Zastava Srbije - Sputnik Srbija, 1920
SRBIJA
Najnovije vesti, analize i zanimljivosti iz Srbije

Može li abdikacija princa uticati na političku situaciju u Srbiji

Beli dvor - Sputnik Srbija, 1920, 29.04.2022
Pratite nas
Abdikacija princa Petra Karađorđević u korist brata Filipa s obzirom da Srbija nije monarhija je privatna stvar porodice i njihovih kraljevskih rođaka i ne može imati uticaj na politički život, ali predstavnici dinastije mogu da doprinesu svojoj zemlji lobirajući za njene interese u kraljevskim krugovima, ocenjuje istoričar Mile Bjelajac.
Sputnjik i RT - cenzura  - Sputnik Srbija
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

Direktor Instituta za noviju istoriju Srbije Mile Bjelajac u izjavi za Tanjug ističe da su dešavanja u dinastiji Karađorđevića i promene redosleda nasleđa deo kulturne prošlosti i tradicije u Srbiji, s obzirom na to da je naša država Ustavno definisana kao republika.
"To nema neku refleksiju na ono što je politička situacija u Srbiji i nije neuobičajeno da se redosled nasleđa menja unutar porodice ili kuće, u ovom slučaju Karađorđevića", rekao je on.
Objasnio je da bi, u slučaju da se stav naroda u Srbiji po pitanju monarhije promeni, prestolonaslednik bio sadašnji princ Aleksandar Karađorđević, a potom naslednik iz reda njegovih potomaka - a to je sada Filip.
Prema rečima istoričara, u sadašnjim političkim okolnostima u Srbiji, abdikacija Petra Karađorđevića je privatna stvar porodice i njihovih kraljevskih rođaka širom sveta.
Na pitanje da li ova situacija podiže svest građana o monarhiji Bjelajac je kazao da je tokom Drugog svetskog rata i kasnije monarhija na ovim prostorima bila više faktor podela, kao i da danas postoji jedan deo našeg društva, koji je tradicionalno monarhistički.
"Koliko Srbija ima svest o monarhiji građani bi se eventualno mogli izjasniti na nekom referendumu", rekao je istoričar.
Podsetio je da je u slučaju i jedne i druge naše nacionalne dinastije bilo promena u redosledu nasleđivanja.
"Jedna od najpoznatijih u kući Karađorđevića jeste abdikacija princa Đorđa Karađorđevića i uspostavljanje presedana da je princ Aleksandar Karađorđević i budući kralj Ujedinjenje Jugoslavije dobio mogućnost da bude naslednik prestola u svoje vreme. On i jeste posle smrti Kralja Petra Prvog postao kralj Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca", rekao je Bjelajac.
Istoričar je objasnio da Filip sada ima sva građanska prava u Srbiji, kao i da kao eventualni istaknuti kandidat može da bude nosilac neke liste.
Istakao je da se vremena menjaju i da se monarhije i u svetu demokratizuju.
"Više nije nemoguće da buduća kraljica ili princeza budu iz nekih drugih socijalnih krugova, umesto iz vladarskih i dinastičkih krugova ili iz redova visokog plemstva", naveo je istoričar.
Bjelajac je rekao i da se, u zemljama koje nisu više monarhije, kraljevske porodice okupljaju i neguju šarm stare Evrope, kao i da su "rado viđeni u okviru džet seta".
One nemaju, kazao je, uticaj na politički život, ali mogu da lobiraju za svoju zemlju kroz javni život i aktivnosti.
Smatra da će Filip Karađorđević imati mogućnost da svoje prezime i tradiciju kuće Karađorđevića upotrebi u korist današnje Srbije i njene budućnosti, te da svoju zemlju promoviše na kraljevskim okupljanjima u Evropi.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala