Bivši guverner Šoškić o sankcijama Rusiji: Zapad da shvati da ne treba da istrajava u greškama
14:00 27.07.2022 (Osveženo: 14:09 27.07.2022)
Pratite nas
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Dejan Šoškić ocenio je da sankcije Zapada prema Rusiji nisu adekvatno odmerene od početka, da je jedna od njihovih posledica i inflacija koja se beleži u celom svetu pa i Srbiji, i da je aktuelna situacija na globalnom nivou dugoročno neodrživa sa potencijalnim političkim posledicama.
Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Šoškić je procenio da, ako bi se smanjile tenzije (oko ukrajinske krize), svet u celini bi mogao da prođe godinu bez recesije, ali da će, ako ne dođe do toga, najveću cenu platiti Evropa dok će Srbija, koja je vrlo zavisna od Evrope, takođe osetiti „ozbiljne izazove“.
„Morala bi da se ozbiljno revidira trenutna politika Zapada, da shvate da ne treba istrajavati na pogrešnim rešenjima. Kada isključite takvog snabdevača kao što je Rusija sa svetskog tržišta i pogledate koliko će građani plaćati benzin ili grejanje i osetiti pad životnog standarda, onda je refleks demokratskih sistema da se traže (političke) promene“, kazao je Šoškić za Novu S.
On smatra da je aktuelna situacija dugoročno neodrživa, sa potencijalnim političkim posledicama.
„Čini mi se da postoji visoka saglasnost Zapada u sprovođenju politike sankcija prema Rusiji, a da te sankcije nisu adekvatno odmerene od početka. Sankcije ovakvog tipa mogu biti delotvorne prema malim privredama koje nisu integrisane u globalne lance snabdevanja. Ruska ekonomija, sa druge strane, je šesta na svetu i u evropskom vrhu, a ne proizvodi samo energente, već i rude, metale i hranu“, upozorio je Šoškić.
Kada je reč o inflaciji, Šoškić, koji je i nekadašnji guverner Narodne banke Srbije, ocenio je da se svet i Srbija „nažalost“ već verovatno nalaze u situaciji kada proizvođači i trgovci u svoje cene uračunavaju buduća inflaciona očekivanja, što stvara „inflacionu spiralu“.
Prema njegovom mišljenju, problem inflacije ne mogu da reše samo centralne banke podizanjem referentnih kamatnih stopa.
„Ne treba očekivati previše od centralnih banaka, jer ova inflacija može da se reši samo otklanjanjem problema u ponudi (robe i usluga) a ti problemi se nalaze u lancima snabdevanja, zbog ukrajinske krize i sankcija Zapada prema Rusiji. Bez kvalitetnih političkih rešenja koji će se izboriti sa takvim problemima, teško je izboriti se sa ovom inflacijom, koja je i posledica sankcija“, upozorio je Šoškić, prenosi portal NSPM.