Zašto je otkupna cena meda u Srbiji najviša na svetu
07:49 27.03.2022 (Osveženo: 13:10 26.08.2022)
© Sputnik / Lola ĐorđevićU Srbiji se sprovodi velika akcija otkrivanja lažnog meda
© Sputnik / Lola Đorđević
Pratite nas
Srpski pčelari ove godine za svoj proizvod dobijaju višu cenu nego pčelari iz bilo koje druge zemlje - 7,1 evro po kilogramu. Osim što je to u svetu najviša cena meda, to je ujedno i rekordna cena u otkupu kod nas.
VAŽNO OBAVEŠTENJE
Zbog učestalih hakerskih napada i ometanja sajta Sputnjik Srbija i naših kanala na Fejsbuku i Jutjubu, sve vesti pratite i na kanalu Sputnjik Srbija na Telegramu i preko mobilne aplikacije koja radi neometano, a koju možete preuzeti sa ovog linka, a video sadržaj na platformi „Odisi“ (odysee.com), kao i na platformi „Rambl“ (rumble.com).
Zoran Krstić iz Vlasotinca 20-ak godina živi od pčelarstva, a sada je, kaže, prvi put zadovoljan otkupnom cenom meda.
„Na veliko je cena bila 2,2 evra po kilogramu 2009. godine. Od onda je svake godine rasla, ali ne baš dovoljno. Tako da sada, tj. od prošle godine je 7,1 evro. Sada sam izuzetno zadovoljan“, kaže Krstić.
Rekordnu otkupnu cenu srpski pčelari postigli su plasiranjem meda na domaće i strano tržište bez posrednika.
„Sada sami plasiramo svoj proizvod, nemamo posrednika, tj. nema privatne firme koja bi tražila profit. Sav profit ide u ruke pčelara kroz cenu“, ističe Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije.
Pčelari koji su tom poslu posvećeni po 30 ili 40 godina kažu da bi sada teško opstali da nije dobre cene.
„Na pčelinjaku od sto košnica treba minimum 2.000 evra. Kad sračunamo šećer, lekove da bi suzbili varou, gorivo, amortizaciju“, priča Radiša Stamenković, pčelar iz Kovanluka kod Merošine.
Bojan Antić, predsednik Udruženja pčelara Padina iz Merošine ispričao je da imaju problema sa količinom zbog klimatskih promena najvećim delom.
„Uložili smo u fabriku za otkup meda, svi pčelari su finansirali fabriku, ali se to vratilo kroz cenu meda“, dodaje Antić.
To što proizvođačima ide veći deo kolača nego ranije ne utiče na cenu u maloprodaji. Nju, kažu, formira kretanje na svetskom tržištu.
„Većina pčelara i trgovaca prodaje med za 1.200 dinara, 1.200 dinara pa naviše. Tako da se očekuje uskoro da cene skoče, jer su već zalihe pri kraju. Razlog je taj“, ukazuje Miloš Zdravković, pčelar iz Niša.
Savez okuplja oko 8.000 pčelara koji, zavisno od godine, proizvedu između četiri i 10 hiljada tona meda. Od toga izveze se do 3.000 tona, piše RTS.