Karim Benzema i Vinisijus junior - Sputnik Srbija

Jedan gol i „hiljadu“ odbrana – Real savladao i Liverpul za 14. titulu prvaka Evrope!

Fudbaleri Real Madrida osvojili su 14. titulu evropskog prvaka u istoriji, savladavši Liverpul minimalnim rezultatom (1:0) u finalu Lige šampiona koja je trebalo da se igra u Sankt Peterburgu, ali je političkom odlukom izmeštena u Pariz – i kao uvertiru je imala veliki haos organizatora za koji su okrivljeni navijači.
Sputnjik i RT - cenzura  - Sputnik Srbija
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

Prikaži preko celog ekranaIzađi iz režima celog ekrana
Jedini gol na utakmici, u kojoj je Liverpul bio mnogo konkretniji i opasniji, postigao je Vinisijus junior u 59. minutu, posle briljantne asistencije Federika Valverdea.
Vredi napomenuti da je Real i u prvom poluvremenu, u 43. minutu imao gol, ali je potez Karima Benzeme poništila sudijska ekipa, označivši ofsajd, iako je bilo jasno da je njemu loptu dodao rivalski igrač, Fabinjo.
Važan faktor u pobedi reala bio je golman Tibo Kurtoa koji je imao čak devet odbrana, od čega su mnoge bile viđene za gol, ali je Belgijanac potvrdio da je najbolji čuvar mreže u elitnom takmičenju.
Utakmica je kasnila zbog, kako su zvaničnici objavili „kašnjenja navijača na utakmicu“, a zapravo je kompletan haos izazvala činjenica da organizatori nisu uspeli da razdvoje one sa kartama od onih koji su pokušali da se „prošvercuju“, zbog čega je veliki broj navijača sa urednim ulaznicama ostao na ulazima.
Oni su čak tretirani suzavcem, a pojavili su se i snimci na kojima se vidi kako navijači preskaču ograde i bez kontrole jurcaju ka stadionu, što su mnogi prokomentarisali kao veoma opasan scenario.
Pauza duga 36 minuta zbog katastrofalno loše organizacije utakmice je uticala na fudbalere, u uvodnih desetak minuta nismo videli mnogo dobrih akcija, ekipe su ispitivale snage, a u 16. minutu Liverpul je imao prvu veliku šansu preko Muhameda Salaha.
Istakao se golman Reala Tibo Kurtoa, kao i u 18, a potom i u 21. minutu kada je pokušaj Sadija Manea skrenuo u stativu i sačuvao svoj gol.
Kratak bljesak Karima Benzeme je bio samo intermeco u napadima Liverpula, u prvih pola sata imali su igrači trenera Jirgena Klopa sedam udaraca u gol rivala, ali nijedan nije bio dovoljno dobar da savlada Kurtou.
Ključan momenat prvog poluvremena dogodio se u 43. minutu, Benzema je komplikovao u šesnaestercu Liverpula, nisu najsjajniji bili ni defanzivci Liverpula, na kraju se lopta od kolena igrača engleske ekipe Fabinja odbila nazad do Benzeme koji je zatresao mrežu.
Ali, arbitri su signalizirali ofsajd poziciju, dugo je trajalo većanje u VAR sobi i na kraju odluka nije promenjena, iako je jasno da kada igrač odbrambene ekipe doda loptu napadaču nedozvoljena pozicija ne postoji.
„Pravda“ je zadovoljena posle 14 minuta igre u drugom poluvremenu, Liverpul je tokom tog perioda bio opasan, ali je jedan kontranapad pokazao koliko je Real opasniji.
Kontranapad je poveo Luka Modrić, Kazemiro je nastavio, lopta je stigla do desnog boka gde je bio Federiko Valverde, nisu ga ozbiljno shvatili fudbaleri Liverpula, centrirao je na drugu stranu gde je spreman bio Vinisijus, izbegao je ofsajd za nekoliko centimetara i spakovao loptu u mrežu.
Liverpul je nastavio da napada, nizao je kornere, Kurtoa je nizao odbrane, a Vinisijus i dalje čekao kontranapade posle dugih i iscrpljujućih napada rivala koji su se kao po pravili rešavali bez opasnosti.
U 83. minutu Kurtoa je ponovo odbranio udarac Salaha, usledio je odličan trk Benzeme i Vinisijusa, ali kombinacija u kaznenom prostoru Liverpula nije prošla zbog hitre reakcije golmana Alisona.
Do kraja duela engleski sastav nije uspeo da ugrozi Madriđane koji su rutinski priveli utakmicu kraju, posle Pari Sen Žermena, Čelsija i Mančester sitija savladali i Liverpul te postali prvaci Evrope po 14. put.
Meč ste mogli da pratite uz Sputnjik.
23:34 28.05.2022
90+5' – Kraj! Real je prvak Evrope!
23:28 28.05.2022
90+1' – Sebaljos upropastio akciju!
Umesto da krene na gol, hteo je da asistira i loše reagovao!
Real i dalje vodi 1:0.
90' – Pet minuta nadoknade!
23:22 28.05.2022
86' – Ančeloti „zatvara“!
Valverde izlazi, na terenu je Kamavinga kao defanzivni vezista!
23:21 28.05.2022
84' – Alison se revanširao!
Kontranapad Benzeme i Vinisijusa, lopta u šesnaesterac je bila nešto brža i Alison je bio na pravo mestu.
23:20 28.05.2022
82' – Kurtoa svemoćni!
Salah je ponovo šutirao, a ponovo je Kurtoa odbranio!
23:19 28.05.2022
81' – Očajni Keita!
Šut iz prve, lopta odlazi daleko preko gola!
23:15 28.05.2022
77' – Klop daje sve karte za napad!
Alkantara, vezista napustio je igru, na terenu je Firmino – napadač.
23:06 28.05.2022
69' – Sreća za Kurtou!
Išla je lopta ka Salahu, visoka, padala je „na glavu“, i sletela pored stative, srećom po Kurtou!
68' – Liverpul niže kornere
Dva za minut, ali bez opasnosti za Real.
23:01 28.05.2022
64' – Kurtoa!
Sjajan šut Salaha levom nogom, ali još bolja odbrana Kurtoe!
Real vodi 1:0!
22:59 28.05.2022
62' – Prvi žuti karton!
Fabinjo je žestoko startovao na Valverdea i dobio je javnu opomenu.
22:55 28.05.2022
59' – Vodi Real!
Briljantan kontranapad fudbalera Reala, Valverde je povukao po desnom boku, našao se u poziciji da centrira, Vinisijus je sve pratio sa leve strane, izbegao je ofsajd poziciju za nekoliko centimetara i klizećim startom spakovao loptu u mrežu!
58' – Blok!
Dvaput je Salah šutirao, oba puta je bio izblokiran, tražili su igrači Liverpula i penal, ali nije bilo osnova za to.
22:54 28.05.2022
57' – Mirno...
Militao se žalio na povredu, utakmica je bila prekinuta i nastavljena je u mirnom ritmu sa obe strane.
22:52 28.05.2022
54' – Velika šansa za Manea!
Dugo je Liverpul gradio akciju, Mane se ušunjao u poslednju liniju odbrane Reala i sjajno šutirao, ali je briljantno reagovao odbrambeni red Reala.
22:43 28.05.2022
46' – Počelo je drugo poluvreme!
Nema izmena.
22:27 28.05.2022
45+3' – Poluvreme!
Liverpul je napadao tokom celog poluvremena, imao je čak deset udaraca u gol, ali je mrežu zatresao Real i to preko Benzeme.
Ipak, gol nije priznat zbog ofsajda!
Ostaje 0:0 u finalu Lige šampiona!
I ovo bi bio ofsajd da je lopta otišla do Benzeme od noge njegovog saigrača, ali je nju ka nazad pogurao igrač Liverpula Fabinjo, kolenom!
Real može da se smatra oštećenim u ovoj situaciji!
22:24 28.05.2022
45+1' – Nema gola, ofsajd!
Dugo većanje sudija i na kraju je presuđeno da nema gola!