Srbija se ne predaje: Snažan odgovor na koordiniranu akciju Zapada i Prištine
© Tanjug / FILIP KRAINCANICKosovska Mitrovica
© Tanjug / FILIP KRAINCANIC
Pratite nas
Povlačenje priznanja Kosova još četiri države dokaz je i poruka da se Srbija ne predaje i da želi dijalog, bez obzira na novi talas pritisaka Zapada. Povlačenja su važna i za ono što će uslediti. Aplikacija lažne države za Savet Evrope je dugo pripremana akcija Zapada, to je znak da će Priština ponovo tražiti članstvo u drugim organizacijama.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Ovako predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Milovan Drecun komentariše vest da su diplomatske note četiri države koje su povukle priznanje Kosova, predate na ruke predsedniku Republike.
O kojim državama je reč još nije poznato, a informaciju je nakon sednice Saveta za nacionalnu bezbednost, hitno sazvane povodom aplikacije Prištine za prijem u Savet Evrope, saopštio ministar spoljnih poslova Nikola Selaković.
On je dodao da su država i njeno rukovodstvo izloženi strahovitim pritiscima da prihvate dobrovoljno narušavanje teritorijalnog integriteta zemlje, te da najmanje dve velike države rade na logističkoj podršci Prištini za dobijanje novih priznanja ali i u zaustavljanju kampanje za njihovo povlačenje.
Drecun kaže da je prijem takozvane države u Savet Evrope dugo pripremana akcija Zapada koji je siguran da će Kosovo imati potrebnu većinu, ali da je Srbija poslala odličnu poruku.
„Potez je zapravo poruka da treba odustati od jednostranih akcija koje primenjuju i Priština i njeni zapadni mentori, odustati od izuzetno grubog kršenja i nepoštovanja postignutih sporazuma i da se treba vratiti za sto da bi se u dijalogu došlo do napretka. Poručili smo da ćemo, ako se nastave jednostrani potezi Prištine i njenih zapadnih mentora, upotrebiti sva diplomatsko-politička sredstva koja su na raspolaganju da se tome suprotstavimo“, kaže Drecun.
On dodaje da su još četiri povlačenja priznanja jako bitna za ono što će uslediti, a to će sigurno biti pokušaj Prištine da aplicira i za članstvo u Interpolu i UNESKO.
© AFP 2023 / FREDERICK FLORINZastave evropskih zemalja ispred zgrade Saveta Evrope u Strazburu
Zastave evropskih zemalja ispred zgrade Saveta Evrope u Strazburu
© AFP 2023 / FREDERICK FLORIN
Zapad buši samo tamo gde prolazi
Upozorenje da najmanje dve moćne države veoma aktivno rade na lobiranju, odnosno pridobijanju i pritisku da Kosovo dobije nova priznanja, našeg sagovornika ne uzbuđuje, jer kako kaže, to je nešto sa čim se suočavamo kontinuirano.
„Tome se uspešno suprotstavljamo, tako što smo uspeli da izdejstvujemo povlačenje priznanja od 18 država, ali je jako bitan geografski raspored, gde se nalaze te nove četiri, jer vidimo da Zapad sada pokušava da Prištini nekako podigne međunarodni nedostajući kapacitet za lažnu državu samo tamo gde je siguran da ima većinu. Dakle, tamo gde su pretežno članice Evropske unije i NATO-a koje su priznale lažnu državu Kosovo i zato se sada govori o Savetu Evrope, a ćuti se o u UNESKO-u i Interpolu“.
Sledeće je Partnerstvo za mir
Naš sagovornik podseća da se sve češće govori i o eventualnoj aplikaciji za članstvo u Partnerstvu za mir, opet tamo gde su većina zemlje koje su priznale Kosovo. Sve vidi kao dugoročnu igru Zapada koja snaži pritisak na Srbiju koji ima dve funkcije.
„Očigledno je da se sada nalazimo u jednom novom talasu kampanje pritiska na Srbiju čiji su ključni ciljevi, s jedne strane da se nekako iz faze dijaloga posvećenog rešavanju pitanja poput imovine, nestalih, energetike, registarskih tablica, sve preusmeri na fazu takozvanog uzajamnog priznanja da bi se otvorio put lažnoj državi za članstvo u Ujedinjenim nacijama. Sa druge, da to bude dovoljno snažan pritisak da se odlučimo da sledimo Zapad, odnosno Evropsku uniju u njihovoj spoljnoj politici, prvenstveno prema Ruskoj Federaciji, imajući u vidu njihov odnos prema ukrajinskom sukobu“, kaže Drecun.
Nije samo Srbija ucenjena
On dodaje da Srbija nije usamljena kada je u pitanju pritisak vezan za dešavanja u Ukrajini, Zapad pritiska i druge:
„U trenutku kada je toliko jak pritisak Zapada na sve zemlje da se opredele da li su sa njima, a protiv Rusije ili obrnuto, neke će možda doći u situaciju da kažu, bolje je da negde popustimo, eto, da recimo glasamo za nešto što traže za lažnu državu Kosovo, samo da se Zapadu ne zameramo zbog neuvođenja sankcija Ruskoj Federaciji. Dakle, Zapad trenutno ima mnogo povoljniju situaciju da pritisak na određene zemlje donese rezultat“.
© Sputnik / Milica MarkovićGrafit koji pokazuje ko sve nije priznao tzv. Kosovo
Grafit koji pokazuje ko sve nije priznao tzv. Kosovo
© Sputnik / Milica Marković
Nije samo Kosovo u opasnosti
Istoričar i politički analitičar Dragomir Anđelković kaže da je nebitno koje dve velike države vrše pritisak na Srbiju, jer je on konstanta. Te dve države samo su preuzele štafetu zapadnog pritiska, a on se, kaže, ne odnosi samo na Kosovo i Metohiju.
„Te dve države su avangarda zapadnog pritiska, inače je mnogo veliki broj država koje na nas vrše pritisak s ciljem da se odreknemo Kosova, odnosno da prihvatimo centralizaciju BiH i da na taj način pristanemo na obesmišljavanje Republike Srpske. Srbija ni po koju cenu na to ne sme da pristane, jer je Kosovo deo naše teritorije, a Republika Srpska naš vitalni nacionalni interes“, kaže Anđelković.
On dodaje da je matematika Zapada jednostavna, svi koji nam pričaju da treba da se okrenemo protiv Rusije, zapravo žele da nas odseku od nje i ruske podrške, kako bi nas lakše slomili i po pitanju Kosova i Republike Srpske.
„Dobro je što je državni vrh konstatovao da je pojačan pritisak i to treba jasno reći građanima, ali na tako nešto moramo odgovoriti što snažnijim delovanjem u zaštiti nacionalnih interesa, saradnjom sa Rusijom, sa Kinom i svim drugim državama koje su na liniji zaštite naših interesa. Povlačenje priznanja Kosova još četiri države je najbolja moguća vest u ovom trenutku. Treba da nas podstakne da još energičnije radimo u cilju novih povlačenja priznanja lažne kosovske države “, zaključuje Anđelković.