Nikola Mirotić - Sputnik Srbija

Real preokretom poništio briljantnog Mirotića – za finale u Beogradu!

Košarkaši Real Madrida uspeli su da naprave veliki preokret, savladaju večitog rivala Barselonu i plasiraju se u finale završnog turnira Evrolige u Beogradu, rezultatom 86:83, uprkos sjajnoj igri Nikole Mirotića koji je imao 26 poena i 12 skokova.
Real je ceo meč odigrao bez Najdžela Vilijams-Gosa koji se povredio u prvom minutu, imao je u trećoj deonici i 11 poena zaostatka, ali je u poslednji kvartal ušao sa prednošću koju je sačuvao u dramatičnoj završnici.
Za titulu šampiona Evrope Real će igrati protiv branioca titule Anadolu Efesa, u subotu u 19.00 u beogradskoj Areni.
Mirotić je obeležio utakmicu sa 26 poena i 12 skokova, Nikolas Laprovitola je imao 17, Brendon Dejvis 15, a na drugoj strani fenomenalan je bio Fabijen Kozer sa 18 poena, koliko je imao i Gerson Jabusele, dok je iskusni Serhio Ljulj meč okončao sa 15 poena.
Utakmica je startovala furiozno, Gerson Jabusele je počeo kao „lažna petica“ i ubacio je dve trojke, a potom nastavio da briljira i ukupno upisao deset poena.
Real je odlično napadao odbranu Barselone, vodio je, ali je minut odmora doneo osveženje katalonskoj ekipi koja je serijom 7:0, posle trojke Nikole Mirotića preokrenula rezultat na 15:14.
Do kraja četvrtine ekipe su uspele da stignu do izjednačenja na 19:19. a potpuni haos je nastao u drugoj deonici, Real je stigao do pet poena prednosti, ali su očajnim napadima igrači madridskog kluba vratili rivala u igru.
Naročito posle čudnog prekršaja i tri penala za Jonasa Jokubaitisa u četvrtom minutu posle čega je rezultat smanjen na samo posed zaostatka – 27:25.
Brendon Dejvis je brutalnim zakucavanjem doneo izjednačenje, a zatim je Barselona povela, dok se haos nastavljao, kako sa izgubljenim loptama, tako i sa problemima za sudije koje su morale da većaju u nekoliko navrata.
Kada se košarka vratila u prvi plan Barselona je preuzela konce, Mirotić i Nikolas Laprovitola su kreirali prednost od šest poena što je bio znak za Pabla Lasa da zatraži minut odmora.
Odgovora nije bilo, Mirotić je opet pogodio i povisio na 41:33, usledio je novi koš za seriju od 9:0 i dvocifrenu prednost, a posle 20 odigranih minuta Barsa je vodila sa 45:34.
Teško su ekipe stizale do poena na startu treće deonice, sudije su ponovo bile glavni akteri, a Alberto Abalde je sve prekinuo sa sedam uzastopnih poena, međutim odbrana Reala nije bila dobra i Barsa je preko Mirotića vratila +11 na polovini četvrtine.
Madriđani su reagovali u defanzivi, Barselona je izgubila ritam i dozvolila je rivalu da se vrati na svega četiri poena zaostatka, a posle nove trojke Jabuselea Real je imao posed manjka u odnosu na katalonsku ekipu.
Trojka Serhija Ljulja je donela potpuni preokret, Real je u finišu treće deonice poveo sa 58:56, a posle koša Fabijena Kozera bilo je 60:56.
Barselona je krenula u jurnjavu za rezultatom, Ljulj se za to vreme razigrao i pokrenuo ekipu koja je pronalazila načine da probije agresivnu odbranu rivala i čak poveća prednost sa prethodne pauze.
Mirotićeva trojka na pet minuta do kraja je dala ritam Barseloni, potom i pogođena slobodna bacanja, ali je ritam prekinuo Jabusele, novom spektakularnom trojkom iz driblinga za 73:66, na šta je odgovor imao Laprovitola sa dva dalekometna šuta.
Izjednačenje je stiglo na dva minuta do kraja, Dejvis je promašio dva slobodna bacanja, posle žestokih protesta klupe Reala prema sudijama, a Mirotić je bio sjajan na skoku i iz odbojke je poravnao na 75:75.
Minut odmora je delovao odlično na Kozera koji je postigao pet poena u nizu, usledila je serija od četiri poena Barselone, ali je iz kompletnog haosa na terenu ekipa Reala profitirala i povela sa 82:79 u poslednjem minutu, zahvaljujući blokadi Poarjea i ofanzivnom skoku Deka.
U finišu Barselona nije uspela da napravi novi preokret, a ostaje znak pitanja da li je Mirotić bio fauliran pri poslednjem šutu.
Meč ste mogli da pratite uz Sputnjik.
23:02 19.05.2022
40’ – Kraj! Pobeda Reala!
Jabusele je uneo dramu promašenim slobodnim bacanjem, ali Mirotić potom nije uspeo da pogodi šut sa više od pola terena.
Konačan rezultat 86:83 za finale!
22:55 19.05.2022
40’ – Egzum!
Popravio je svoj promašaj za 84:83 i odmah je faulirao Ljulja.
40’ – Penal završnica!
Mirotić je faulirao Hangu koji je realizovao dva penala – 84:81 za Real, 15 sekundi do kraja!
22:53 19.05.2022
40’ – Abrines!
Samo za dva poena, 82:81 za Real na 16 sekundi do kraja!
22:51 19.05.2022
40’ – Ljulj!
Ofanzivni skok Deka, lopta za Ljulja i koš – 82:79 za Real!
22:50 19.05.2022
40’ – Blokada!
Poarje je blokirao Laprovitolu na obruču, Real i dalje vodi!
22:48 19.05.2022
39’ – Povratak Barse!
Serija 4:0 i poen zaostatka – 80:79!
22:46 19.05.2022
39’ – Kozer!
Pet uzastopnih poena, Real vodi 80:75!
22:44 19.05.2022
38’ – Mirotić!
Izjednačenje posle skoka u napadu – 75:75!
22:43 19.05.2022
38’ – Bes zbog sudija!
Dve odluke su zasmetale klupi Reala, tražili su dodatna pojašnjenja.
22:41 19.05.2022
38’ – Laprovitola!
Dve trojke, Barsa se vraća na 75:73.
22:39 19.05.2022
36’ – Jabusele!
Trojka iz driblinga za 73:66!
22:35 19.05.2022
35’ – Mirotić!
Trojka za umanjenje razlike na 68:64.
22:31 19.05.2022
33’ – Real ima ritam!
Barselona teško brani, a još teže dolazi do poena. Dobra vest za njene igrače je da je Real ispunio bonus faulova, Dejvis je smanjio na 64:59.
22:29 19.05.2022
32’ – Barsa mora da izmisli nešto!
To su bila slobodna bacanja za Mirotića, smanjio je zaostatak na 62:58.
22:24 19.05.2022
Preokret!
30’ – Kozer!
Real vodi posle treće deonice sa 60:56!
22:21 19.05.2022
29’ – Vodi Real!
Ljulj za preokret – 58:56 za Real!
22:20 19.05.2022
29’ – Pametni Kozer
Sjajno je Francuz sačekao da iznudi prekršaj i sa slobodnih bacanja gotovo doneo do egala – 56:55 za Barsu.
22:18 19.05.2022