U Rumuniji otkrivene ljudske kosti stare verovatno 5.000 godine
U Rumuniji otkrivene ljudske kosti stare verovatno 5.000 godine
Sputnik Srbija
Istražujući humku u blizini grada Pečice u Rumuniji, aradski arheolozi otkrili su ljudske kosti koje bi mogle biti stare 5.000 godina. 21.07.2022, Sputnik Srbija
Iz muzeja Arad saopšteno je da su prilikom istraživanja humke korišćena neinvazivna magnetometrijska merenja, a iskopavanja su vršena na malim dubinama, prenosi Ađerpres.„Bili su na maloj dubini, oko 45 centimetara od najviše tačke humke. Nakon iskopavanja utvrđeno je da su kosti deo grobnice u koju je pokojnik bio položen na leđa, sa zgrčenim nogama. Primetna je praksa ponovnog korišćenja humki koja se susreće u više epoha. U nedostatku pogrebnog inventara, hronološke procene se mogu vršiti samo na osnovu položaja pokojnika, koji je u ovom slučaju tipičan za rano bronzano doba, oko 3000 - 2500 godina pre nove ere“, saopštili su predstavnici muzejskog kompleksa Arad, piše rumunska agencija.Područje na kom je došlo do otkrića smatra se dragocenim za arheologe i na njemu se vrše opsežnija istraživanja u okviru projekta pod nazivom „Arheo Pečica“, navodi Ađerpres, prenosi Tanjug.
Istražujući humku u blizini grada Pečice u Rumuniji, aradski arheolozi otkrili su ljudske kosti koje bi mogle biti stare 5.000 godina.
Pratite Sputnjik i na letovanju
Sputnjik Srbija neometano možete čitati širom Evrope na mobilnoj aplikaciji koju ćete pronaći OVDE. Aplikaciju takođe možete preuzeti i putem linka apkfab.com
Iz muzeja Arad saopšteno je da su prilikom istraživanja humke korišćena neinvazivna magnetometrijska merenja, a iskopavanja su vršena na malim dubinama, prenosi Ađerpres.
„Bili su na maloj dubini, oko 45 centimetara od najviše tačke humke. Nakon iskopavanja utvrđeno je da su kosti deo grobnice u koju je pokojnik bio položen na leđa, sa zgrčenim nogama. Primetna je praksa ponovnog korišćenja humki koja se susreće u više epoha. U nedostatku pogrebnog inventara, hronološke procene se mogu vršiti samo na osnovu položaja pokojnika, koji je u ovom slučaju tipičan za rano bronzano doba, oko 3000 - 2500 godina pre nove ere“, saopštili su predstavnici muzejskog kompleksa Arad, piše rumunska agencija.
Područje na kom je došlo do otkrića smatra se dragocenim za arheologe i na njemu se vrše opsežnija istraživanja u okviru projekta pod nazivom „Arheo Pečica“, navodi Ađerpres, prenosi Tanjug.
Pristup ćaskanju je blokiran zbog narušavanja pravila.
Ponovo možete da učestvujete za:∞.
Ako se ne slažete sa blokiranjem, koristite formular za povratne informacije
Razgovor je završen. U diskusiji možete učestvovati 24 sata od objavljivanja članka.