbija početnog pritiska, u petom minutu je posle prvog kornera Tadića Milenković šutirao glavom, ali je lopta završila pored stative posle pokušaja „žabicom“.
Posle nekoliko grešaka na levom krilu Srbija je povezala redove, prebacila se na drugi bok i odmah ušla u priliku – kombinovali su Tadić i Živković, a desnokrilni bek Srbije je uputio udarac koji je završio na levoj stativi Švajcarske.
Proigrao je i Kostić na drugoj strani, pojavio se i Pavlović, Sergej je bio solidan kao „osigurač“, ali u 20. minutu je Srbija kapitulirala.
Sve je krenulo prodorom Rodrigesa koji je ostavio u prašini i Živkovića i Milenkovića, lopta je stigla u šesnaesterac, Pavlović je reagovao, opet je lopta došla do Švajcaraca, Šaćiri je šutirao, pogodio Pavlovića i lopta je prevarila srpskog golmana.
Konsolidovali su se srpski igrači, šest minuta kasnije je usledila briljantna akcija, Tadić je centrirao za Mitrovića, a rekorder Srbije je spektakularnim udarcem glavom gotovo lobovao golmana rivala za izjednačenje.
Ipak, problemi za odbranu su nastavljeni, duvala je promaja kroz sredinu terena, ali i na bokovima pa je u 30. minutu Šaćiri imao novu priliku, ali je srećom ponovo Pavlović bio priseban.
Pet minuta kasnije Srbija je preokrenula, fenomenalna asistencija Tadića i još bolja reakcija Vlahovića, lopta mu je išla iza leđa, uspeo je nekako da je prebaci sebi u prostor i krajnjim naporima, u padu levom nogom sa nekih 14 metara poslao loptu u suprotnu stranu gola Švajcarske.
Ali, ponovo problemi u odbrani, Srbija je nastavila da napada, a kao kazna je u 43. minutu stigao gol Brila Emboloa, koji se gotovo ušetao u gol srpskog tima posle centaršuta sa desnog boka i ponovo loše reakcije defanzivnog dela Srbije, što je donelo i konačnih 2:2 na poluvremenu.
Nije selektor Stojković ništa menjao u poluvremenu, nije ni Srbija – ponovo rizična igra i ponovo kazna od strane rivala, u 48. minutu su Piksijevi izabranici izgledali kao na ringišpilu dok su se Švajcarci dodavali i na kraju omogućili Remu Frojleru da pogodi za 3:2.
Deset minuta po početku poluvremena Stojković je na teren poslao Nemanju Gudelja umesto Miloša Veljkovića na mesto štopera, dok je Luka Jović zamenio Vlahovića.
U 60. minutu je Jović dobro reagovao u kaznenom prostoru, poslao je loptu ka delu šesnaesterca gde su bila čak trojica igrača Srbije i prilika je otišla u nepovrat pošto je Tadiću lopta prešla preko noge i otišla visoko iznad prečke.
Milinković-Savić je napustio teren u 68. minutu, zamenio ga je Nemanja Maksimović posle haosa koji su izazvali albanski igrači iz švajcarske ekipe, a gde je najdeblji kraj izvukao rezervni golman Srbije Predrag Rajković dobivši žuti karton.
Energija Srbije je nestajala, nervoza je rasla, Mitrović je u 70. minutu imao polušansu, a ostatak duela je protekao u prekršajima na obe strane, burnim reakcijama na sudijske odluke i pokušajima „nečega“.
Sve je začinila i tuča fudbalera, Granit Džaka je ponovo provocirao, reagovao je Milenković, potom se u sve uključio i Mitrović, ali na kraju, osim žutih kartona, nije bilo ničega i Srbija je neslavno završila svoje učešće na Mundijalu u Kataru.
Utakmicu ste mogli da pratite uz Sputnjik.
22:01 02.12.2022
90+11' – Kraj! Doviđenja Srbijo!
Kao i pre četiri godine u Rusiji, Švajcarska je eliminisala Srbiju sa Mundijala u Kataru.
Ovoga puta je rezultat bio 3:2.
Navijači Srbije - Sputnik Srbija
21:54 02.12.2022
90+4' – Tuča fudbalera!
Džaka je šutnuo Milenkovića, srpski fudbaler mu je uzvratio guranjem i napravila se velika gužva!
Kasnije je i Mitrović skočio na Džaku, a Albanac je uputio pretnje srpskom napadaču!
21:52 02.12.2022
90+2' – Jović preko gola
Radonjić centrira, Jović glavom preko gola.
21:51 02.12.2022
90+2' – Poslednji atak
Milenković je poslat u špic napada uz Mitrovića.
21:50 02.12.2022
90' – Još sedam minuta...
...nade za Srbiju.
21:49 02.12.2022
89' – Vanja spasao Srbiju katastrofe
Jedan na jedan su imali Švajcarci, ali je sjajno reagovao golman Srbije.
21:42 02.12.2022
82' – Mitroviću karton
Psovke i burna reakcija prema sudiji za žuti karton.
Usledio je promašaj Švajcaraca iz slobodnog udarca, Srbija je sa desetoricom igrača.
21:40 02.12.2022
81' – Žuti karton Gudelja
Faul nad Emboloom na ivici kaznenog prostora.
81' – Rasečeno lice Đuričića!
Udarac glavama!
21:37 02.12.2022
78' – Poslednji aduti
Nemanja Radonjić i Filip Đuričić idu na teren, izlaze Andrija Živković i Dušan Tadić.
21:31 02.12.2022
70' – Loše Mitreee...
Našao se na levom boku, kretao je ka šesnaestercu i umesto da proba da pronađe Jovića šutirao je...
Nigde dalje od bloka...
I dalje Srbija gubi 3:2.
21:27 02.12.2022
68' – I tačno tako, Sergej ide napolje
Na terenu je Maksimović.
Srbija - Švajcarska - Sputnik Srbija
21:26 02.12.2022
66' – I evo haosa!
Provokacije albanskih Švajcaraca ka klupi Srbije i burna reakcija rezervnih igrača srpskog tima.
21:25 02.12.2022
65' – Ne, nema penala...
Mitrović je pao u kaznenom prostoru, kontakta jeste bilo, ali nedovoljno za kaznu.
21:23 02.12.2022
63' – I opet loš centaršut
Spor napad Srbije, lopta je teško išla od noge do noge, konačno je stigla do Kostića koji je ponovo loše centrirao, pravo u ruke golmanu rivala.
21:20 02.12.2022
60' – Konfuzija!
Jović se odlično snašao, vratio je loptu tamo gde su bila trojica srpskih igrača, nije se znalo ko će na loptu, na kraju je Tadić šutirao veoma loše preko gola.
21:18 02.12.2022
58' – Šteta!
Odličan centaršut Kostića, ali niko nije bio u petercu Švajcarske da ćušne loptu u gol.
21:16 02.12.2022
57' – Kakva sreća!
Embolo promašuje sa metar!
21:15 02.12.2022
56' – Karton za Pavlovića!
Preoštra odluka sudije, bio je to obostrani duel sa Emboloom!
55' – I odmah šansa!
Jović je bio u solidnom položaju, ali nije uspeo da se okrene...