- Sputnik Srbija, 1920
REGION
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz zemalja u regionu

Dodik: Drina je zelena grobnica 6.000 Srba, mesto stradanja mora biti mesto okupljanja i sabornosti

© Foto : Sputnjiku ustupila RTRSPomen u Starom Brodu
Pomen u Starom Brodu - Sputnik Srbija, 1920, 28.05.2022
Pratite nas
Srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik istakao je da je reka Drina zelena grobnica za više od 6.000 nevinih Srba koji su stradali u njenim vodama bežeći od ustaša u Miloševićima i Starom Brodu 1942. godine.
Sputnjik i RT - cenzura  - Sputnik Srbija
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

„Decenijama je skrivana istina o ovom strašnom zločinu, a to skrivanje i ćutanje je ponovni zločin i ponovno ubijanje srpskih žrtava. Zato ovo mesto stradanja - Stari Brod - mora biti i ostati mesto našeg okupljanja i sabornosti u znak poštovanja prema 6.000 Srba, a posebno prema hrabrim i prkosnim srpskim devojkama, njih više od 320, koje su bežeći pred ustaškom kamom zagrljene skočile u hladnu Drinu“, naglasio je Dodik.
Povodom obeležavanja 80 godina od monstruoznog zločina nad 6.000 Srba u Starom Brodu, Dodik je izjavio Srni da srpski narod ne sme nikada zaboraviti ove nevine žrtve i činjenicu da je nekima od njih reka Drina bila spas i utočište od ustaša koji su brutalno ubijali, mučili, silovali, palili, bacali u Drinu sve što im se našlo na putu, pa čak i majke sa decom u naručju.
„Ne smemo dozvoliti da ponovo zaćutimo o našim žrtvama, jer će potomci ubica progovoriti umesto nas i naših ubijenih predaka i menjati istoriju, lažirati činjenice. Srpske žrtve u Starom Brodu, njih 6.000, više se ne mogu sakriti, istina o njihovom stradanju je izašla na videlo i naša moralna i sveta dužnost i obaveza jeste da ih sačuvamo od zaborava, kao i njihovu golgotu koju su prošli do smrtnog časa“, naglasio je Dodik.
On je naglasio da su Srbi kroz vekove prošli strašnu golgotu, a najstrašnija ih je zadesila u 20. veku za koji se može reći da je stradalnički po srpski narod.
„Na nama je da činimo ono što možemo i moramo - da negujemo kulturu sećanja na sve srpske žrtve i da čuvamo Republiku Srpsku koja je garant opstanka srpskog naroda. Dok imamo svoju Srpsku, biće i nas, naših predaka i naših potomaka“, poručio je Dodik.
Tokom ofanzive ustaške legije Jure Francetića mučki je ubijeno više od 6.000 Srba sa područja Sarajeva, Sokoca, Olova, Kladnja, Rogatice, Han Pijeska i Višegrada, koji su pokušali da pređu reku Drinu i potraže spas u Srbiji.
Najmasovnije ubijanje je izvršeno 22. marta 1942. godine, na pravoslavni praznik Mladenci, ali su ubijanja trajala i do početka maja.
U Starom Brodu je u septembru 2019. godine osveštan Spomen-muzej starobrodskim žrtvama u okviru obeležavanja 77 godina od stradanja više od 6.000 Srba Sarajevsko-romanijske regije.
U Spomen-muzeju postavljeno je 27 skulptura sa 39 likova koji simbolizuju zbeg i ulazak srpskih majki sa decom u naručju u nabujalu Drinu, prenela je RTRS.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala