Jelena Ribakina - Sputnik Srbija

Ruskinja je šampionka Vimbldona – Britanija zanemela pred caricom Jelenom

Ruska teniserka Jelena Ribakina, koja nastupa pod zastavom Kazahstana, pobednica je ovogodišnjeg Vimbldona. Rođena Moskovljanka je u velikom finalu londonskog grend slema savladala favorizovanu Tunižanku Ons Žabur u tri seta, 3:6, 6:2, 6:2.
Ribakina (23) se tako okitila prvom titulom na Grend slemovima u karijeri i potvrdila epitet najvećeg iznenađenja u prestonici Velike Britanije ovog leta.
A nije izgledalo da će biti tako na startu. Nošena podrškom publike na Centralnom terenu, Ons Žabur je dominirala u prvom setu i vrlo lako za samo 35 minuta stigla do vođstva.
Brejk u trećem gemu pokazao je u kom smeru ide prvi set, a posle nekoliko izjednačenih i sigurnih gemova na svoj servis Žabur je prelomila set u devetom brejkom za konačnih 6:3.
Odgovor Ribakine bio je ekspresan i snažan. Ruskinja je napravila brejk već na startu drugog seta, a taj detalj kao da je ubio samopouzdanje Žaburovoj.
Još jedan brejk u petom gemu, za 4:1 usmerio je finale u odlučujući treći set u kome je opet Ruskinja bila sjajna.
Opet je Jelena napravila rani brejk (u prvom gemu), zatim sjajno igrala na svoj servis, a kada je u šestom spasila čak tri brejk lopte Tunižanke i povela sa 4:2 bilo je jasno da će podići pehar u ženskoj konkurenciji iz ruku Kejt Midlton.
Novak Đoković - Sputnik Srbija, 1920, 09.07.2022
Vimbldone, spremi se za dvojicu omraženih!
16:56 09.07.2022
3:6, 6:2, 6:2 – Ruskinja je šampionka Vimbldona!
16:52 09.07.2022
3:6, 6:2, 5:2 – Novi brejk!
Ribakina se jednostavno ne zaustavlja! Forhendi i bekhendi su toliko precizni i čisti da Žabur nema odgovor na takvu tačnost.
16:48 09.07.2022
3:6, 6:2, 4:2 – Maestralna Ribakina spasila tri vezane brejk lopte
Forsira Tunišanka izlazak Ribakine na mrežu i uspeva da dobije ponovo na taj način poen.
Evidentno je da Ruskinji ne leže takvi poeni, i Žabur je uspela da je poremeti. Tri vezane brejk lopte je uspela da izbori Tunišanka, ali je sve tri maestralno spasila Ribakina!
16:42 09.07.2022
3:6, 6:2, 3:2 – Drži se Tunišanka
Iako je Ribakina htela da napadne i ovaj servis protivnice, izuzetno je ofanzivna bila Žabur.
16:38 09.07.2022
3:6, 6:2, 3:1 – Bravo Jelena!
Bombe servisom šalje teniserka ruskog porekla i lako dolazi do potvrde brejka!
16:36 09.07.2022
3:6, 6:2, 2:1 – Ribakina vodi u trećem setu!
Jelena Ribakina uspela je lako da izjednači na 1:1 u setovima, a potom i na sjajan način otvori treći set brejkom!
16:17 09.07.2022
3:6, 5:2 – Tunižanka smanjila rezultat
Uspela je Žabur da ostane u ovom setu, pitanje je samo dokle...
16:14 09.07.2022
3:6, 5:1 – Ruskinja bez greške
Nema šta, predala se i Žabur u ovom setu, treba štedeti snagu za treći set odluke.
16:11 09.07.2022
3:6, 4:1 – Velika prednost za Ribakinu
Još jedan brejk je zabeležila Ruskinja pa će se ovaj meč po svemu sudeći odlučivati u trećem setu.
16:10 09.07.2022
3:6, 3:1 – Tunižanka ispustila tri brejk lopte
Tri brejk lopte imala je Žabur u zaista dugom gemu, ali ih nije iskoristila. Zato je Ribakina iskoristila prvu priliku da dobije gem i uveća razliku.
15:57 09.07.2022
3:6, 2:1 – Provukla se Žabur
Sjajno igra Ruskinja, popravila je ritern pa je imala šansu za dupli-brejk. Međutim, Žabur je servirala najbolje kad je bilo najpotrebnije i smanjila rezultat.
15:51 09.07.2022
3:6, 2:0 – Ruskinja potvrdila brejk
Mnogo bolje deluje Ribakina u nastavku, Žabur je napravila nekoliko grešaka, loše vraćala loptice pa je Ruskinja potvrdila brejk, iako se igrao dug gem. Tunižanka je ispustila brejk loptu.
15:45 09.07.2022
3:6, 1:0 – Brejk Ribakine na startu drugog seta!
Podigla je Ruskinja nivo igre na startu drugog seta, Žabur izgubila snagu pri servisu pa eto vrejka na samom početku.
15:40 09.07.2022
3:6 – Brejk i prvi set za Žabur!
Loši servisi Ribakine plus greške omogućile su prednost Tunižanki koja pravi brejk bez izgubljenog poena. Za 33 minuta Žabur stiže do vođstva na ovom meču u setovima.
15:38 09.07.2022
3:5 – Žabur opet dobija gem s nulom
Nije ostavila protivnici ni promil šanse, bez izgubljenog poena stigla do 5:3. Ribakina servira za ostanak u meču u narednom setu.
15:37 09.07.2022
3:4 – Ne da se Ribakina, ali mora da napadne
Još jedan servis-gem za Ruskinju, tri poena je dobila na drugi servis, Žabur je propustila šansu da je napadne pa je rezultat smanjen.
15:32 09.07.2022
2:4 – Žabur osvaja gem
Brzo je stigla Tunižanka do 30:0, Ribakina izjednačila sa dva dobra poteza, ali onda dobri servisi za Žabur i prednost od 4:2.
15:28 09.07.2022
2:3 – Ribakina spasila dve brejk lopte
Snažnija razmena udaraca, i gem za Ruskinju. Igralo se poen za poen, Žabur nije iskoristila dve brejk lopte, pa je Ribakina smanjila rezultat.
15:20 09.07.2022
1:3 – Žabur potvrdila brejk
Već sedam neiznuđenih grešaka ima Ruskinja, što Žabur vešto koristi. Još jedan siguran sevis-gem i potvrda brejka.
15:18 09.07.2022
1:2 – Brejk za Žabur
Nije Ribakina izdržala pritisak, izdao ju je servis što je Tunižanka iskoristila za prvi brejk na meču.