Novak Đoković i Holger Rune - Sputnik Srbija

Spektakl za pamćenje – Đoković predao parisku krunu mladom Dancu!

Novak Đoković, najbolji srpski teniser, doživeo je šokantan poraz u finalu turnira Masters serije u Parizu od 19-godišnjeg Danca Holgera Runea u tri seta, sa 3:6, 6:3, 7:5.
Meč je odlučen u poslednja dva gema trećeg seta, Đoković je dozvolio Runeu brejk u 11. gemu, u 12. je morao da uzvrati kako bi izborio taj-brejk, imao je čak šest šansi za to, ali je mladi Danac za sve imao odgovor.
Veliki problem za Đokovića bila je realizacija upravo brejk šansi, iskoristio je samo dve od 12, mučio se sa time u drugom setu, a sa takvom praksom je nastavio do samog kraja što mu je donelo poraz i predavanje krune šampiona Pariza svom nekadašnjem učeniku i sparing partneru.
Đoković je nesigurno ušao u meč, servis nije dobro funkcionisao, produžen je prvi gem do igre na prednost, ali Runeu nije dozvolio prostor za potencijalni napad.
Solidan je bio Danac u svom prvom servis-gemu, ali je u drugom posustao i sa dve duple servis greške u nizu je praktično poklonio brejk najboljem teniseru Srbije.
Uprkos tome, 19-godišnjak je nastavio sa svojim stilom, agresivno je napadao mrežu, ali to za Novaka nije bio veći problem, jedan brejk je bio dovoljan da u devetom gemu okonča prvi set, bez izgubljenog poena za 6:3.
Ogromnu šansu da napravi brejk već na startu drugog seta imao je Đoković, ali je tri prilike za to Rune uspeo da neutrališe na spektakularan način, pritom i pozvavši publiku u pomoć.
Slično duelu sa Cicipasom u polufinalu, Đoković je dozvolio brejk rivalu u narednom gemu, posle čega je usledilo nekoliko mirnih gemova gde su serviseri bili veoma sigurni.
Delovalo je da će Novak u sedmom gemu imati priliku za napad, ali je veoma loše igrao, bio je neodlučan na mreži, mogao je do brejk šanse međutim očajni su bili smeč i volej što je pomoglo Runeu da stigne do petog gema.
Nije bilo šansi za Đokovića da napadne servis rivala u devetom gemu pa je mladi Danac stigao do seta sa 6:3 i ukupnog izjednačenja, što je meč odvelo u odlučujući period.
Na startu trećeg seta Đoković je predstavio servis-volej igru, delovalo je da može da napadne već u drugom gemu, ali je Rune imao odlične početne udarce koji su sprečili probleme.
U četvrtom gemu mladi rival nije imao rešenje, namirisao je Đoković priliku i ovoga puta nije propustio šansu da stekne prednost od jednog brejka, ali neodlučnom igrom nije potvrdio prednost, praktično je poklonio brejk Runeu i zatim zatražio medicinsku pomoć jer je bilo evidentno da ima problem sa levom nogom, odnosno butnim mišićem.
Rune je vratio meč u egal, Đoković je u osmom gemu imao šanse da napadne, ali nije to iskoristio, međutim u 11. je popustio, dozvolio je brejk rivalu ispalivši lopticu u aut i omogućio je mladom Dancu priliku da servira za meč.
Poslednji gem meča će se pamtiti, trajao je petnaestak minuta, Đoković je imao čak šest brejk prilika, ali nije uspeo da iskoristi nijednu za opstanak u duelu, a Rune je sa druge strane realizovao meč loptu i ostvario najveći rezultat u karijeri.
► Nedavno je najbolji srpski teniser govorio za Sputnjik.
Tok meča pratite uz Sputnjik.
17:47 06.11.2022
6:3, 3:6, 5:7 – Kraj, Đoković propustio šest brejk lopti!
Osvaja Đoković prvi poen odličnim riternom, drugi je stigao posle sjajnog skraćenog forhenda, ali je usledio as udarac Runea.
Pogodio je Rune i naredni prvi servis, izbacio Đokovića iz terena i potom samo potvrdio poen volejom za izjednačenje na 30:30.
Konačno, prvi pravi smeč u duelu za brejk loptu Đokovića, ali je Rune ispalio forhend koji nije mogao da bude vraćen u teren za novi egal.
Neverovatan promašaj upisao je Rune, na samoj mreži, za novu brejk loptu Đokovića, ali ni ovu šansu Novak nije iskoristio pošto je ispalio loptu u mrežu i povratak na 40:40.
Fantastičnom forhend paralelom Đoković je stekao i treću brejk šansu, ali je i nju propustio skandaloznim drop udarcem koji nije prešao mrežu, a posebno su teniseri bili kivni jer je neko iz publike viknuo tokom poena.
Autom iz voleja Rune je doneo novu brejk šansu Đokoviću, čak četvrtu u ovom gemu, ali je i nju Danac spasao fenomenalnim smeč udarcem za novi egal.
Usledio je spektakularan poen, možda i najbolji u duelu koji je Novaku doneo petu brejk loptu, Rune je morao da se osveži i prihvatio je upozorenje sudije, ali je Đoković propustio i novu brejk loptu lošim skraćenim bekhendom.
Na ulazu u 13. minut gema Rune je stigao do meč lopte koju je propustio duplom servis greškom i zatim je dozvolio Đokoviću šestu brejk priliku, ali je i ona otišla u nepovrat servis vinerom mladog Danca.
Rune je stigao do nove meč lopte koju je na kraju i iskoristio!
17:26 06.11.2022
6:3, 3:6, 5:6 – Đoković poklanja brejk!
Sve stiže Rune i izjednačava na 30:30, a potom dolazi i do brejk lopte.
Đoković je ispalio loptu u aut i poklonio još jedan brejk!
17:21 06.11.2022
6:3, 3:6, 5:5 – Odličan Rune
Mirno započinje Rune svoj servis gem, došao je do 30:0, a potom izjednačio na 5:5.
17:18 06.11.2022
6:3, 3:6, 5:4 – Odličan gem za Novaka
Neverovatnom srećom Rune je došao do 15:15, servis je Novaku doneo laka tri poena za kraj gema.
17:15 06.11.2022
6:3, 3:6, 4:4 – Ne koristi Novak šanse...
Pobesneo je Rune posle promašenog forhenda za 15:15, stigao je do dve lopte za gem, ali je Đoković uspeo da izjednači.
Kratak ritern Đokovića je bio poziv na mrežu koji je Rune realizovao za prednost, ali je Novak produžio gem sjajnim dubokim forhendom.
Do nove gem lopte Rune je došao sjajnom bekhend paralelom, a potom je i završio gem.
17:05 06.11.2022
6:3, 3:6, 4:3 – Dobar Novak
Briljantnim riternom na drugi servis Rune je izjednačio na 15:15, ali je usledio odličan prvi servis Đokovića.
Sledeći volej je bio daleko bolji od onog iz šestog gema i utabao je put ka finišu.
17:02 06.11.2022
6:3, 3:6, 3:3 – Egal!
Rune je vratio treći set na početak.
16:56 06.11.2022
6:3, 3:6, 3:2 – Novak poklonio brejk i zatražio pomoć!
Delovalo je da će biti lak gem za Đokovića, ali odbijanje da zakuca lopticu iz voleja je donelo poklon brejk poen za Runea.
Aut iz prvog servisa je značio priliku za mladog Danca koju je i iskoristio!
Zatim je zatražio medicinsku pomoć zbog problema sa levom nogom, dobio je masažu butnog mišića kako bi olakšao sebi kretanje.
16:49 06.11.2022
6:3, 3:6, 3:1 – Brejk za Đokovića!
Briljantno je Đoković stigao drop udarac rivala koji je reagovao zbunjeno i izbacio lopticu u aut.
Ponovio je grešku Danac, čelendž je tražio u narednom poenu, ali nije bilo uspešno i Novak je stigao do tri brejk lopte.
As udarcem je prvu Rune neutralisao, ali drugu nije uspeo!
16:44 06.11.2022
6:3, 3:6, 2:1 – Rutinski!
Gem bez problema za Đokovića.
16:42 06.11.2022
6:3, 3:6, 1:1 – Siguran Rune
Delovalo je da Đoković može da napadne, ali je Rune uspeo da povede sa 30:15 posle dobrog servisa i još boljeg smeč udarca.
Ponovio je takvu igru i u narednom poenu, a dobrim servisom je završio gem.
16:38 06.11.2022
6:3, 3:6, 1:0 – Siguran gem za Đokovića
Servis-volej igrom je rešio prvi gem u trećem setu.
16:33 06.11.2022
6:3, 3:6 – Novak gubi set!
Briljantnim drop udarcem Rune je stigao do prvog poena, fantastičnim bekhendom do drugog, a servis mu je doneo tri set lopte.
Iskoristio je prvu za kraj seta!
16:30 06.11.2022
6:3, 3:5 – Dobar gem za Novaka
Dobar servis i još bolji prilazni forhend za prvi poen, usledio je as udarac, potom servis viner, a Rune je sprečio nulu dobrim riternom na drugi servis.
Novi as je značio kraj gema.
16:26 06.11.2022
6:3, 2:5 – Novak nije bio dovoljno agresivan
Nije Đoković mogao da napadne u prvom poenu, veoma agresivan je bio Rune, ali je zatim plasirao volej u mrežu.
To ga nije obeshrabrilo, pogodio je fantastičnu bekhend paralelu za 30:30.
Veliki duel na mreži je pripao Runeu, a posle lošeg smeča usledio je i očajan volej za kraj gema.
6:3, 0:3 – Rune potvrdio brejk
Žestoko je Đokovića iznerviralo ponašanje publike i fotografisanje sa blicevima, a reakcija je bila odlična, pravovremeno izlaženje na mrežu za 30:15 pri servisu rivala.
Danac je sjajno izgradio naredni poen za izjednačenje, zatim je Đoković izbacio loptu u aut iz bekhenda, ali je uspeo da stigne do 40:40.
Prvim asom stigao je do prednosti, Đoković je reagovao forhend paralelom, ali nije imao dovoljno dobar ritam da vrati brejk.
16:05 06.11.2022
6:3, 0:2 – Brejk za Runea!
Iznenađujuće, ali Đoković je dozvolio protivniku prvu brejk loptu i to pošto je propustio tri u prethodnom gemu.
Promašio je prvi servis, a forhend je poslao u aut!