Španski teniser Rafael Nadal sa trofejom Australijan opena - Sputnik Srbija

Nadal je neuništiv – posle epske borbe pobedio Medvedeva i osvojio 21. Grend slem titulu!

Rafael Nadal osvojio je Australijan opena, pošto je u velikom finalu, posle velikog preokreta i pet sati borbe, pobedio Danila Medvedeva – 2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 7:5.
Španski teniser napravio je jedan od najvećih preokreta u novijoj istoriji i pobedom je došao do 21. Grend slema u karijeri, te sada ima jedan više od Novaka Đokovića i Rodžera Federera.
Medvedev je propustio šansu da dođe do drugog Slema u karijeri, ali i do prvog mesta na ATP liste, što znači da će Đoković i u februaru biti na vrhu svetskog poretka.
Na „Rod Lejver“ areni viđen je spektakularan duel, jedno od najboljih finala u istoriji i obojica tenisera su pružila maksimum – i više od toga.
Medvedev je u pojedinim trenucima izgledao kao betonski zid, pogotovo na početku meča, ali Nadal je pronašao ritam kasnije, hranio se neverovatnom energijom sa tribina i prisustvovali smo klasiku o kom će se pričati u budućnosti.
Od starta meča Medvedev je preuzeo kontrolu, a prvi brejk je napravio u petom gemu. Od trenutka ušao je u seriji, do kraja seta još jednom je oduzeo servis protivniku i rutinski je došao do prednosti – 2:6.
Drugi set bio je ključan za dalji razvoj situacije. Nadal je zaigrao bolje, to su bili ti trenuci kada je imao inicijativu, uspeo je da napravi brejk i povede 4:1.
Međutim, Medvedev se brzo vratio u ritam i pri rezultatu 4:3 servirao je za poravnanje.
Tada je Rafa ponovo napravio brejk, došao je do 5:3 i servirao je za izjednačenje u setovima, ali nije imao snage da to i uradi.
Deseti gem trajao je više od deset minuta, Nadal je uspeo da spasi četiri brejk lopte, takođe nije iskoristio jednu set i nakon toga je usledila nova šansa za ruskog tenisera.
Medvedev je ovoga puta iskoristio priliku, smanjio je na 5:4 i zatim je rutinski došao do 5:5. Do kraja seta nije bilo brejkova i ušlo se u 13. gem.
U taj-brejku Rafa je izgledao bolje, vodio je 5:3, bio je blizu izjednačenja, baš kao i u desetom gemu, ali ponovo je Danil pronašao ritam.
Četiri poena zaredom osvojio je Rus i rezultatom 7:5 došao je do 2-0 u setovima, 2:6, 6:7 (5).
Od trećeg seta počela je da se menja situacija na terenu, Medvedev je počeo da greši, da skraćuje poene i nekako je odustao od taktike iz prva dva seta.
„Drop-šotovi“ mu nisu išli, a uporno ih je forsirao i Nadal se korak po korak vraćao u meč. U šestom gemu Rus je imao čak tri uzastopne brejk lopte, ali nije iskoristio nijednu.
Normalno, usledila je kazna. Nadal je u devetom gemu napravio brejk, zatim ga je u desetom potvrdio i smanjio je na 2-1, 2:6, 6:7 (5), 6:4.
Tokom četvrtog seta na terenu je bila slična situacija. Teniseri su na početku razmenili brejkove, s tim što je Rafa napravio jedan više (4:2).
Opet, Medvedev je imao šansu da se vrati, ovoga puta u osmom gemu, i ponovo nije iskoristio dve uzastopne brejk lopte.
Nadal je zatim rutinski priveo set kraju i ušlo se u peti set.
Ruski teniser ponovo je propuštao šanse u odlučujućem setu. U šestom gemu, pri rezultatu 4:2 za Rafu, propustio je tri brejk šanse.
Nadal je ubrzo servirao za pobedu i uplašio se. Imao je 30:0 i nije uspeo da privede gem kraju. Medvedev je uspeo da napravi brejk i izjednači na 5:5.
Ipak, Rus nije imao koncentracije, odigrao je slab gem i dopustio je ponovo Nadalu da mu oduzme servis. Ovoga puta Nadal je uspešno odservirao za pobedu i došao je do 21. Slema u karijeri.
Tok meča mogli ste da pratite uz Sputnjik.
15:12 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 7:5 – POBEDA NADALA!
15:08 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 6:5 – loš gem za Medvedeva
Mnogo grešaka, kao da se i on uplašio da preuzme kontrolu. Nadal pravi novi brejk i ponovo servira za pobedu.
Pogledajte radost srpskih navijača na tribinama
15:03 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 5:5 – brejk Medvedeva!
U kakvom trenutku! Imao je Nadal 30:0, sve u svojim rukama, ali se uplašio pobede. Odservirao je duplu servis grešku, napravio nekoliko nekarakterističnih i poklonio je Rusu gem.
14:55 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 5:4 – gem za Danila, Rafa servira za pobedu!
Nije bilo prijatno za Medvedeva, međutim, nije dopustio meč loptu. Gem je osvojio lepim drop-šotom i sada je sve na Nadalu.
14:51 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 5:3 – aut Medvedeva, Nadal na gem do 21. Grend slema u karijeri
U ovom gemu nije imao brejk loptu, ali je bio konkurentan, igrale su se neizvesne razmene i Nadal je za dlaku bio bolji.
14:45 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 4:3 – gem Medvedeva sa nulom
Ipak, džabe mu to ako ne napravi brejk.
14:43 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 4:2 – Danile, mnogo propuštenih prilika
Tri brejk lopte nije iskoristio ruski teniser, čime je ponovo ispustio šansu da se vrati u meč. Jednostavno, mnogo je bilo ovakvih trenutaka i Nadal je jako blizu pobede.
14:27 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 3:2 – brejk Nadala
I to kakav. Strašnom forhend paralelom dolazi do brejka.
14:23 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 2:2 – Nadal odgovorio istom merom
Takođe bez izgubljenog poena. Zatišje pred buru.
14:19 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 1:2 – gem sa nulom
Ruski teniser Danil Medvedev – finale Australijan opena - Sputnik Srbija
Danil je odigrao sjajan gem i ponovo ima mininalnu prednost.
14:17 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 1:1 – nerešeno na početku petog seta
Nadal nije dopustio brejk loptu i izjednačio je.
14:11 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 0:1 – Medvedev spasao brejk loptu
Ruski teniser izvukao se iz neprijatne situacije. Servis ga je poslužio, a odigrao je dobro i u polju.
14:08 30.01.2022
Počeo je peti set, prvi servira Medvedev
Sudija upozorio navijače: „Svako ko se čuje između prvog i drugog servisa biće izbačen.“
14:05 30.01.2022
Nadal promenio odeću, uskoro počinje peti set
14:00 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4 – idemo u peti set!
Nije uzeo poen Medvedev u ovom gemu. Momentum je sada potpuno na strani španskog tenisera.
13:55 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 5:4 – Danil spasao set loptu
Izvukao se Rus, preživeo je gem i u narednom će Španac servirati za 2-2.
Set loptu spasao je sjajnim bekhendom.
13:51 30.01.2022
2:6, 6:7 (5), 6:4, 5:3 – Medvedev propustio dve brejk lopte
Baš kao i na početku seta. Katastrofalan je kada je realizacija brejk lopti u poslednja dva seta. Poklanja poene protivniku i Nadal ih oberučki prihvata.
13:46 30.01.2022