Zelenski predložio Savetu bezbednosti UN da se raspusti
18:02 05.04.2022 (Osveženo: 14:42 04.02.2023)
Pratite nas
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski obratio se Savetu bezbednosti UN, gde Rusija kao stalna članica ima pravo veta, i predložio da se Savet raspusti ili da isključi Rusiju iz svog sastava. Prema Povelji Ujedinjenih nacija, nijedna odluka ne može se doneti bez saglasnosti bilo kog stalnog člana Saveta bezbednosti.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
„Sada su nam potrebne odluke Saveta bezbednosti UN usmerene na obnavljanje mira u Ukrajini. Ako ne znate kako da donesete takvu odluku, onda možete da uradite dve stvari: isključite Rusiju kao agresora i izvor rata kako ne bi mogla da blokira odluke u vezi sa njenom agresijom i ratom... reformisati sistem bezbednosti, ili, ako nema druge varijante i alternative, onda treba sami da se raspustite“, rekao je Zelenski u video-obraćanju članovima Saveta bezbednosti.
Prema njegovom mišljenju, Ujedinjene nacije danas nisu u stanju da efikasno reaguju na specijalnu vojnu operaciju Rusije u Ukrajini. U tim uslovima, dodao je Zelenski, Ukrajina pokreće inicijativu za održavanje globalne konferencije u Kijevu koja će biti posvećena reformi globalnog sistema bezbednosti.
Zelenski je takođe ponovo izneo niz oštrih optužbi na račun Rusije, a govorio je i o velikoj prehrambenoj krizi zbog trenutne situacije u Ukrajini, čije će posledice osetiti i zemlje Afrike i Azije.
Specijalna vojna operacija Rusije u Ukrajini
Predsednik Rusije Vladimir Putin je 24. februara objavio o početku vojne operacije demilitarizacije Ukrajine. On je u obraćanju sugrađanima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“, pošto su se republike Donbasa obratile Moskvi za pomoć. Putin je istakao da je cilj operacije „zaštita ljudi koji su već osam godina izloženi maltretiranju i genocidu od strane kijevskog režima“. Za to je, prema njegovim rečima, planirano da se izvrši „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“ i da se privedu pravdi svi ratni zločinci odgovorni za „krvave zločine nad civilima“ u Donbasu.
Kao odgovor na vojnu operaciju, zapadne zemlje počele su da uvode nove antiruske sankcije. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov primetio je da su to veoma ozbiljna ograničenja, ali se Rusija za njih unapred pripremala. Sa svoje strane, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da su strane kompanije koje odbijaju da posluju sa Rusijom to učinile pod ogromnim pritiskom, ali da će Rusija rešiti sve probleme sa ekonomijom koje joj Zapad stvara.