Rafael Nadal - Sputnik Srbija

Nadal ide u finale Australijan opena – iako se kockao protiv uspavanog Beretinija!

Rafael Nadal se plasirao u finale Australijan opena pošto je savladao Matea Beretinija u četiri seta, 6:3, 6:2, 3:6, 6:3. Španac će se boriti za 21. rekordni Grend slem trofej, dok je italijanski teniser propustio šansu da iznenadi veterana zbog očajnog izdanja u prva dva seta, nakon čega je zaigrao mnogo bolje, ali je razlika bila prevelika.
Nadal je briljirao u prva dva seta ili bolje reći, Beretini je bio očajan, pravio je greške u nizovima i tek na momente uspevao da zabeleži poneki dobar potez.
Premalo je to bilo za Nadala, koristio je sve ukazane šanse, pravio brejkove na vreme i delovalo je da će rešiti duel u svoju korist maksimalnim rezultatom.
Beretini ipak nije želeo da brzo ode sa terena, ključni momenat u trećem setu desio se već na početku kada je Italijan uspeo da sačuva svoj prvi servis gem što je poremetilo i Španca u njegovim gemovima.
Delovao je nesigurnije nego ranije, u šestom gemu je pomislio da može da dođe do brejka i u sedmom je odigrao na fenomenalnom nivou, nateravši rivala da uđe u seriju grešaka koje su mu u osmom gemu donele i brejk.
Deveti je Beretini rutinski okončao i sve do osmog gema četvrtog seta nije dozvolio Nadalu niti jedan poen na svoj servis, osvojivši 17 uzastopnih poena.
Ali, Nadal je ubacio u višu brzinu baš kada je trebalo, Beretinija je vratio na igrača iz prva dva seta, napravio brejk i u devetom gemu četvrtog seta okončao meč, iako je igrao u uslovima koje ne voli jer je krov na „Rod Lejver“ areni bio zatvoren zbog kiše.
U finalu Nadal će igrati protiv boljeg iz duela između Danila Medvedeva i Stefanosa Cicipasa.
Tok meča mogli ste da pratite uz Sputnjik sport.
07:49 28.01.2022
6:3, 6:2, 3:6, 6:3 – Kraj! Pobeda Nadala!
Razmenili su rivali po poen pre nego što je Beretini ispucao loptu u aut, zatim u mrežu za dve vezane meč lopte Nadalu.
Iskoristio je Rafa prvu i plasirao se u finale, okončavši set sa 6:3.
07:36 28.01.2022
6:3, 6:2, 3:6, 5:3 – Brejk Nadala!
Posle 17 uzastopnih poena Beretinija na svoj servis Nadal je uspeo da stigne do jednog, ali je usledio briljantan volej Italijana za 30:15.
Nadal je uzvratio sjajnom kombinacijom udaraca za izjednačenje, a Italijan je napravio novu grešku i dozvolio brejk šansu rivalu, prvu u četvrtom setu.
Prvi servis je promašio Beretini, posle drugog se sjajno branio i naterao Nadala da promaši iz bekhenda, posle 23 razmenjena udarca.
Opet je uvodni udarac bio loš, kao i forhend posle riterna, za novu brejk loptu španskog tenisera.
Pogodak u vrh mreže je značio ponavljanje servisa, Nadal je igrao strpljivo, što Beretini nije uradio – pogrešio je i poklonio brejk rivalu – 5:3!
07:28 28.01.2022
6:3, 6:2, 3:6, 4:3 – Nadalu se žuri...
Vodenica se okrenula na stranu Beretinija, uzeo je i prvi poen u sedmom gemu na Nadalov servis, koji je prethodno negodovao kod sudije jer je krov i dalje spušten.
Jasno je – Nadalu ne odgovaraju dvoranski uslovi što je bilo najavljeno i ranije.
Veliku priliku za dve brejk lopte propustio je Italijan, Nadal je uzvratio as udarcem i potom odličnim volejem koji Beretini nije mogao da stigne.
07:24 28.01.2022
6:3, 6:2, 3:6, 3:3 – Još jedna nula!
Neverovatno! 16 uzastopnih poena Beretinija na svoj servis – 3:3!
07:20 28.01.2022
6:3, 6:2, 3:6, 3:2 – Nadalu pomogao servis
Mnogo napora Nadal mora da uloži za svaki poen, ali mu je dobar servis doneo dve gem lopte – prvu je iskoristio za 3:2, takođe odličnim početnim udarcem.
07:16 28.01.2022
6:3, 6:2, 3:6, 2:2 – I opet nula!
Treći uzastopni servis gem Beretinija prolazi bez poena za Nadala – 2:2.
6:3, 6:2, 3:6, 1:0 – Nadal odbio pretnju
Malo je nedostajalo da Beretini brzo stigne do brejk lopte, Nadal je uspeo da izjednači na 30:30, a servisom da stekne i prednost.
Ona je bila dovoljna za prvi gem u četvrtom setu – 1:0.
06:59 28.01.2022
6:3, 6:2, 3:6 – Set za Beretinija!
Dve bombe iz servisa dovele su Beretinija na dva poena od seta, treća je donela i tri set lopte – iskoristio je već prvu i osvojio set sa 6:3!
06:57 28.01.2022
6:3, 6:2, 3:5 – Brejk Beretinija!
Beretini se probudio! Forhend iz odbrane Italijanu je doneo drugi poen u Nadalovom servis gemu, posle čega je Španac promašio prvi početni udarac.
Drugi je pogodio vrh mreže, ali je Beretini uspeo to da ukroti i stigne do neverovatne tri brejk lopte, prve u meču!
Nadal je potegao iz servisa za lak poen – nije bilo dovoljno, Italijan je uzvratio forhendom koji mu je doneo prvi brejk!
Beretini vodi 5:3!
06:51 28.01.2022
6:3, 6:2, 3:4 – Beretini je odličan!
Jako lepo je Beretini izgradio prvi poen u sedmom gemu, odigrao je spektakularan volej koji je prošao tik iznad mreže.
Nadal je promašio otvoreni forhend, a do 40:0 Beretini je stigao udarcem pored mreže, pravo pred liniju.
Usledila je nova greška Nadala – 4:3.
06:48 28.01.2022
6:3, 6:2, 3:3 – Beretini se ponadao...
Lako je Nadal stigao do tri poena, ali je Beretini stigao do prilike za izjednačnje na servis protivnika.
Nije u tome uspeo, Rafa je briljantno servirao za 3:3.
06:44 28.01.2022
6:3, 6:2, 2:3 – Beretini čuva servis
Iznenađujuće, Italijan i dalje uspeva da održi dobar ritam u svojim servis gemovima – vodi 3:2.
06:38 28.01.2022
6:3, 6:2, 2:2 – Nadal polako i sigurno
Prvi put je probao i uspeo je, drop-šotom Beretini je uhvatio kontrolu i osvojio prvi poen na servis rivala u četvrtom gemu.
Ali, Nadal je vratio ritam i stigao na 2:2.
06:33 28.01.2022
6:3, 6:2, 2:1 – Beretini odoleva
Nadal je čekao i dočekao – izjednačenje na 40:40 posle novih grešaka Beretinija, ali je Italijan uspeo da se izvuče iz teške situacije i ostvari prednost, odlično izgrađenim poenom.
Usledio je sjajan forhend za 2:1.
06:27 28.01.2022
6:3, 6:2, 1:1 – Nadal (ne)siguran
Tri laka poena za Nadala praćena su duplom servis greškom, promašio je Španac i treći, ali je Italijan ponovo ispucao loptu u aut – 1:1.
06:23 28.01.2022
6:3, 6:2, 0:1 – Beretini osigurao prvi gem
Briljantnim forhendom Nadal je otvorio treći set, Beretini je nastavio da greši za 30:30, a potom i za 40:40.
Uz mnogo sreće, pogodivši liniju, Beretini je došao do gem lopte koju je i iskoristio za 1:0.
06:11 28.01.2022
6:3, 6:2 – Set za Nadala!
Ogromnu šansu za prvu brejk loptu imao je Beretini na 30:30, napao je mrežu i poslao bekhend slajs u aut za prvu set loptu Nadala.
Španac je promašio prvi servis, ali je drugi bio veoma uspešan – 6:2 i drugi set za Nadala!
06:06 28.01.2022
6:3, 5:2 – Beretini produžio set
Delovalo je da će Nadal lako do brejk prilika, ali se Beretini na tren probudio i konačno pogodio otvoreni deo terena za 30:30.
Lepo je izgradio naredni poen i stigao do prednosti, a as udarcem osvojio je i drugi gem u setu – 5:2.