Nedimović: Imamo dovoljno pšenice za sebe i dovoljno da izvezemo
11:13 08.05.2022 (Osveženo: 14:43 08.05.2022)
© Sputnik / Aleksandar MilačićMinistar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović
© Sputnik / Aleksandar Milačić
Pratite nas
Srbija pridaje veliki značaj obezbeđivanju osnovnih životnih namirnica, o tome najbolje govori i nedavno obraćanje predsednika Aleksandra Vučića, i narod ne treba da bude zabrinut, izjavio je danas ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Nedimović je tokom gostovanja na TV Prva, rekao da su zalihe žitarica dobre i da je prošle godine bilo zasejano negde oko 598.000 hektara pšenice, a da je 632.000 tona i 732.000 hektara zasejano 2022.godine.
„Pšenica je u jako dobrom stanju i već krajem sledećeg meseca kreće prva žetva“, naglasio je Nedimović.
Od ovogodišnje žetve očekuje blizu 3,5 miliona tona pšenice, što bi prema njegovim rečima, sa prelaznim zalihama iznosilo skoro 4,5 miliona tona, a Srbija je potrošila 1,6 miliona tona u 2021.godini.
„Imamo dovoljno pšenice za sebe i dovoljno da izvezemo“, poručio je Nedimović, uz napomenu da je prvo potrebno proceniti kolike su domaće potrebe.
On je rekao i da je sa kukuruzom situacija dobra, a da je prošle godine 1.020 miliona hektara zasejano uz prinos zbog sušne godine od šest miliona tona, a ove godine 950.000 hiljada hektara, ali uz očekivani prinos od oko sedam miliona tona.
Nedimović je naveo da Srbija potroši oko 4,3 miliona tona kukuruza, a da će uz prelazne zalihe imati duplo više.
Govoreći o cenama i zalihama suncokretovog ulja naglasio je da ova namirnica u Srbiji košta 1,6 evra, godišnje se troši 82.000 tona ili 82 miliona boca, a proizvede se 278 miliona boca ili 278.000 tona.
„Ove godine sa prelaznim zalihama očekujemo još više i da taj višak bude puta tri, a u Austriji ono košta pet evra, a u Hrvatskoj skoro tri“, rekao je Nedimović.
Cena ulja će, kaže, ostati ista, a proizvođači očekuju da će zbog svega navedenog imati dobru zaradu od izvoza.
Ministar je izjavio da je ove godine posejano 35.000 hektara šećerne repe, a da je godišnja potrošnja šećera 250.000 tona i da se očekuje da bude 340.000 tona , što je, kako je objasnio nekarakteristično za zemlje Evrope koje uglavnom šećer uvoze.
On je zaključio da će ove godine biti dobar bilans za Srbiju, sa aspekta izvoza poljoprivrednih proizvoda i saopštio da očekuje visoku cenu žitarica, ali da „vlada vodi računa i balansira sve to zbog kupaca“, preneo je Tanjug.