Novak: EU rusku naftu može plaćati i skuplje
© Sputnik / Maksim Bogodvid
/ Pratite nas
Ukoliko Evropska unija bude odustala od ruske nafte, jednostavno će doći do preraspodele na svetskom tržištu, a Rusija će svoju naftu upućivati na ona tržišta koja sirovine prodaju Evropi, rekao je vicepremijer Rusije Aleksandar Novak.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Jednostavno će doći do poskupljenja. Biće prinuđeni da istu tu naftu koju su kupovali od nas kupuju na nekom drugom mestu i da je plate skuplje. Jednostavno će doći do preraspodele, a mi ćemo svoje energetske resurse uputiti na ona tržišta s kojih će ta nafta biti dalje upućivana u Evropsku uniju“, rekao je Novak na prosvetiteljskom maratonu „Novi horizonti“.
Prema njegovim rečima, ta preraspodela se već događa, pošto je Rusija povećala obim isporuka Azijsko-pacifičkom regionu.
Pedeset odsto evropskih kupaca ruskog gasa otvorilo račune u Gasprom banci
Govoreći o kupovini gasa, Novak je rekao da je oko 50 odsto od 54 kompanije koje kupuju gas od ruskog Gasproma otvorilo račune u Gasprom banci radi isplate isporuka u rubljama.
„Danas 54 kompanije imaju ugovore s 'Gasprom eksportom', ali prema mojim podacima, oko 50 odsto je već otvorilo u našoj ovlašćenoj banci specijalne račune – u stranim valutama i rubljama – kako bi obezbedile prijem devizne isplate, konvertovanje u rublje i isplatu za isporučeni gas u rubljama“, rekao je Novak i dodao da su velike kompanije već otvorile račune u Gasprom banci, isplatile dugovanja ili su spremne da ih isplate u skladu s rokovima.
Novak je, takođe, rekao da je malo verovatno da će gasovod „Severni tok 2“ uskoro biti pušten u rad, ali da je on Evropi neophodan.
„Iz političkih motiva projekat je za sada zamrznut, ali ja smatram da su male šanse da će biti pušten u rad u skorije vreme, takođe iz političkih motiva. Istovremeno, on je nužan evropskim potrošačima, kojima su potrebni jeftini energenti, uključujući gas. Mislim da će on budućnosti biti tražen“, rekao je Novak.