Veliko otkriće u Egiptu: Pronađeno 18.000 poruka starih 2.000 godina na različitim jezicima /foto/
CC BY-SA 4.0 / Wikipedia/Einsamer Schütze/Cropped photo / Ostaci grada Atribisa iz starog Egipta
Pratite nas
Arheolozi su otkrili najveću kolekciju zapisa iz starog Egipta, od kojih su neki stari i više od 2.000 godina. Radi se o 18.000 poruka ispisanih na grnčariji, nađenih u starom gradu Atribisu, koji se nalazio na 40 kilometara severno od današnjeg Kaira.
U pitanju su ispisani komadi grnčarije, poznati kao ostrakon ili ostraka. Pošto su bili jeftiniji i pristupačniji od papirusa, korišćeni su za zapisivanje raznih stvari, od spiskova za kupovinu, preko zapisa o trgovini, kopiranje tekstova ili učenje pisanja.
Veliki deo novootkrivenih zapisa upravo je pripadao nekoj od škola starog Egipta, smatraju arheolozi.
Our #Athribis Project is on the news - yet again! 🙌
— IANES_Tuebingen (@ianestue) January 31, 2022
More than 18.000 ostraka document trade and scribal education in ancient #Egypt 2000 years ago
👉https://t.co/lhCxDVAwEw#research #egyptology #university pic.twitter.com/ZkQ53Vul1O
„Na ostrakonima su ispisani liste meseci, brojevi, aritmetički problemi, vežbe iz gramatike i „ptičji alfabet“ u kom je svako slovo povezano sa pticom čije ime počinje tim slovom“, kaže egiptolog Kristijan Lejc sa Univerziteta Tibingen u Nemačkoj.
Više od stotinu ostrakona nađenih u Atribisu ispisano je u vežbama ponavljanja, u kojima su ista slova pisana više puta sa obe strane.
Poruke na ostrakonima pisane su na različitim jezicima i različitim pismima. Najveći broj pisan je egipatskim demotskim pismom, koje je bilo zvanično tokom vladavine Ptolemeja Dvanaestog, Kleopatrionog oca, koji je vladao između 81. i 59. godine pre nove ere, a potom ponovo od 55. do 51. godine pre nove ere.
More than 18,000 pot sherds (#Ostraka) document life in ancient #Egypt: Finds from ancient #Athribis detail trade, teaching materials and even school punishments https://t.co/2M7yeYfj5p #uni_tue @ianestue #Egyptology @egymonuments @CNRS pic.twitter.com/roQcLJrBsA
— Universität Tübingen (@uni_tue) February 1, 2022
Tokom njegove vladavine, Atribis je bio prestonica jedne od egipatskih pokrajina. Iako je demotsko pismo u tom trenutku bilo najpopularnije, đaci su učeni i pojednostavljenoj formi hijeroglifa.
Među zapisima su i oni pisani na grčkom, arapskom i koptskom jeziku.
Na otkrivenim zapisima vide se i uticaji Rimskog carstva, posle pada Ptolemejskog kraljevstva. Tako se u zapisima pominje niz rimskih imperatora, kao što su Neron, Vespazijan, Tit, Domicijan, pa čak i Hadrijan, koji je vladao između 117 i 138 godine, prenosi Sajens alert.