Debakl olimpijskog šampiona – Norveška na krovu sveta, izjednačila rekord Rusije

© AFP 2023 / PAU BARRENADetalj sa utakmice finala Svetskog prvenstva između Francuske i Norveške
Detalj sa utakmice finala Svetskog prvenstva između Francuske i Norveške - Sputnik Srbija, 1920, 19.12.2021
Ženska rukometna reprezentacija Norveške pobedila je Francusku posle velikog preokreta 29:22 (12:16) u finalu Svetskog prvenstva u Španiji. Norveška je četvrti put u istoriji osvojila Šampionat sveta, čime se izjednačila sa Rusijom na vrhu najtrofejnijih selekcija.
Norveška, koja je aktuelni evropski šampion, neverovatnim drugim poluvremenom došla je i do titule šampiona sveta.
Francuska nije uspela da sjajnu godinu, u kojoj je osvojila zlato na Olimpijskim igrama, kruniše u Španiji u velikom finalu Svetskog prvenstva.
Norvežanke su imale četiri gola zaostatka na poluvremenu (12:16), ali su sjajnom igrom u nastavku uspele da preokrenu i pobede velikog rivala – 29:22.
Srbija je Svetsko prvenstvo završila na dvanaestom mestu, iako je odigrala jako dobar turnir na kom je igrala egal sa olimpijskim prvakinjama.
Ranije u toku dana Danska je nadigrala Španiju i zauzela je treće mesto, dok je domaćin morao da se zadovolji četvrtim mestom.

Kina
Kada je reč o finalu, Francuska je mnogo bolje otvorila utakmicu, kontrolisala je tempo i zasluženo je vodila na poluvremenu – 16:12.
U završnici prvog perioda olimpijski šampion je imao i šest golova prednosti (16:10), ali je Norveška uspela malo da smanji zaostatak.
Ti golovi u finišu prvog poluvremena bili su ključni. Norveška je fenomenalno otvorila drugi period i ubrzo je došla do egala.
To je slomilo Francusku, i Norvežanke su nošene sjajnom energijom došle do pobede i titule šampiona sveta.
Najefikasnija u pobedničkom timu bila je Reistad sa šest golova, dok su po pet postigle Dale, Oftedal i Mork.
Kod poraženih bolja od ostalih bila je Alison Pino sa četiri gola.
Jovana je „srpska hobotnica“: Znala sam da je to ono pravo, nema potrebe da nam bude žao
Briljantne Srpkinje – pobeda za častan oproštaj!