- Sputnik Srbija, 1920
EKONOMIJA
Sputnjik Ekonomija prati najnovije vesti, analize i izveštaje iz Rusije, regiona i sveta.

Završava se grejna sezona, hoće li nam radijatori biti topli ako zahladni

CC BY 2.0 / Flickr/m-louis .® / Radijator
Radijator - Sputnik Srbija, 1920, 15.04.2022
Pratite nas
Danas se zvanično završava grejna sezona. Opšta je ocena da je grejanje ove zime proteklo bez problema i što je najvažnije, sa starim cenama. Cenu toplotne energije korigovalo je samo nekoliko daljinskih sistema, uglavnom one koje su grejale na mazut, a koji je ove zime bio preskup.
Sputnjik i RT - cenzura  - Sputnik Srbija
VAŽNO OBAVEŠTENJE

Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).

Grejna sezona zvanično traje od 15. oktobra do 15. aprila. Međutim, 15. april ne znači i kraj grejanja jer zakon nalaže daljinskim sistemima da sve do 3. maja ostanu u režimu rada i potreba, ako to zahtevaju vremenske prilike, piše RTS.
To znači da ukoliko srednja dnevna temperatura bude ispod 12 stepeni - toplane će isporučivati toplotnu energiju. U nekoliko gradova, među kojima su Beograd i Novi Sad, postoji klauzula da u slučaju da se i posle trećeg maja nastavi hladno vreme, nadležni u gradskoj upravi mogu naložiti da se grejanje produži za još nekoliko tih hladnih dana.
To isto važi i za početak grejanja, da može krenuti ranije. Na početku grejne sezone bilo je reklamacija kao i svake godine,ali sve u svemu to je trajalo kratko. S obzirom na tekuću energetsku krizu - ova grejna sezona ocenjuje se kao jedna od uspešnijih.
Cene grejanja određuju lokalne samouprave u čijoj su nadležnosti daljinski sistemi. Zbog krize u Ukrajini, ali i energetske krize koja traje još od jula prošle godine, cene svih energenata koje koriste naše toplane višestruko su uvećane.
Realno je očekivati da dođe i do korekcije cene grejanja. Pitanje je samo kada. Podsetimo da je država ograničila cenu gasa za privredu do maja na novembarskom nivou.
Mazut nikada nije bio skuplji, a rekordne su cene i uglja i peleta. Sada plaćamo gas po 270 evra za 1000 kubika i ta cena važi do juna. Pregovara se o novom dugoročnom ugovoru i od toga zavisi i po kojoj ceni će toplane kupovati gas.
Mi ove sezone nismo imali problem ni sa snabdevanjem, ni sa cenom energenata. Prioritet je sada da se dobro urade remonti, da se sistemi grejanja spreme za narednu zimu, da se svi energenti obezbede na vreme jer je velika neizvesnost na evropskom energetskom tržištu, piše RTS.
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala