- Sputnik Srbija, 1920
SVET
Najnovije vesti iz sveta

Nemačka u strahu - preti joj egzodus fabrika zbog krize energije

© AFP 2023 / JAN WOITASPreduzeće BMV u Nemačkoj
Preduzeće BMV u Nemačkoj - Sputnik Srbija, 1920, 19.08.2022
Pratite nas
Nemačka, evropsko industrijsko središte, suočava se sa potencijalnim egzodusom fabrika jer se proizvođači auto-delova, hemikalija i čelika sve teže nose s apsorbovanjem visokih cena električne energije koje skoro svakog dana dostižu nove maksimume, piše "Blumberg".
Mobilna aplikacija Sputnik na srpskom jeziku - Sputnik Srbija
Pratite Sputnjik i na letovanju

Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com

Cene struje i gasa u Nemačkoj su se više nego udvostručile za samo dva meseca, a referentna evropska cena električne energije na terminskom tržištu za godinu dana unapred porasla je na 570 evra (573 dolara) po megavat-satu. Pre dve godine bila je 40 evra, navodi njujorška agencija.
„Inflacija energije je mnogo dramatičnija ovde nego drugde. Plašim se postepene deindustrijalizacije nemačke privrede“, izjavio je Ralf Stofels, glavni izvršni direktor kompanije „BIW Izolijerstofe“, koja proizvodi silikonske delove za automobilsku, vazduhoplovnu i industriju uređaja.
Ova zemlja se oslanjala na gas iz Rusije za snabdevanje njenih elektrana i fabrika energijom, a sada se priprema za izazov bez presedana - da obezbedi upaljena svetla i rad preduzeća nakon što je Rusija smanjila te isporuke, navodi se u tekstu.
Privremene obustave proizvodnje zbog visokih cena energije već su registrovane ranije, pri čemu je proizvodnja đubriva i čelika u decembru i martu bila smanjena.
Evropska cena gasa za isporuku u narednom mesecu dostigla je u četvrtak rekordna nivo od 241 evro po megavat-satu, što je za oko 11 puta više od uobičajene za ovo doba godine, dodaje se dalje.
Mada vlada u određenoj meri ograničava povećanje cena sa kojima se suočavaju domaćinstva, preduzeća nisu imuna na rastuće troškove i mnoga se spremaju da prenesu troškove na kupce ili da se čak potpuno zatvore.
„Cene nameću težak teret mnogim energetski intenzivnim kompanijama koje učestvuju u konkurentskoj utakmici na međunarodnom nivou“, rekao je za "Blumberg" Matijas Ruh, portparol kompanije „Evonik Indastris“, drugog po veličini svetskog proizvođača hemikalija koji ima fabrike u 27 zemalja.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala