Rusija podsetila Japan na Jugoslaviju: Amerika sklona nuklearnim avanturama, a ne mi
09:46 28.03.2022 (Osveženo: 09:49 28.03.2022)
© AP Photo / Philip MarkČišćenje ruševina u Aleksincu 9. aprila 1999. tri dana posle bombardovanja kasetnim bombama u kome je poginulo 14 ljudi.
© AP Photo / Philip Mark
Pratite nas
Ambasador Rusije u Japanu Mihail Galuzin posavetovao je japanskoj vladi da se po pitanju nedopustivosti korišćenja nuklearnog oružja obrati Americi, a ne Rusiji, jer je, kako kaže, upravo Vašington otvoreno sklon nuklearnim avanturama. Kao primer naveo je Jugoslaviju.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Galuzin je prokomentarisao izjavu japanskog premijera Fumija Kišide tokom posete Hirošimi 26. marta zajedno sa ambasadorom SAD u Japanu Ramom Emaunelom, kada je premijer rekao da „mogućnost da Rusija koristi nuklearno oružje izaziva ozbiljnu zabrinutost“.
„Japan u prisustvu američkog ambasadora, naglašavam, u Hirošimi, diskutuje o nedopustivnosti korišćenja nuklearnog oružja, veštački i neosnovano pokušavajući da 'poveže' Rusiju sa time“, naveo je ruski ambasador.
On smatra da bi bilo mnogo logičnije direktno uputiti takav apel američkom ambasadoru.
„U Vašingtonu su otvoreno skloni nuklearnim avanturama – podsetimo na korišćenje municije sa osiromašenim uranijumom tokom varvarskog bombardovanja bivše Jugoslavije 1999. godine, pozivanje na nuklearno oružje članica NATO-a koje ga ne poseduju, u okviru takozvanih 'nuklearnih misija', kršeći Sporazum o neširenju nuklearnog naoružanja“, navodi se u saopštenju ruske ambasade u Japanu na Tviteru.
💬V Vašingtone яvno sklonnы k яdernыm avantюram:ispolьzovanie boepripasov s obednёnnыm uranom pri varvarskih bombardirovkah bыvšeй Юgoslavii v 1999;podtяgivanie k atomnomu oružiю ne obladaющih im členov NATO v ramkah t.n."яdernыh missiй" v narušenie DNЯO
— 駐日ロシア連邦大使館 (@RusEmbassyJ) March 28, 2022
➡️https://t.co/074qVt8RTJ
Pored toga, ruski diplomata je nazvao „vrhuncem cinizma“ činjenicu da „američki diplomata, koliko se može razumeti, nije ni smatrao za potrebno da se izvini narodu Japana za najteži ratni zločin njegove zemlje na 6. avgusta 1945. godine, koji je odneo živote desetine hiljada civila Hirošime, uključujući žena i dece“.