Srpsko selo prepuno tajni: Meštani se plaše da uđu u vodenu pećinu
CC BY-SA 3.0 / Mandic Milan / Crkva u selu Štikovo
CC BY-SA 3.0 / Mandic Milan /
Pratite nas
Ušuškano na padinama Zlatara novovaroško selo Štitkovo svojevrstan je muzej na otvorenom. Nekada je brojalo na stotine žitelja, a sada je tu tek po neki uporni starosedalac koji ne napušta svoje ognjište.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
U centru sela nalazi se crkva Svetog Blagoveštenja podignuta na temeljima starog manastira koji je podigla kneževska porodica Rašković 1655. godine. Iznad Štitkova pružaju se strme stene, a u njima se krije vodena pećina u kojoj mnogi nisu slavno prošli.
„Ovdašnji narod u njima se krio od Turaka jer do njih neprijatelj je teško mogao da stigne. Brojni speleolozi ovde su vršili istraživanja, a unutar pećine nalazi se izdašan izvor. Pre nekoliko godina u pećinu su ulazili planinari i unutra pronašli jedan kostur u dubećem položaju. Oni su to doneli u centar sela, a mi smo kosti sahranili pored lipe u porti crkve. Od tada retko ko sme da se usudi da uđe u pećinu“, pričaju za RINU meštani Štitkova.
U ovom mestu kao da je vreme stalo, a drvene kolibice čuvaju tajne srpske istorije. Upravo u ovom mestu u srednjem veku proizvodilo se hladno oružje, pre svega nalazila se kovačnica štitova, pa je selo tako i dobilo ime.
„Na prostranim livadama sve do reke Tisovice kovali su se mačevi, štitovi i drugo hladno oružje koje je Srbima služilo u borbi protiv Turaka. Svaka kuća imala je svoju puškarnicu, a prozori su bili toliko mali da kroz njih nije mogla proći ni mačka, jer su se meštani plašili da ako muškarci odu u rat neprijatelj će upasti u domove“, rekao je Milomir Čkonjević iz sela Štitkovo.
Štitkovo je u jednom periodu bilo i prestonica stare srpske države i kao jedno od najživopisnijih sela uvršeno je u turističku ponudu planine Zlatar.
„Jedno od retkih mesta gde je potpuno sačuvan tradicionalni duh. Etno-selo Štitkovo predstavlja tipičan primer živog etno-sela. Ukoliko vas put ovde navede doživećete neverovatno putovanje kroz vreme. Zadržali su se najstariji tipovi kuća i privrednih zgrada, primitivni način stočarenja i proizvodnje oruđa. Kuće su postavljene u nizu, licem okrenute ka crkvi i školi. Selo je oko dvadesetak kilometara udaljeno do Zlatara, a dalje vas put vodi ka Ivanjici preko planina. Tako da je sama vožnja kroz ovaj kraj izuzetno živopisna“, rekla je Milica Popović iz Turističke organizacije Zlatar, prenosi B92.
Štitkovo je zbog svojih prirodnih lepota istorijskog, kulturnog i verskog nasleđa već dugi niz godina etno-selo. Nadmorska visina Štitkova iznosi 1249 na najvišim vrhovima.