Košarkaši Srbije - Sputnik Srbija

Srbija kroz dramu do pobede nad Turskom u Beogradu!

Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Tursku u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u veoma dramatičnom meču odigranom u Beogradu rezultatom 77:76.
Duel je rešen u poslednjih nešto manje od 13 sekundi, najpre je Luka Mitrović izgubio loptu u pokušaju da napadne koš, pri prednosti Srbije od jednog poena, a zatim je u finalnom napadu Vladimir Lučić sjajno odbranio Skotija Vilbekina koji nije uspeo da ugrozi obruč Srbije.
Košarkaši Srbije su ovom pobedom ostali u trci za plasman na Svetsko prvenstvo i upisali su četvrtu uzastopnu pobedu u kvalifikacijama, drugu protiv Turske.
Standings provided by Sofascore
Najefikasniji u srpskom timu bio je Marko Gudurić sa 18 poena, bez promašaj sa linije slobodnih bacanja (8/8), ali i bez pogođene trojke iz četiri pokušaja.
Briljantan je bio Dušan Ristić sa 16 poena, četiri trojke bez promašaja za svega 18 minuta na parketu, a dvocifreni poentereski učinak imali su još Ognjen Dobrić sa 11 i Luka Mitrović sa deset poena.
Ekipi je mnogo koristio Vladimir Lučić sa osam poena i sedam skokova, a Stefan Jović je imao šest poena i pet asistencija.
Na drugoj strani Amerikanac Skoti Vilbekin je ubacio 22 poena, Onuralp Bitim je dodao 18, a Kenan Sipahi 11.
© Sputnik / Lola ĐorđevićSrbija i Turska
Srbija i Turska - Sputnik Srbija, 1920, 14.11.2022
Srbija i Turska
Srpski tim je imao veliki motiv protiv Turske jer je selektor te države Ergin Ataman, kao trener Anadolu Efesa, sprečio člana svog tima Vasilija Micića da zaigra za Srbiju.
Bez obzira na nedostatak prvog plejmejkera, selektor Svetislav Pešić je odabrao ekipu koja je uspela da nadjača i rivala i sudije sa sumnjivim kriterijumom koji je pravio probleme tokom meča.
Vredi istaći herojsku partiju centra Dušana Ristića koji je ubacio tri trojke u poslednjoj deonici i održao srpski tim u momentima kada je delovalo da kola idu nizbrdo.
Upravo je Ristić trojkom otvorio utakmicu, ali je usledila serija Turske od 7:0, pre svega koševima u reketu, a zahvaljujući srećnom pogotku Sipahija rival je poveo sa 10:4.
Slaba je bila odbrana Srbije, ali su pravu energiju u napadu imali Jović, Radanov, Gudurić i Jaramaz pa je usledio preokret pred finiš prve deonice, koja je završena sa 24:21 posle sjajnog zakucavanja Dobrića.
Približila se Turska u nastavku, uspela je i da izjednači posle lošeg prekršaja Jagodić-Kuridže, a pogocima na obruču Mitrovića i Gudurića Srbija je vratila razliku.
Odbrana je delovala bolje, čak i nepravedno dosuđena namerna lična greška Radanova nije dala Turcima energiju, ali je nekoliko praznih napada Srbiju koštalo povećanja razlike pa je na poluvremenu imala svega 37:34.
Smanjili su Turci zaostatak na početku treće deonice, odgovorio je Mitrović košem uz faul, a potom je scenu preuzeo selektor Ataman skandaloznim ponašanjem na koje je morao da reaguje Pešić.
Turska je uhvatila ritam, Bitim je najpre izjednačio, a potom trojkom doneo prednost svom timu, međutim tehnička greška za Turke je odvela Gudurića na liniju penala, što je značilo vođstvo za Srbiju od 49:46.
Do kraja četvrtine Turska je izjednačila, Jaramaz je promašio trojku u poslednjem napadu, što je značilo uvod u pravu dramu, kakva je potom i viđena u finalnom kvartalu.
Posle dugo vremena u strelce se upisao Ristić, jednom potom i drugom trojkom, dalekometan šut je pogodio i Lučić, ali je odgovore imao i Vilbekin.
Posle sumnjivo dosuđene nesportske lične greške za Dobrića Turska je stekla prednost od četiri poena (67:63), smanjio je Ristić novom trojkom, ali je na isti način odgovorio Vilbekin i doveo svoj tim do magične granice od 70 poena.
Po trojku su ubacili dalje Dobrić i Sipahi, Gudurić je odgovarao, ali je i Vilbekin bio na visini zadatka, dovevši Tursku u prednost od 76:75 koja je kratko trajala jer je Gudurić bio precizan sa penala.
Ključni momenat se dogodio pred poslednji minut, dosuđen je nepostojeći prekršaj nad Vilbekinom, ali je Amerikanca omela gromoglasna buka publike i on je oba puta bio neprecizan.
Imala je Turska i novi napad, srećom Sipahi je izbacio loptu u aut, ali mu se na 12,8 sekundi do kraja revanširao Mitrović, što je donelo novi element drame i napad za Tursku do završetka meča.
Fenomenalno je ekipa uspela da odbrani Vilbekina koji je krenuo da radi sve sam, kapiten Lučić je preuzeo u finalnim momentima, Amerikanac je samo mogao da nabaci loptu ka obruču, ali je ona bila neprecizna, što je značilo pobedu za Srbiju.
Tok meča ste mogli da pratite uz Sputnjik.
21:58 14.11.2022
40' – Kraj! Pobeda Srbije!
Odbranjen je poslednji napad, Vilbekin je napao, Lučić je uspeo da ga odbrani, usmeri ka čeonoj liniji odakle Amerikanac nije imao dobar pogled ka košu.
Velika pobeda Srbije rezultatom 77:76!
21:54 14.11.2022
40' – Mitrović gubi loptu!
Auh kakva šteta na 12,8 sekundi do kraja!
21:52 14.11.2022
40' – Bravo!
Sjajna odbrana Srbije, Sipahi gubi loptu na 32 sekunde do kraja!
21:51 14.11.2022
39' – Lopta ne laže!
Vilbekin je promašio penale, Srbija vodi 77:76!
21:50 14.11.2022
39' – Sramota!
Sviran je faul Guduriću koji je izblokirao Vilbekina!
21:49 14.11.2022
39' – Gudurić siguran!
Srbija vodi 77:76.
21:47 14.11.2022
39' – Vilbekin opet...
Trojka, Turska vodi 76:75.
21:45 14.11.2022
38' – Gudurić!
Briljantan prodor do koša, Srbija vodi 75:73.
37' – Sipahi...
Trojka za nerešeno, 73:73.
21:43 14.11.2022
37' – Dobrić!
Trojka za vođstvo od 73:70!
21:42 14.11.2022
37' – Bravo!
Izgubljeni napad je Gudurić pretvorio u faul!
21:41 14.11.2022
36' – Gudurić!
Nerešeno je, 70:70.
21:40 14.11.2022
36' – Bravo Rile!
Ristić pogađa ponovo i smanjuje na 70:68.
21:38 14.11.2022
35' – Vilbekin vraća trojku
Turska vodi 70:66.
35' – Ristić!
Četvrta njegova trojka, smanjuje na 67:66.
21:37 14.11.2022
34' – Turska vodi sa penala
Posle dva Bitima usledila su još dva za Vilbekina.
Turska vodi 67:63.
21:35 14.11.2022
34' – Gluma za Oskara
Dobrić jeste dodirnuo nogu Bitima, ali je on poleteo i iznudio nesportsku ličnu grešku.
21:33 14.11.2022
33' – Lučić!
Trojka za 63:61!
21:30 14.11.2022
33' – Ristić ponovo!
Treća trojka, vodi Srbija 60:59!
21:29 14.11.2022