Otvorena izložba „Sećanje na jugoslovenske umetnike revolucije“ /foto/
© Tanjug / RADE PRELICIzložba „Sećanje na jugoslovenske umetnike revolucije“
© Tanjug / RADE PRELIC
Pratite nas
Izložba „Sećanje na jugoslovenske umetnike revolucije“ otvorena je sinoć u Galeriji Radio-televizije Srbije.
Izložba u organizaciji RTS-a i Medija centra „Odbrana“ predstavlja izbor slika i skulptura otkupljenih sa šest izložbi „Narodnooslobodilačka borba u delima likovnih umetnika Jugoslavije“ koje su održane od 1961. do 1985. godine.
Viši kustos i načelnica Galerije Doma Vojske Srbije Jelena Knežević rekla je da su izložena 24 dela izbor iz kolekcije koja se trajno čuva u njihovom fundusu.
Kneževićeva je istakla da je jako bitno da dela iz fundusa Galerije vojske „budu plasirana kroz ovakve izložbe da bi bila dostupna javnosti“.
© Tanjug / RADE PRELICTatjana Olujić na otvaranju izložbe „Sećanje na jugoslovenske umetnike revolucije“.
Tatjana Olujić na otvaranju izložbe „Sećanje na jugoslovenske umetnike revolucije“.
© Tanjug / RADE PRELIC
Među izloženim delima su slike „Krvava Kozara“ (1961) Branka Miljuša, „Vojnička varijanta“ (1971) Miće Popovića, „Ustanak“ (1966) Petra Lubarde i „Kozaračka karijatida I“ (1970) Mersada Berbera.
Reditelj i likovni kritičar Đorđe Kadijević rekao je da je očekivao da će videti više radova umetnika koji su učestvovali u revoluciji, a bili su slikari za vreme nje i posle.
Naveo je da su izloženi radovi „ljudi koji su prva generacija nastala posle revolucije i izložbu treba shvatiti kao njihovo sećanje na one koji su bili umetnički predstavnici naše revolucije“.
© Tanjug / RADE PRELICĐorđe Kadijević na otvaranju izložbe „Sećanje na jugoslovenske umetnike revolucije“.
Đorđe Kadijević na otvaranju izložbe „Sećanje na jugoslovenske umetnike revolucije“.
© Tanjug / RADE PRELIC
Kadijević je primetio da dela inspirisana revolucijom 1941-45. više ne treba gledati kao vrstu propagandnog materijala jedne utopijske ideologije, već da „sada treba da se sećamo mitologije te umetnosti koja je u sebi imala jedan podsticaj u ideološkom i političkom impulsu, u inspiraciji vezanoj za jednu sliku nove i drugačije realnosti“.
Izložba će biti otvorena do 31. avgusta, prenosi Tanjug.