Vrt u kome nikad nije dosadno: Zašto je park Gorkog legenda Moskve
11:54 05.02.2022 (Osveženo: 13:59 05.02.2022)
© Sputnik / Nikolina TeslaPark Gorki u Moskvi
© Sputnik / Nikolina Tesla
Pratite nas
Likovi iz Diznijevih crtaća ali od leda, muzej bombona, čaj od sladoleda, vrt u kome nikada nije dosadno - i sve to u centru Moskve, u već legendarnom Parku Gorkog. Ušao je u filmsku istoriju, po njemu je nazvana i čuvena rok grupa, a za Moskovljane ali i goste ruske prestonice bio je i ostao jedno od ključnih mesta.
Park je omiljeno mesto Moskovljana kako leti, tako i zimi. Preko leta se u parku održavaju razni koncerti, manifestacije i sportski događaji, okuplja se omladina, ljudi uživaju u prirodi, slikaju se na staklenom mostu, voze se brodom po reci Moskvi. Zimi radi ogromno klizalište gde se za cenu od pet evra može klizati do mile volje, kaže za Sputnjik učenica ruskog koledža Darija Rozina, koju smo zatekli na klizaljkama.
Duga istorija parka „Gorki“
Kako priča za Sputnjik Danil Serenko, radnik muzeja Moskve i rođeni Moskovljanin, park „Gorki“ ima veoma zanimljivu istoriju dužu od 100 godina.
Na teritoriji parka ranije se nalazilo imanje plemićke porodice Trubeckoj, a u prvoj polovini 19. veka otkupio ga je car Nikolaj Prvi i dao mu naziv „Vrt u kom nije dosadno“. Kompleks je proširen kad je kupio dvor i susedna imanja knezova Orlovih i Golicinih i pretvoren u jedinstven park. Posle Oktobarske revolucije park je nacionalizovan i otvoren za posetioce. Važan momenat za park je organizovanje Prve sveruske poljoprivredne izložbe na toj teritoriji 1923. godine, na kojoj su, kako ističe Serenko, učestvovale najbolje arhitekte tog vremena, a među njima i glavni arhitekta parka „Gorki“ Konstantin Meljnikov.
© Sputnik / Nikolina TeslaPogled na jezerce u parku Gorki
Pogled na jezerce u parku Gorki
© Sputnik / Nikolina Tesla
Neko vreme, podseća naš sagovornik, ulaz u park se plaćao, ali je jedan od prvih projekata aktuelnog gradonačelnika Moskve Sergeja Sobjanjina bio da se park vrati ljudima — ulaz je sada besplatan, uklonjene su ograde, a sam park je doveden u red, pojavila su se pozorišta, dečje igralište, kafići i podijumi za igru.
Više od zabave
Omiljeni park Moskovljana nije samo mesto za šetnju i zabavu. U ovom parku se nalazi „Klub govornika“, gde posetioci mogu da nauče oratorske i govorne tehnike. Takođe, svake nedelje održavaju se seminari i predavanja iz različitih oblasti — dizajna, umetnosti, medija, marketinga, porodični kursevi iz oblasti arhitekture, muzike i slikarstva, kao i časovi engleskog.
Duž celog parka nalazi se biciklistička staza. Mnogi turisti i meštani grada uživaju u vožnji bicikla, rolera i skejtborda, dok neki preko leta vole da organizuju piknike pod drvećem, voze se brodom, igraju fudbal ili odbojku na sportskim terenima.
© Sputnik / Nikolina TeslaLedene skulputure u parku Gorki
Ledene skulputure u parku Gorki
© Sputnik / Nikolina Tesla
Muzeji
U parku ima nekoliko muzeja koje meštani i gosti grada često posećuju. Za ljubitelje savremene umetnosti ovde se nalazi muzej „Garaža”, a postoji i muzej skulptura „Muzeon“, te muzej „Park Gorki“.
Jedinstveni muzej skulptura „Muzeon“ nalazi se na otvorenom. On sadrži više od 1.000 skulptura, od onih u stilu socijalističkog realizma, do dela domaćih avangardnih i savremenih umetnika.
Muzej „Park Gorki“ je izgrađen 1955. godine, a pored izložbenih sala koje govore o istorijatu parka, na vrhu ima opservatoriju. Kuriozitet je i maketa padobranske kule pored koje se može uz pomoć specijalnih naočara virtuelno skakati padobranom.
© Sputnik / Nikolina TeslaLedene skulputre u parku Gorki
Ledene skulputre u parku Gorki
© Sputnik / Nikolina Tesla
Muzej savremene umetnosti „Garaža“ osnovan je 2008. godine, a zauzima peto mesto po posećenosti među svim muzejima u Moskvi. Ovde se posetioci mogu upoznati sa delima vodećih savremenih umetnika iz celog sveta.
Čaj od sladoleda i šarene palačinke
U parku Gorki ima mnogo restorana i kafića kako ruske, tako i evropske kuhinje. Mnogi ugostiteljski objekti se nalaze duž obale reke Moskve, pored kojih su veliki podijumi gde posetioci mogu da plešu. Ljubitelji dugih šetnji odlučuju se uglavnom za male kioske na šetalištu, u kojima mogu da kupe i neobične poslastice kao što su čaj od sladoleda ili šarene palačinke. Takođe, ovde se mogu naći i krofne, šećerna vuna, kuvani kukuruz, tortilja, viršle u testu...
Kako objašnjava za Sputnjik radnica Marija koja se doselila u Moskvu iz Uzbekistana, čaj od sladoleda je zasnovan na čaju sa raznim punjenjima. Njen direktor sam smišlja sastav, radnici kuvaju čaj, te ga donose na mali kiosk koji se nalazi u glavnom delu parka.
© Sputnik / Evgeniя Novoženina / Uđi u bazu fotografijaPosetioci na klizalištu u parku Gorki u Moskvi
Posetioci na klizalištu u parku Gorki u Moskvi
© Sputnik / Evgeniя Novoženina
/ „Imamo oko 40 vrsta čajeva. Od biljnih, voćnih, do čajeva sa začinima. Takođe, kod nas se mogu pronaći i šarene palačinke, sa krompirom, kavijarom, ili slatkim dodacima“, priča ona.
Festival snega i leda
Ove godine u parku Gorki se organizuje Festival snega i leda, koji će trajati do 28. februara. Posetioci parka mogu da vide ledene skulpture junaka Diznijevih crtaća, likove iz „Frozen“, animiranih serija „Lejdi Bag“, „Super mačka“, koje su isklesali vajari iz Moskve, Sankt Peterburga i drugih ruskih gradova.
Prema rečima umetnika Vladimira koji je rodom iz Sankt Peterburga, da bi se isklesala jedna skulptura, vajarima je potreban jedan dan, a ledene skulpture noću izgledaju očaravajuće, zahvaljujući osvetljenju koje se nalazi u parku. Na celoj teritoriji parka nalazi se obezbeđenje koje je zaduženo za čuvanje skulptura, jer je posetiocima zabranjeno da ih dodiruju.