Redak „svetlosni odjek“ zvezdanog praska snimljen u svemiru /foto/
© Foto : NASA/CXC/SAOOstatak supernove u sazvežđu Kasiopeja
![Ostatak supernove u sazvežđu Kasiopeja Ostatak supernove u sazvežđu Kasiopeja - Sputnik Srbija, 1920, 30.10.2022](https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e6/0a/1e/1145353785_0:301:1200:976_1920x0_80_0_0_5d0dc12285dab9bbc757bfa03a0502a1.jpg)
© Foto : NASA/CXC/SAO
Pratite nas
Svemirski teleskop Habl otkrio je prstenove ili „svetlosne odjeke“ povezane sa supernovom koja se širi u svim pravcima.
Astronomi su spojili slike „Habla“ u kratak video koji prikazuje prvo eksploziju supernove, a zatim i prstenove svetlosti koji su se pojavili kada je svetlost eksplozije udarila u nekoliko slojeva prašine u blizini, navodi se u studiji objavljenoj u „Astrofizikal džurnal leters“.
Un equipo internacional de astrónomos de @AarhusUni_int, @ucddublin, @HofstraU y @ESO, entre los que está Lluís Galbany (ICE-CSIC, @IEEC_space) ha fusionado las imágenes del @HubbleTelescope en un GIF que muestra la explosión de la supernova, seguida de varios anillos de luz. pic.twitter.com/VIyLtBEdwX
— Institute of Space Sciences (@iSpaceSci) October 28, 2022
Međunarodni tim astronoma spojio je slike teleskopa „Habl“ u GIF.
Prema rečima glavnog naučnika studije, Maksimilijana Stricingera sa Univerziteta u Arhusu u Danskoj, skup podataka je omogućio da se proizvedu slike i animacije sa impresivnim bojama koje pokazuju evoluciju svetlosnih odjeka u periodu od pet godina.
🔭🗞️ El telescopio Hubble captura un extraño 'eco de luz' de la explosión de una estrella, un fenómemo raramente visto que anteriormente solo se ha documentado en pocas supernovas.
— Institute of Space Sciences (@iSpaceSci) October 28, 2022
📸 @HubbleTelescope
➡️ https://t.co/nk9UnRlyyW pic.twitter.com/KXt6gls7aa
Teleskop „Habl“ snimio je čudan „svetlosni eho“ od eksplozije zvezde, retko viđenog fenomena koji je ranije dokumentovan samo u nekoliko supernova.
„Talas ove moćne eksplozije supernove širi se prema van sa više od 10.000 kilometara u sekundi. Ispred ovog talasa koji se širi, nalazi se intenzivan snop svetlosti koji emituje supernova, i to je ono što uzrokuje širenje prstenova [. . .]“, rekao je koautor studije Luis Galbani sa Instituta za svemirske nauke u Barseloni.
Supernova o kojoj je reč, nazvana SN 2016 adj, prvi put je viđena 2016. godine i pripada dobro poznatoj galaksiji Kentauru A, koja se nalazi između 10 i 16 miliona svetlosnih godina od Zemlje.