Ruski diplomata saopštio kada će biti završena specijalna vojna operacija u Ukrajini
© Sputnik / RIA NovostiRuski vojnik u Ukrajini
© Sputnik / RIA Novosti
Pratite nas
Ruska specijalna vojna operacija završiće se kada budu eliminisane pretnje nastale usled preuzimanja kontrole NATO-a nad Ukrajinom, izjavio je direktor odeljenja ZND pri Ministarstvu spoljnih poslova Rusije Aleksej Poliščuk.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Specijalna vojna operacija biće završena kada budu izvršeni njeni zadaci među kojima su zaštita civilnog stanovništva u Donbasu, demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine, kao i eliminisanje pretnji po Rusiju koje dolaze sa ukrajinske teritorije zbog preuzimanja kontrole nad Ukrajine od strane NATO-a“, rekao je diplomata.
Kako dodaje, specijalna operacija odvija se u skladu sa planom.
„Svi njeni ciljevi biće realizovani“, naglasio je Poliščuk.
Takođe je saopštio da bi pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN – Rusija, Kina, Velika Britanija, SAD i Francuska mogle da čine osnovu država – garanta za Ukrajinu. Po rečima diplomate, o tome se razgovara na rusko-ukrajinskim pregovorima.
„Na tim pregovorima, osim neutralnog, vanblokovskog, nenuklearnog statusa Ukrajine koji predviđa njenu demilitarizaciju i denacifikaciju, razmatraju se pitanja pružanja bezbednosnih garancija toj zemlji od strane niza država. Pretpostavlja se da bi osnovu institucije država – garanta mogla da čini 'petorka' stalnih članica Saveta bezbednosti UN. Nisu isključene ni druge opcije, stoga tačan spisak još nije utvrđen“, objašnjava Poliščuk.
Ranije je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izjavio je da se mirovni sporazum sa Rusijom može sastojati od dva dokumenta – jedan od njih se mora odnositi na garancije bezbednosti za Ukrajinu, a drugi na njene odnose sa Rusijom.
Specijalna vojna operacija Rusije u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.