Vasilije Micić - Sputnik Srbija

Micić trojkom u poslednjoj sekundi doneo finale u Beogradu!

Košarkaši Anadolu Efesa plasirali su se u finale završnog turnira Evrolige pobedom nad Olimpijakosom u dramatičnoj polufinalnoj utakmici rezultatom 77:74 u beogradskoj Areni, uz odličnu partiju srpskog reprezentativca Vasilija Micića koji je pogodio trojku za pobedu u poslednjoj sekundi!
Sputnjik i RT - cenzura  - Sputnik Srbija
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

Utakmicu su obeležili brojni preokreti, festival trojki u trećoj deonici, ali i veliki broj faulova u finalnom kvartalu, iz koga su na kraju kao pobednici izašli grčki košarkaši, nošeni podrškom više od 10.000 svojih pristalica!
Micić je rešio utakmicu trojkom u poslednjoj sekundi, akcijom koju je nacrtao trener Ergin Ataman.
Micić je završio utakmicu sa 15 poena, devet asistencija i šest skokova, najefikasniji u pobedničkom timu bio je Šejn Larkin sa 21 poenom, dok je spektakularni Ilajdža Brajant, kao rezervni igrač, upisao 16 poena.
Na drugoj strani Šakil Mekisik je imao 12 poena, Tajler Dorsi, Hasan Martin i Kostas Slukas su ubacili po 11, Kostas Papanikolau je ostao na deset, a Mustafa Fol, sjajan u prvom poluvremenu, na sedam poena i pet skokova.
Videlo se od početka da nas očekuje veoma zanimljiv meč, tek u šestom minutu Efes je uspeo da probije prvu liniju odbrane Olimpijakosa i to posle minuta odmora koji je zatražio Ergin Ataman.
Prva polovina uvodne deonice je protekla u dominaciji grčke ekipe, lako je pucala defanziva rivala, a u svemu se istakao Mustafa Fol, sjajnim reakcijama pod obručem Efesa, kako za poene, tako i za asistencije i faulove.
Za to vreme, Vasilije Micić se mučio, Kostas Papanikolau je igrao odličnu odbranu, šutevi nisu bili dobri, ali ni organizacija napada, međutim sve se promenilo u finišu četvrtine i serijom 11:0 turska ekipa je stigla do vođstva od 18:14.
Nizom poena je uzvratio Olimpijakos, 7:0 za povratak prednosti i 21:18 posle prve deonice.
Seckanje igre faulovima je obeležilo uvodne minute druge četvrtine, Olimpijakos se bolje snašao u takvom ritmu i čuvao prednost, a Efes sa Ilajdžom Brajantom umesto Micića na terenu nije uspevao da pronađe put do obruča – reket je bio pun, a šutevi iz daleka loši.
Na krilima Šejna Larkina i Tibora Plajsa Efes se vratio u egal, ali je veoma brzo Olimpijakos stekao četiri poena viška posle loše reakcije američkog plejmejkera, što je navelo Atamana da pozove tim na konsultacije.
Larkin je odgovorio trojkom, Hasan Martin je nastavio da bude aktivan u odsustvu Fola i održavao je vođstvo Olimpijakosa jer ni za njega Plajs nije imao rešenje u odbrani, a odličnu rolu upisao je i Šakil Mekisik.
Tek u 18. minutu utakmice Micić je ubacio prvu trojku, smanjio je razliku na dva poena, ali je Olimpijakos ponovo našao način da odbije nalet rivala i zadrži prednost od dva poseda, toliko značajnu u ovom duelu.
Ipak, ona se istopila, Brajant Danston i Micić su sa pet poena preokrenuli, ali je Mekisik lakim pogotkom vratio razliku za 43:42 posle dve četvrtine, veoma zanimljive košarke u Beogradu.
Efes je preokrenuo trojkom Brajanta, desetim poenom bez promašaja, Micić je bio polovičan sa penala, a trojku je ubacio Džon Singlton za četiri poena prednosti Efesa što je navelo Jorgosa Barcokasa da zatraži minut odmora.
Dve trojke fenomenalnog Brajanta donele su devet poena prednosti Efesu na polovini treće deonice, turski tim je stigao i do dvocifrene prednosti, Tajler Dorsi je to umanjio, ali je Micić poništio trojku i vratio na 62:51.
Duh odbrani Olimpijakosa vratio je Kostas Papanikolau blokadom nad Micićem, sprečivši nastavak velike serije, to je valorizovao Saša Vezenkov trojkom, ali je usledio koš Danstona za mirnih osam poena razlike.
Iz defanzive su sledili poeni, ali je Micić sjajnom asistencijom za Plajsa sprečio povratak rivala, sve dok Dorsi nije ubacio trojku u poslednjoj sekundi za 66:63.
U punom ritmu startovala je poslednja deonica, odbrane su bile odlične na obe strane, sve dok Larkin nije preuzeo stvari u svoje ruke i vratio prednost Efesu na pet poena posle tri minuta igre.
Vredi istaći ulogu igrača Efesa Krisa Singltona koji je imao briljantnu sekvencu na obe strane parketa, najpre je ukrao loptu, a potom silovito zakucao jednom rukom iz kontranapada, ali je drama dostigla vrhunac pošto je sa leđa faulirao Mekisika za nameran prekršaj koji nije tako okarakterisan.
U haotičnoj igri nastavilo se i do polovine poslednjeg kvartala, mnogo grešaka na obe strane, a zaključak svega bila je peta lična greška za Danstona, centra Efesa koji je završio duel sa 12 poena pri vođstvu svoje ekipe od 71:70.
Nizovi faulova su uticali na ritam igrača, nizali su se i promašaji, a potpuno van ritma bio je Micić koji je promašio dva slobodna bacanja na dva minuta do kraja, dok je Larkin zatim bio precizan samo jednom za 74:70.
U poslednjem minutu Olimpijakos je preko Slukasa i Martina uspeo da izjednači (74:74), na svega nešto manje od 20 sekundi do kraja meča, što je navelo Atamana da zatraži minut odmora i nacrta poslednju akciju.
Micić je čekao do šest sekundi pre kraja, krenuo je u napad i pogodio spektakularnu trojku za pobedu i plasman u finale!
Ostale su još dve desetinke, Olimpijakos je pokušao, ali nije bilo dovoljno vremena za potencijalno čudo.
19:50 19.05.2022
40’ – Micić za pobedu!
Trojka za pobedu u poslednjim sekundama, 77:74!
19:43 19.05.2022
40’ – Nerešeno!
Hasan Martin za 74:74!
19:42 19.05.2022
40’ – Promašaj!
Briljantna asistencija Micića nije valorizovana, Moerman je promašio otvorenu trojku!
19:41 19.05.2022
39’ – Slukas miran!
Dva pogođena penala, Efes vodi 74:72!
19:40 19.05.2022
39’ – Larkin polovičan!
Samo jedno pogođeno slobodno bacanje, Efes vodi 74:70!
19:38 19.05.2022
38’ – Micić nesiguran!
Promašio je oba penala! Efes vodi 73:70.
19:34 19.05.2022
37’ – Plajs siguran
Dva slobodna bacanja, Efes vodi 73:70.
19:32 19.05.2022
36’ – Faulovi, faulovi...
Košarka gotovo da se ne igra.
Efes vodi 71:70.
19:31 19.05.2022
36’ – Danston je napolju!
Peta lična greška za centra Efesa!
19:29 19.05.2022
35’ – Zatišje pred buru
Umirila se publika dok je Danston šutirao slobodna bacanja – Efes vodi 71:69.
19:25 19.05.2022
34’ – Mekisik!
Imamo dramu, 70:69 za Efes!
34’ – Nema nesportske!
Singlton je faulirao Mekisika u kontranapadu, ali nije bio poslednji u odbrani i zato je dosuđen samo običan prekršaj.
Efes vodi 70:67.
19:22 19.05.2022
33’ – Žestoka borba!
Penali, izgubljene lopte, slobodna bacanja i – pogodak Larkina!
Efes vodi 70:65.
19:20 19.05.2022
31’ – Singlton!
Dorsi je bio usamljen u kontranapadu, ali je Singlton stigao rivala i naterao ga na izgubljenu loptu, a zatim je zakucao na drugoj strani!
19:16 19.05.2022
Festival trojki!
30’ – Dorsiiiiii!
Kakva trojka u poslednjoj sekundi – 66:63!
19:15 19.05.2022
30’ – Magija Micića!
Kakva asistencija za Plajsa!
Efes vodi 66:60!
19:12 19.05.2022
28’ – Vezenkov!
Nova trojka, Efes i dalje vodi 62:56.
19:10 19.05.2022
27’ – Papanikolau „poništio“ Micića